3. prosince 2021 17:07

RIP Virgil Abloh...

V neděli 28. listopadu zemřel po dvouletém boji se vzácnou a agresivní formou rakoviny ve věku 41 let Virgil Abloh, zakladatel módní značky Off-White a kreativní ředitel Louis Vuitton.

Jak uvedl server Insider, byl módní návrhář tak trochu proti své vůli právem považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů streetwearové módy. Jeho pole působnosti bylo mimořádně široké. Pro Balenciagu navrhoval bundy, se značkami Dior a Nike spolupracoval na limitované edici tenisek Air Jordan. Je spojen se společnou produkcí brandů Louis Vuitton a Supreme, v Gucci byl jeho uměleckým partnerem legendární módní tvůrce z Harlemu Dapper Dan.

V roce 2018 byl Virgil Abloh jmenován jako první Afroameričan šéfem pánské módy Louis Vuitton. Vedle toho udržoval v chodu vlastní značku Off-White spolupracující s Nike, IKEA, Vitra, McDonalds, Evian, Rimowa, Jimmi Choo, Sunglass H a Mercedes. Jeho instagramový účet měl 6,9 milionu sledujících, přesto dokázal svou nemoc tajit prakticky až do svého předčasného skonu.

Šití, architektura Caravaggio

Virgil Abloh se narodil 30. září 1980 v Rockfordu (Illinois) v rodině ghanských přistěhovalců. Matka, která naučila syna šít, pracovala jako švadlena, otec působil ve společnosti zabývající se prodejem barev. V roce 2017 se nechal Virgil Abloh slyšet v rozhovoru pro magazín The Cut, že dlouho nepovažoval za patřičné, aby dítě z předměstí Chicaga pracovalo jako „kreativec na plný úvazek“.

Po ukončení střední školy navštěvoval Wisconsinskou univerzitu v Madisonu, v roce 2002 získal titul Bachelor of Science (BS). O čtyři roky později promoval jako magistr v oboru architektura na Illinoiském technologickém institutu. Podle magazínu Vogue se ve stejném roce setkal s tehdejším manažerem Kanyeho Westa Johnem Monopolym. V posledním ročníku navštěvoval hodiny dějin umění a seznámil se s tvorbou jednoho z nejslavnějších barokních malířů Caravaggia, která ho donutila začít přemýšlet o praktických věcech. Do nemalé míry ho ovlivnila rovněž práce nizozemského architekta Rema Koolhaase. Po ukončení studia začal navrhovat vlastní oděvy a provozoval módní blog The Brilliance.

Řím, Paříž a svatba

V roce 2009 absolvoval Virgil Abloh po boku svého přítele Kanyeho Westa šestiměsíční stáž ve Fendi. Během svého pobytu v Římě oba nasáli správnou tvůrčí atmosféru, jak pravil generální ředitel Louis Vuitton Michael Burke deníku The New York Times: „Abloh s Westem vnesli do tradičního studia Fendi vycházejícího ze staré školy dokonalý tvůrčí nesoulad, proto budeme sledovat další Virgilovu tvorbu.“

Po stáži v Římě se Abloh s Westem orientovali na Paříž. „Byli jsme představiteli generace, která se zajímala o módu, a postupně jsme si říkali, že můžeme do módního průmyslu přinést patřičný progres,“ vzpomínal Virgil Abloh na dobu strávenou ve francouzské metropoli. V roce 2009 pojal za svou ženu středoškolskou lásku Shannon Sundberg, matku jeho dvou dětí.

Následující rok jmenoval Kanye West svého kamaráda kreativním ředitelem své agentury Donda. V roce 2011 získal Virgil Abloh nominaci Grammy za obal alba Watch the Throne dvojice Kanye West a Jay-Z.

Designér, který se nebojí

Rok 2012 se nesl ve znamení prvního Ablohova brandu Pyrex Vision. Podle Vogue návrhář tenkrát sebral košile z kolekce rugby Ralpha Laurena za 80 dolarů, natiskl na ně sítotiskem jméno své společnosti spolu s číslem 23 evokujícím Michaela Jordana a pak prodával kus za 550 dolarů.

Pověsti designéra, který se opravdu nebojí, dostál Virgil Abloh následující rok, kdy propojil v Miláně prostřednictvím své streetwearové značky Off-White luxus s ulicí, značka má v současné době 49 poboček po celém světě. V roce 2015 se Off-White probojovala mezi finalisty prestižní ceny luxusního konglomerátu LVM, a přestože zvítězily značky Marques Almeida a Jacquemus, Michael Burke sledující Ablohovu tvorbu od jeho časů ve Fendi, měl o budoucím obsazení postu šéfdesignéra pánské módy vcelku jasno.

Mezitím si ještě návrhář, jehož jméno se skloňovalo ve světě módy s čím dál větším respektem, střihl spolupráci s Nike, pro kterou navrhl několik desítek modelů. Pro ilustraci, cena tenisek Off-White Nike a Off-White Air Jordan vyletěla po oznámení jeho smrti z původních 5000 na 10 600 dolarů.

Kromě toho Virgil Abloh stihl společnou výstavu s uznávaným japonským umělcem Takašim Murakamim a otevřel svůj první obchod v New Yorku.

Výzvy nové doby

V roce 2018 byl Virgil Abloh jmenován šéfdesignérem pánské módy Louis Vuitton. K uvedení do funkce došlo v Zahradě Královského paláce v Paříži během Fashion Week. „Dědictví a integrita pro mě představují velký závazek, udělám vše pro to, abych vycházel z tradic a zároveň vytvářel paralely s výzvami nové doby,“ pravil tehdy.

Ve stejném roce se na US Open představila na kurtu v jeho sportovních šatech třiadvacetinásobná grandslamová šampionka Serena Williams, zatímco Beyoncé vsadila na Virgilův outfit při focení titulní stránky Vogue. Oděvy obou dam skončily v chicagském Muzeu současného umění. V rozhovoru pro vlivný britský magazín Dazed se pak designér nechal slyšet, že „streetwear“, jehož byl do té doby nejvlivnější osobností, stejně zemře, protože není možné kupovat donekonečna mikiny s kapucí a tenisky.

Je ovšem otázka, jak moc se v tomto případě předpověď zesnulého giganta světové módy vyplnila. Loni v létě se totiž jeho kamarád a superhvězdný rapper Kanye West dohodl na spolupráci s americkou značkou GAP. Na konci září šla na trh jeho mikina Yeezy GAP za devadesát dolarů, vyprodáno bylo během několika hodin a značka zaznamenala historicky nejvyšší jednodenní tržby.

Odchod v plné tvůrčí síle

Nevyléčitelná rakovina byla Virgilu Ablohovi diagnostikována v roce 2019. Ani blížící se konec nepoznamenal jeho kreativitu a touhu provokovat. Důkazem je kolekce podzim/zima 2021 pro Louis Vuitton, jejímž hitem je dámské zavazadlo ve tvaru letadla v ceně 39 000 dolarů. Jak poznamenal na twitteru jeden z fanoušků, skutečné letadlo Cessna z roku 1968 by vyšlo o 6500 dolarů laciněji. Přesto nikdo nepochybuje o tom, že i v tomto případě bude, jak tomu bývalo u Virgila Abloha zvykem, v dohledné době vyprodáno.