návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: profimedia.cz
People

RIP Virgil Abloh...

Vydáno: 03.12.2021
V neděli 28. listopadu zemřel po dvouletém boji se vzácnou a agresivní formou rakoviny ve věku 41 let Virgil Abloh, zakladatel módní značky Off-White a kreativní ředitel Louis Vuitton.

Jak uvedl server Insider, byl módní návrhář tak trochu proti své vůli právem považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů streetwearové módy. Jeho pole působnosti bylo mimořádně široké. Pro Balenciagu navrhoval bundy, se značkami Dior a Nike spolupracoval na limitované edici tenisek Air Jordan. Je spojen se společnou produkcí brandů Louis Vuitton a Supreme, v Gucci byl jeho uměleckým partnerem legendární módní tvůrce z Harlemu Dapper Dan.

V roce 2018 byl Virgil Abloh jmenován jako první Afroameričan šéfem pánské módy Louis Vuitton. Vedle toho udržoval v chodu vlastní značku Off-White spolupracující s Nike, IKEA, Vitra, McDonalds, Evian, Rimowa, Jimmi Choo, Sunglass H a Mercedes. Jeho instagramový účet měl 6,9 milionu sledujících, přesto dokázal svou nemoc tajit prakticky až do svého předčasného skonu.

V roce 2018 byl Virgil Abloh jmenován jako první Afroameričan šéfem pánské módy Louis Vuitton.
Autor: profimedia.cz V roce 2018 byl Virgil Abloh jmenován jako první Afroameričan šéfem pánské módy Louis Vuitton.

Šití, architektura Caravaggio

Virgil Abloh se narodil 30. září 1980 v Rockfordu (Illinois) v rodině ghanských přistěhovalců. Matka, která naučila syna šít, pracovala jako švadlena, otec působil ve společnosti zabývající se prodejem barev. V roce 2017 se nechal Virgil Abloh slyšet v rozhovoru pro magazín The Cut, že dlouho nepovažoval za patřičné, aby dítě z předměstí Chicaga pracovalo jako „kreativec na plný úvazek“.

Po ukončení střední školy navštěvoval Wisconsinskou univerzitu v Madisonu, v roce 2002 získal titul Bachelor of Science (BS). O čtyři roky později promoval jako magistr v oboru architektura na Illinoiském technologickém institutu. Podle magazínu Vogue se ve stejném roce setkal s tehdejším manažerem Kanyeho Westa Johnem Monopolym. V posledním ročníku navštěvoval hodiny dějin umění a seznámil se s tvorbou jednoho z nejslavnějších barokních malířů Caravaggia, která ho donutila začít přemýšlet o praktických věcech. Do nemalé míry ho ovlivnila rovněž práce nizozemského architekta Rema Koolhaase. Po ukončení studia začal navrhovat vlastní oděvy a provozoval módní blog The Brilliance.

Virgil Abloh dlouho nepovažoval za patřičné, aby dítě z předměstí Chicaga pracovalo jako „kreativec na plný úvazek“.
Autor: Myles Kalus Anak Jihem CC BY-SA 4.0 Virgil Abloh dlouho nepovažoval za patřičné, aby dítě z předměstí Chicaga pracovalo jako „kreativec na plný úvazek“.

Řím, Paříž a svatba

V roce 2009 absolvoval Virgil Abloh po boku svého přítele Kanyeho Westa šestiměsíční stáž ve Fendi. Během svého pobytu v Římě oba nasáli správnou tvůrčí atmosféru, jak pravil generální ředitel Louis Vuitton Michael Burke deníku The New York Times: „Abloh s Westem vnesli do tradičního studia Fendi vycházejícího ze staré školy dokonalý tvůrčí nesoulad, proto budeme sledovat další Virgilovu tvorbu.“

Po stáži v Římě se Abloh s Westem orientovali na Paříž. „Byli jsme představiteli generace, která se zajímala o módu, a postupně jsme si říkali, že můžeme do módního průmyslu přinést patřičný progres,“ vzpomínal Virgil Abloh na dobu strávenou ve francouzské metropoli. V roce 2009 pojal za svou ženu středoškolskou lásku Shannon Sundberg, matku jeho dvou dětí.

Následující rok jmenoval Kanye West svého kamaráda kreativním ředitelem své agentury Donda. V roce 2011 získal Virgil Abloh nominaci Grammy za obal alba Watch the Throne dvojice Kanye West a Jay-Z.

