4. července 2019 18:10

Radovan Krejčíř: Mohlo být hůř

Až dojemnou starostlivost projevuje česká diplomacie o Radovana Krejčíře, odsouzeného v Jihoafrické republice na 35 let. Konzulát v Johannesburgu dokonce zaslal řediteli věznice dopis, ve kterém žádá pro krajana větší celu a lepší matraci. Podmínky v JAR asi nebudou blízké hotelovému ubytování, jsou však věznice, kde je hůř.

  1. Bang Kwang | Thajsko Věznice v Bangkoku je známa i v Česku, v letech 1996–2004 zde totiž pobývala dvojice Novotný–Hanykovics odsouzená za pašování drog k padesáti letům vězení. Vězení je přeplněno trestanci nejhrubšího zrna, drtivá většina byla odsouzena k trestům odnětí svobody od pětadvaceti let výš. Hygienické podmínky jsou děsivé, sprcha bývá občas nahrazena hadicí, ze které proudí voda z místní řeky plné splašků.
  2. Butyrka | Rusko V pevnosti ze 17. století přebudované ve vězení pobývali mimo jiné básník Vladimir Majakovskij, nositel Nobelovy ceny za literaturu Alexander Solženicyn a zakladatel nechvalně známé KGB Felix Dzeržinskij. Posledně jmenovaný patří do miniaturní skupiny těch, kterým se podařilo z Butyrky utéct. Současné vedení největší vazební věznice planety se vzhledem k nedostatku financí chová tržně. Za 500 dolarů lze v jeho prostorách fotit, za stejnou částku můžete mluvit s ředitelem. Na patnáct dolarů vyjde prohlídka výtvarných děl bývalých či současných chovanců. Pokud vězni touží po světle a tekoucí vodě, doporučuje se přinést si vlastní žárovky, baterie a kohoutky.
  3. USP Florence ADMAX | USA Podle National Geographic jedno z nejtvrdších vězení v USA pro zhruba čtyři stovky vybraných mužů, které vzhledem k jejich povahovým rysům v jiných federálních věznicích nechtějí. Většina z nich je odsouzena k doživotí. Návštěvy jsou zakázány, celu o rozměrech sedm metrů čtverečních mohou trestanci opustit maximálně dvakrát za den. Komunikace s dozorci je omezena na nezbytné minimum, místní specialitou jsou betonové postele. Mezi široké veřejnosti známé obyvatele patří šéf nejmocnějšího vězeňského gangu Árijské bratrstvo Barry Mills a především Ted Kaczynski, dopisový vrah zvaný Unabomber.
  4. Guantanámo | Kuba Vězení na základně amerického válečného námořnictva umístěné na kubánském území funguje od roku 2002. Stalo se tak podle rozhodnutí prezidenta USA George W. Bushe, který shledal ostrov jako nejvhodnější místo pro internaci osob podezřelých z terorismu. Ve své podstatě se tak jedná o vazební věznici, přičemž vůči některým chovancům nebylo dokonce vzneseno ani obvinění. V roce 2009 rozhodl Barack Obama o uzavření věznice, jeho rozhodnutí se však setkalo s chabou politickou podporou. V březnu 2013 zahájili vězni hladovku. Jako hlavní důvod uvedli nedostatek pité vody a nízké teploty v celách. Na konci loňského roku podepsal prezident Trump dekret o pokračování činnosti věznice. Mají zde být souzeni teroristé dopadení kdekoli na světě.
  5. Huntsville | USA Věznice ve stejnojmenném městečku v Texasu má cely smrti a mistr kat rozhodně nezahálel. Podle veřejně dostupných údajů byly v tomto vězení v letech 1982–2008 popraveny přes čtyři stovky odsouzených zločinců. V civilizovaných zemích nemůže podobnou statistiku vykázat žádná jiná z věznic.
  6. La Santé | Francie V překladu znamená název pařížské věznice, která je v provozu od roku 1867, „zdraví.“ Přesto se jedná o zařízení nedobrovolného pobytu s největším počtem sebevražd. V roce 1999 zvolilo tento způsob odchodu ze světa 124 vězňů, o dva roky později klesl počet sebevrahů na 122. Do roku 1992 byla využívanou součástí věznice místnost s gilotinou. V celách La Santé našla nechtěné útočiště řada prominentů, například bývalý panamský diktátor Manuel Noriega či nechvalně proslulý terorista Ramírez Sánchez zvaný Šakal. Je potěšitelné, že ve věznici spoléhají na českou techniku. Firma Tomst dodává čidla a senzory odolné proti pádu, nárazu a uvaření v mikrovlnce.
  7. Lurigancho | Peru Snad jediná věznice na světě, ve které neměly alespoň formální rozhodující právo úřady státní moci. Vzhledem ke katastrofální bezpečnostní situaci se totiž oficiální místa odhodlala k bezprecedentnímu kroku, když veškerou kontrolu nad ústavem předala bossům vězeňských gangů.
  8. Trisam | Čína Věznice pro muže, ženy a děti poblíž tibetské Lhasy. Fyzicky zdatnější jedinci dřou denně na stavbách, méně zdatní pak na plantážích. Přes vyčerpávající a ubíjející každodenní rutinu se mají vězni v práci relativně dobře. V táboře je totiž čeká nekonečná šikana včetně mučení. Oblíbenou zábavou dozorců je vyhazování vězňů na mráz, odepírání spánku a časté využívání elektrošoků. Ženy jsou pro změnu terčem ponižování a sexuální agrese.
  9. San Quentin | USA Věznice v blízkosti San Franciska byla uvedena do provozu v roce 1852. Jedná se o jediné zařízení svého druhu v Kalifornii, ve kterém popravují muže. Do roku 1937 skončilo na šibenici 215 odsouzených. Poté přišla na řadu plynová komora (169 vykonaných rozsudků), kterou v roce 1995 nahradily smrtící injekce. V San Quentinu pobývala řada známých osob. Mimo jiné hollywoodský drsňák Dany Trejo, který seděl za ozbrojenou loupež a drogové delikty. A do listopadu 2017 také Charles Manson. Od roku 2000 čeká v San Quentinu na popravu dálniční zabiják Randy Kraft, smrtící injekci dostane za prokázané vraždy 16 mužů, počet skutečných obětí se však podle vyšetřovatelů blíží sedmi desítkám. V roce 2003 natočila v prostorách věznice skupina Metallica klip ke skladbě St. Anger.
  10. Vladimir | Rusko Věznice, která byla uvedena do provozu na počátku osmnáctého století v dobách panování carevny Kateřiny Veliké, se nachází v bezprostřední blízkosti bažin. V létě tak úřadují v celách neodbytní komáři, jinak zdatní přenašeči chorob. Chovanci se tak nemohou dočkat zimy, kdy hrozí maximálně přijatelné omrzliny. Alespoň k základní hygieně mají vězni v lepším případě přístup jednou týdně. Stejně jako v jiných obdobných zařízeních ovládají vnitřní chod ústavu gangy kontrolující distribuci drog. Nedostatek jehel nahrazuje druhovýroba, někdy poslouží i hroty propisek. Žloutenka a virus HIV jsou tak na pořadu dne.