27. prosince 2021 23:20

Proč si pamatovat rok 2021 (leden–březen)

Konec roku je záležitostí několika dnů, nastal čas bilancování. Bohužel další covidový rok byl nabitý spoustou zapamatování hodných příběhů a nebylo proto snadné vybrat jich jen tucet. Rozjezd roku vypadal následovně.

Leden: Útok na Kapitol USA

Americká historie byla nevídaným způsobem přepsána hned 6. ledna, stalo se tak v rámci demonstrace před sídlem nejvyššího zákonodárného sboru USA. Příznivci poraženého prezidenta Donalda Trumpa požadovali, aby republikánský viceprezident Mike Pence a Kongres odmítli v den sečtení hlasů volitelů uznat vítězství Joea Bidena. Donald Trump přitom oslovil prostřednictvím sociálních sítí své příznivce ve smyslu, že je nutno bojovat a „zastavit krádež“. V den akce se demonstrantům dostalo podpory prostřednictvím projevů Donalda Trumpa a bývalého newyorského starosty Rudyho Giulianiho, kteří hovořili o „ukradených a zmanipulovaných volbách“ a nezbytnosti „získat naši zemi zpět“. Pak se pochod vydal ke Kongresu.

Ve 14 hodin demonstranti nejdříve rozbili okna, potom dveře a vnikli do budovy Kapitolu. Následující nepokoje si vyžádaly čtyři oběti, a to dvě ženy a dva muže. Největší mediální pozornosti se dostalo policií zastřelené veteránce, příslušnici amerického letectva Ashli Babbittové. Zraněno bylo 14 policistů.

Po takřka čtyřech hodinách došlo k opětovnému zabezpečení budovy. Od 18 hodiny vešel ve městě Washington v platnost zákaz vycházení, ještě předtím byla povolána Národní garda USA. Jednání zákonodárců bylo obnoveno ráno 7. ledna 2021, pak Senát potvrdil Joea Bidena do funkce prezidenta USA.

Únor: Tom Brady posedmé

Když slavný quarterback opouštěl po dvaceti letech a zisku šesti trofejí Super Bowl svůj dosud jediný tým New England Patriots, prorokovali někteří ze znalců konec hvězdné kariéry Toma Bradyho (1977). Jeho nový zaměstnavatel Tampa Bay Buccaneers totiž do té doby získal trofej Vince Lombardiho pouze jednou a tato skromná statistika se neměla hned tak brzo měnit.

Hned ve své první sezoně dovedl Tom Brady (ve 43 letech nejstarší vítěz Super Bowlu) tým z Floridy do finále Super Bowlu, soupeřem byl obhájce trofeje Kansas City Chiefs. Navíc se jednalo o souboj generací, neboť Kansas řídil z postu quarterbacka nejlépe placený hráč historie Patrick Mahomes s desetiletým kontraktem na 503 milionů dolarů. Nakonec nebylo ve finále co řešit. Bukanýři převálcovali Šéfy v poměru 31:9. Tom Brady se na devastaci soupeře podílel třemi touchdowny a naházením 301 yardů. Dva touchdowny proměnil Rob Gronkowski, kterého Tom přemluvil k přestupu. Prostě super příběh. Mimochodem, žádný z klubů NFL nemá tolik titulů jako manžel jedné z nejslavnějších modelek historie Gisele Bündchen.

Březen: Zablokovaný Suezský kanál

Ve dnech 23. až 29. března ucpala 400 metrů dlouhá a 59 metrů široká kontejnerová loď Ever Given na cestě z malajsijského Johoru do nizozemského Rotterdamu Suezský průplav. Zablokování jedné z nejdůležitějších vodních cest způsobilo škody v hodnotě 9,6 miliardy dolarů denně.

Zároveň se jednalo o předzvěst ekonomické katastrofy spojené s dodavatelskými řetězci. Počátky koronavirové pandemie se totiž nesly ve znamení paniky, která vedla ve snaze zbavit se skladových zásob k rušení či minimalizaci objednávek komponentů. Pak ovšem vstoupilo do hry očkování, spotřebitelská poptávka razantně vzrostla a výroba jednoznačně nestíhala. Průmyslový svět začal s posvátnou úctou skloňovat termín „čip“ neboli polovodič, který se stal synonymem nedostatkového zboží a zasáhl především automobilový průmysl. Jen gigant Ford Motor Company odhadl, že nedostatek polovodičů znemožnil v průběhu roku výrobu a prodej 1,1 milionu vozů. Po polovodičích došlo na hořčík, palmový olej, pohonné hmoty, zemědělskou produkci. Narušení dodavatelského řetězce a nedostatek pracovní síly schopné zvládat lavinu poptávky vedly k nečekané inflaci, se kterou bude svět bojovat minimálně v průběhu dalšího roku.