V roce 2011 získal Virgil Abloh nominaci Grammy za obal alba Watch the Throne.
Autor: Roc-A-Fella Records V roce 2011 získal Virgil Abloh nominaci Grammy za obal alba Watch the Throne.

Designér, který se nebojí

Rok 2012 se nesl ve znamení prvního Ablohova brandu Pyrex Vision. Podle Vogue návrhář tenkrát sebral košile z kolekce rugby Ralpha Laurena za 80 dolarů, natiskl na ně sítotiskem jméno své společnosti spolu s číslem 23 evokujícím Michaela Jordana a pak prodával kus za 550 dolarů.

Pověsti designéra, který se opravdu nebojí, dostál Virgil Abloh následující rok, kdy propojil v Miláně prostřednictvím své streetwearové značky Off-White luxus s ulicí, značka má v současné době 49 poboček po celém světě. V roce 2015 se Off-White probojovala mezi finalisty prestižní ceny luxusního konglomerátu LVM, a přestože zvítězily značky Marques Almeida a Jacquemus, Michael Burke sledující Ablohovu tvorbu od jeho časů ve Fendi, měl o budoucím obsazení postu šéfdesignéra pánské módy vcelku jasno.

Mezitím si ještě návrhář, jehož jméno se skloňovalo ve světě módy s čím dál větším respektem, střihl spolupráci s Nike, pro kterou navrhl několik desítek modelů. Pro ilustraci, cena tenisek Off-White Nike a Off-White Air Jordan vyletěla po oznámení jeho smrti z původních 5000 na 10 600 dolarů.

Kromě toho Virgil Abloh stihl společnou výstavu s uznávaným japonským umělcem Takašim Murakamim a otevřel svůj první obchod v New Yorku.

Cena tenisek Off-White Nike a Off-White Air Jordan vyletěla po oznámení Virgilovy smrti z původních 5000 na 10 600 dolarů.
Autor: Nike Cena tenisek Off-White Nike a Off-White Air Jordan vyletěla po oznámení Virgilovy smrti z původních 5000 na 10 600 dolarů.

Výzvy nové doby

V roce 2018 byl Virgil Abloh jmenován šéfdesignérem pánské módy Louis Vuitton. K uvedení do funkce došlo v Zahradě Královského paláce v Paříži během Fashion Week. „Dědictví a integrita pro mě představují velký závazek, udělám vše pro to, abych vycházel z tradic a zároveň vytvářel paralely s výzvami nové doby,“ pravil tehdy.

Ve stejném roce se na US Open představila na kurtu v jeho sportovních šatech třiadvacetinásobná grandslamová šampionka Serena Williams, zatímco Beyoncé vsadila na Virgilův outfit při focení titulní stránky Vogue. Oděvy obou dam skončily v chicagském Muzeu současného umění. V rozhovoru pro vlivný britský magazín Dazed se pak designér nechal slyšet, že „streetwear“, jehož byl do té doby nejvlivnější osobností, stejně zemře, protože není možné kupovat donekonečna mikiny s kapucí a tenisky.  

Je ovšem otázka, jak moc se v tomto případě předpověď zesnulého giganta světové módy vyplnila. Loni v létě se totiž jeho kamarád a superhvězdný rapper Kanye West dohodl na spolupráci s americkou značkou GAP. Na konci září šla na trh jeho mikina Yeezy GAP za devadesát dolarů, vyprodáno bylo během několika hodin a značka zaznamenala historicky nejvyšší jednodenní tržby.

V jeho šatech se při významných událostech představila třeba Serena Williams či Beyoncé.
Autor: profimedia.cz V jeho šatech se při významných událostech představila třeba Serena Williams či Beyoncé.

Odchod v plné tvůrčí síle

Nevyléčitelná rakovina byla Virgilu Ablohovi diagnostikována v roce 2019. Ani blížící se konec nepoznamenal jeho kreativitu a touhu provokovat. Důkazem je kolekce podzim/zima 2021 pro Louis Vuitton, jejímž hitem je dámské zavazadlo ve tvaru letadla v ceně 39 000 dolarů. Jak poznamenal na twitteru jeden z fanoušků, skutečné letadlo Cessna z roku 1968 by vyšlo o 6500 dolarů laciněji. Přesto nikdo nepochybuje o tom, že i v tomto případě bude, jak tomu bývalo u Virgila Abloha zvykem, v dohledné době vyprodáno.   
Související témata: Virgil Abloh , módní návrhář , Off-White , Louis Vuitton