Poslední tři měsíce roku se nesly z hlediska českého daňového poplatníka především ve znamení parlamentních voleb. Na očekávaném klimatickém summitu ve Skotsku se pak vlk nažral a koza zůstala takřka nedotčena, zatímco závěr světového šampionátu F1 patřil do kategorie infarktových.
Říjen: Babiš z kola ven
Druhý říjnový víkend se uskutečnily volby do PS. Na počty mandátů vyhrálo druhé hnutí ANO (72, 27,12 %) před koalicemi Spolu složené z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL (71, 27,79 %) a Piráti a Starostové (37, 15,62 %). Posledním subjektem, který překročil nezbytnou pětiprocentní hranici, byla strana Svoboda a přímá demokracie (20, 9,56 %). Naopak poprvé v polistopadové historii se do Poslanecké sněmovny nedostaly ČSSD a KSČM. Pokud jde o počet poslaneckých mandátů jednotlivých stran, nejvíc se dařilo ANO (72), následovala ODS (34), Starostové a nezávislí (33), KDU-ČSL (23) Svoboda a přímá demokracie (20), TOP 09 (14) a Česká pirátská strana (4).
Vzhledem k předem deklarované neochotě jednat s hnutím ANO a jednoznačné převaze 108 hlasů v PS vznikla vláda premiéra Petra Fialy s celkem 17 ministry. Nejspíš světovou raritou jsou Piráti, kteří přes volební debakl a zisk pouhých čtyř mandátů mají ve vládě tři ministerské posty. 28. listopadu jmenoval sice koronavirem nakažený, leč celkově se zotavující prezident Miloš Zeman premiéra Fialu, a byť nejdřív „vetoval“ kandidáta na ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti), po dvou dnech platil jeho bonmot: Názory nemění jen idiot. Ke jmenování kabinetu Petra Fialy došlo vzhledem k zdravotnímu stavu prezidenta Zemana 17. prosince netradičně na zámku v Lánech.
Druhý říjnový víkend se uskutečnily volby do PS. Největší počet hlasů získala koalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL
Zdroj: profimedia.cz
Druhý říjnový víkend se uskutečnily volby do PS. Největší počet hlasů získala koalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL
Zdroj:
profimedia.cz
Listopad: Zelený neúspěch
Ve skotském Glasgow proběhl v první polovině listopadu obří klimatický summit a jeho výsledky nejspíš nepotěšily fanatické příznivce zelené ideologie. Představitelka Klimatické koalice Jitka Martínková výsledky na webu greenpeace.org komentovala následovně: „Ačkoli Boris Johnson na začátku summitu varoval, že hodiny zkázy už ukazují za minutu půlnoc, výsledky konference se tváří, jako kdyby bylo slunečné odpoledne.“
Takže, jaké byly vlastně závěry? Čína a Indie si vynutily pouze postupný útlum těžby a využívání uhlí. Čína a USA, tedy dva největší znečišťovatelé dlouhodobě vedoucí obchodní válku, sice uzavřeli dohodu, z té však neplynou žádná konkrétní opatření. Vůbec poprvé se v závěrech klimatického summitu hovořilo o metanu, jehož emise jsou mnohem škodlivější než emise oxidu uhličitého, tedy jiného skleníkového plynu. Dále se finanční ústavy kontrolující 130 bilionů dolarů světových aktiv zavázaly dekarbonizovat svůj byznys, což se v praxi rovná konci úvěrování uhelných dolů a elektráren. Jako nemalý problém se ovšem může jevit skutečnost, že dohodu nepodepsaly tři největší světové, převážně čínské banky.
Ve skotském Glasgow proběhl v první polovině listopadu obří klimatický summit a jeho výsledky nejspíš nepotěšily fanatické příznivce zelené ideologie.
Ve skotském Glasgow proběhl v první polovině listopadu obří klimatický summit a jeho výsledky nejspíš nepotěšily fanatické příznivce zelené ideologie.
Prosinec: F1 – drama do poslední zatáčky...
Ve světovém šampionátu nejrychlejších monopostů planety bojovali nový mistr světa Max Verstappen (Red Bull) a obhájce titulu, sedminásobný šampion Lewis Hamilton (Mercedes) o titul doslova do posledního kola. Oba rivalové přitom vstupovali do posledního závodu v Abú Zabí se stejným bodovým ziskem, ve prospěch Nizozemce hovořil větší počet vítězství v jednotlivých závodech.
Prakticky celý závod to vypadalo na bezproblémové vítězství Hamiltona, který by případným triumfem zároveň předčil v počtu titulů Michaela Schumachera. Ještě pět kol před koncem vedl Lewis o deset sekund, navíc se stíhač Max musel vyrovnat hned se šesti o kolo zpět jedoucími soupeři. A tak to v Red Bullu začali pomalu balit. Jenže pak Nicholas Lafiti boural a na trať vjel tradiční safety car, na což Verstappen reagoval bleskovou výměnou pneumatik. V té chvíli vzal osud závodu i celého šampionátu do rukou ředitel závodu Michael Masi, když rozhodl o tom, že jezdci o kolo zpět – Norris, Alonso, Ocon, Leclerc, Vettel, Ricciardo – musí pustit mladého Nizozemce před sebe. Zatímco šéf Mercedesu Toto Wolf byl rozpálen doběla, Red Bull začal věřit v zázrak. A ten se udál, neboť Verstappen jedoucí na nových, měkkých pneumatikách měl najednou celé kolo na to, aby Hamiltona předjel, což nakonec bez větších problémů zvládl. Mercedes sice podal dva protesty, oba však byly zamítnuty. Ve hře zůstal Mezinárodní odvolací soud FIA, Lewis Hamilton však podle listu Daily Mail požádal svůj tým, aby se práva na odvolání vzdal.
Max Verstappen a Lewis Hamilton bojovali v Abú Zabí o titul mistra světa F1 doslova až do posledního kola.
Zdroj: profimedia.cz
Max Verstappen a Lewis Hamilton bojovali v Abú Zabí o titul mistra světa F1 doslova až do posledního kola.
Zdroj:
profimedia.cz