28. prosince 2021 19:07

Proč si pamatovat rok 2021 (duben–červen)

Po dramatickém vstupu do nového roku v podobě útoku na Kongres USA, který souvisel s uznáním výsledků prezidentských voleb, a krizí dodavatelských řetězců, měl v dalším čtvrtletí přijít čas zklidnění.

Duben: Konec nouzového stavu

11. dubna skončil v Česku historicky nejdelší stav nouze, který vláda premiéra Andreje Babiše vyhlásila 5. října 2020. Po celou dobu byla omezena některá práva a svobody, jako například svoboda pohybu a pobytu, pokojného shromažďování, provozování podnikatelské činnosti či práva na stávku. Až do poloviny března se přitom vyhlášení nouzového stavu opíralo o většinové rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Pak se však poslanci opozičních stran včetně do té doby spolupracující KSČM vzepřeli, jenže kabinet našel nečekaného spojence v deseti opozičních hejtmanech. Vládci krajů totiž v rozporu s názory stranických šéfů dospěli k názoru, že nástroje, kterými disponují, by nebyly vzhledem k pandemické situaci dostačující. Zatímco premiér Andrej Babiš hovořil o své radosti z toho, že zdravý rozum zvítězil nad politikařením a poděkoval hejtmanům, dospěli právníci a předseda Senátu Miloš Vystrčil k názoru, že kabinet obchází sněmovnu i ústavu. Celkem trval nouzový stav 189 dnů.

Květen: Lanovka a masakr

23. května došlo v Itálii na svahu Mottarone poblíž jezera Maggiore k tragédii. Svět obletělo video lanovky, která takřka dorazila ke svému cíli, náhle však začala padat, aby se po nárazu na sloup zřítila k zemi do lesnatého a těžko přístupného terénu. Pád nepřežilo s výjimkou pětiletého izraelského chlapce Eitana čtrnáct cestujících. Web BBC poté přišel s informací, podle které tragédii zapříčinilo prasklé lanko a především nouzová brzda, která nezabránila sklouznutí vozu dozadu, protože byla záměrně zablokovaná. Vyšetřování pak odhalilo, že se lanovka občas v provozu samovolně zastavovala, zaměstnanci se tak problém rozhodli vyřešit vložením kovové zarážky do brzdy. Server Regione Piemonte přinesl vyjádření vyšetřovatele Marka Gabusiho, podle kterého náraz do pylonu v rychlosti přes sto kilometrů za hodinu zapůsobil jako pružina, která kabinu odmrštila do vzdálenosti 54 metrů. V souvislosti s nehodou byli zatčeni tři muži, na konci května ale došlo k jejich propuštění, neboť soudce shledal, že proti dvěma z nich chybí důkazy. Pokračuje ale vyšetřování pro podezření z neúmyslného zabití a nedbalosti.

Červen: Nová vláda v Izraeli

Pro Česko hned z několika důvodů zajímavé volby. Například také jediná demokracie na Blízkém východě měla ve svém čele trestně stíhaného premiéra Benjamina Netanjahua. Kromě toho stejně jako v Česku se i v Izraeli nesla volební kampaň široce rozprostřeného opozičního spektra pod heslem S kýmkoli, jenom ne s Netanjahuem. Strana Likud premiéra, který vládl dvanáct let, volby sice poměrně suverénně vyhrála, leč k sestavení většinové koalice to nestačilo. Přestože volby proběhly už v březnu, hrozilo, že pokud do začátku července nedojde k sestavení kabinetu, který následně získá důvěru Knesetu, bude prezident Re’uven Rivlin nucen vyhlásit páté volby během dvou a půl let.

Nakonec se tak nestalo, prezident pověřil sestavením vlády předsedu strany Existuje budoucnost Jaira Lapida, jehož vládu změny povedou dva rotační premiéři. Do září 2023 bude v čele kabinetu Naftali Bennett (Nová pravice), poté převezme žezlo Jair Lapid. Stejně jako v Česku představuje nová izraelská vláda nejpestřejší politickou směsici v historii země.