21. ledna 2021 16:34

Nezničitelný Kalousek ohlásil konec!

Největší domácí politickou událostí prvního měsíce letošního roku je nepochybně oznámení Miroslava Kalouska o složení poslaneckého mandátu. Jeden z nejvýraznějších politiků polistopadové éry zdůvodnil své rozhodnutí nezbytností poskytnout prostor politikům, kteří budou kandidovat v podzimních parlamentních volbách.

Byť se asi nenajde nikdo, kdo by uvěřil definitivnímu konci Miroslava Kalouska v české politice, nebude od věci krátká rekapitulace největších počinů stratéga z kategorie nezničitelných.

Vláda s podporou komunistů 2006

Ač sám sebe vždy prezentoval jako sveřepého antikomunistu, přijal Miroslav Kalousek po volbách 2006 se souhlasem předsednictva KDÚ-ČSL nabídku Jiřího Paroubka (ČSSD) na sestavení menšinové vlády s tolerancí KSČM. Proti realizaci záměru se ovšem postavila rezolutně členská základna, Miroslav Kalousek rezignoval. Později svůj postoj vysvětloval ve smyslu touhy a záměru zabránit vytvoření velké koalice ODS a ČSSD.

Předseda dvou stran 2003, 2015

Miroslav Kalousek byl jako jediný český vrcholný politik předsedou dvou parlamentních stran, jednalo se o KDÚ-ČSL (2003 – 2006) a TOP 09 (2015 – 2017). Jeho výsledky je možno charakterizovat jako málo úspěšné. V roce 2006 získala KDÚ-ČSL 7.22%, ve volbách na podzim 2017 TOP 09 balancovala ziskem 5.31% na hraně vstupu do PS.

Dvojitý pád 2009, 2013

Miroslav Kalousek byl ministrem financí za dvě strany ve dvou vládách, přičemž oba kabinety spojuje předčasný konec. Zatímco v březnu 2009 v čase českého předsednictví Evropské unii vůbec poprvé a zatím naposled shodili poslanci druhou „přeběhlickou“ vládu, premiéra Mirka Topolánka, konec účinkování v kabinetu Petra Nečase přišel v červnu 2013 po zásahu Šlachtova komanda na Úřadu vlády a následné demisi premiéra.

Kalousek versus Rath 2009

Do dějin českého parlamentarismu se nepochybně zapíšou debaty, které spolu vedli Miroslav Kalousek a David Rath, toho času bývalý ministr zdravotnictví a poslanec za ČSSD, dnes pravomocně odsouzený za poškozování zájmů Evropské Unie. V jedné z debat David Rath pravil: „Je TOP 09 takový apendix ODS? Trochu mne mrzí, že pan poslanec Kalousek chodí stále hledat inspiraci do nějaké z místních náleven a vůbec nepočká na reakci na můj projev.“ Odpověď Miroslava Kalouska: „Jsem ochoten připustit, že já se občas opiji a že vy se chováte jako debil. Rozdíl je v tom, že já jsem schopen se z toho vyspat.“

Kamarád Šťáva 2010

Po pádu vlády Mirka Topolánka, publikovala investigativní reportérka Sabina Slonková na serveru Aktuálně.cz text, podle kterého místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek podnikl ještě jako ministr financí kroky ve prospěch podnikatele Josefa Šťávy. Ten přitom v arbitráži proti státu, jehož zájmy měl Kalousek zastupovat, usiloval o takřka patnáct miliard korun. Po Kalouskově konci na postu ministra stát jeho postoj revidoval.

Spravedlnost ve vlastních rukách 2011

V den, kdy vyšlo na začátku listopadu, 2011 ve, známost, že ministr financí Miroslav Kalousek nafackoval jakémusi drzému mladíkovi, jsem shodou okolností, dělal v prostorách tvrze v, Novém Veselí rozhovor s tehdy ještě možným kandidátem na post prezidenta, Milošem Zemanem. Zatímco Václav Klaus reagoval ve smyslu, že facky pana ministra Kalouska sice nejsou správné, ale dovede je pochopit, sám jich měl pár rozdat, Miloš Zemana pravil: „Vím o tom málo. Nicméně je podivné, že se nikdo nezamyslel nad následující věcí. Čím to, že se mladý, podle všeho značně pitomý kluk, který cosi vykřikuje na ulici a dostane čtyři facky, vůbec nebránil? Spíše bych proto soustředil svou pozornost tímto směrem. A vůbec bych nevylučoval možnost, že se jednalo o povedenou public relations akci Mirka Kalouska.“

Stop Kalouskovi na Hradě 2013

Ačkoli Miroslav Kalousek doposud nikdy nekandidoval na hlavu státu, sehrála jeho osoba rozhodující roli v první přímé prezidentské volbě, ve které se spolu střetli tehdejší ministr zahraničí vlády premiéra Petra Nečase, předseda T0P 09 Karel Schwarzenberg a důchodce z Vysočiny Miloš Zeman. Zatímco prvně jmenovaný vsadil na celebrity (Bartoška, Svěrák, Geislerová, Šmicer, Špotáková), vystačil se Zemanův tým s bilboardy, podle kterých bude v případě vítězství Schwarzenberga vládnout na Hradě Kalousek. Jak to dopadlo, všichni víme.

Dva panáky... 2013

V létě 2013 bojovala Česká republika s následky povodní a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek poskytl po osmnácté hodině rozhovor Českému rozhlasu. Z jeho artikulace bylo přitom patrné, že se zrovna nenachází v nejlepší psychické kondici. „Prostě jsem tři noci nespal. A nejde jen o povodně v republice, ale i povodně u mě doma,“ řekl serveru Lidovky.cz. „Po pracovní době jsem si dal dva panáky, byť připouštím, že ministři žádnou pracovní dobu mít nemají a totálně mě to odrovnalo. Mrzí mě to, ale nebude se vymlouvat na nic jiného.“

Prezident a šipky 2014

Koncem roku 2013 věnoval prezident Miloš Zeman 1. místopředsedovi TOP 09 Miroslavovi Kalouskovi dar v podobě svého portrétu v nadživotní velikosti. Obdarovaný se rozhodl postavit obraz na skříň poslaneckého klubu TOP 09 a položil před něj šest šipek. Později však rozporoval tvrzení, že by poslanci jeho strany házeli na obraz prezidenta šipky. Výtvarné dílo je totiž podle Kalouskova tvrzení natolik tvrdé, že by se do něj žádné šipka nedala zapíchnout.