14. února 2019 12:12

Nejslavnější vraždy mafiánské historie

Velmi svérázně se svátek zamilovaných rozhodli pojmout v roce 1929 pojmout gangsteři, který nejspíše najal sám Al Capone. V rámci boje o ovládnutí Chicaga totiž tehdy v jedné garáži postříleli, převlečeni za policisty, sedm členů konkurenčního gangu. V rámci devadesátého výročí velkého střílení nabízíme dalších šest akcí, které se zapsaly krvavým písmem do historie organizovaného zločinu.

  1. Benjamin „Bugsy“ Siegel | 1947 Benjamin Siegel, zvaný Bugsy, patřil mezi největší gangstery své doby. Když přišel po krátkém pobytu v Los Angeles, kde se mimo jiné kamarádil s Clarkem Gablem, Gary Cooperem či Cary Grantem, s nápadem postavit v nevadské poušti luxusní hotel, včetně kasina, dostalo se mu ze strany mafiánských investorů patřičných financí. Původní rozpočet 1.5 miliónů dolarů ovšem postupně výrazně nabobtnal, nakonec vyšel hotel Flamingo na 6 miliónů USD. První havanskou schůzku mafiánské generality v prosinci 1946, Bugsy na přímluvu svého kamaráda Mayera Lanskyho ještě přežil. Přesto ani vrchní účetní mafie nepřesvědčil trio Frank Costello, Lucky Luciano a Vito Genovese, že si Bugsy neulívá jejich peníze. Zvláště pak, když jeho životní partnerka Virginia Hill v téže době realizovala několik letů do Švýcarska. Po fiasku, které provázelo slavnostní otevření, rozhodli mafiáni na druhé schůzce v Havaně o Bugsyho likvidaci. Rozsudek byl vykonán 20. června 1947 večer, místem likvidace se stal dům Virginie Hill. Vrah nebyl nikdy dopaden.
  2. Jack „Machine Gun“ McGurn | 1902 - 1936 Slavný gangster se narodil na Sicílii jako Vincenzo Antonio Gibaldi. Pro pseudonym McGurn se rozhodl po zahájení boxerské dráhy, neboť irské jméno mu mělo usnadnit cestu k velkým zápasům. Těch se ovšem nedočkal, proto vzal zavděk prací u Al Caponeho. Byl spojován s masakrem na den svatého Valentýna, policie ovšem uvěřila alibi, které mu poskytla jeho partnerka. V roce 1930 mafián, kterému se vzhledem k oblibě užívání automatických zbraní, dostalo přezdívky Machine Gun, figuroval na čtvrtém místě veřejných nepřátel Chicaga. Životní pouť Jacka McGurna ukončili 15. února 1936, tři kolegové z řad konkurenčního gangu, kteří si oběť vyčíhli v bowlingové herně. Proti převaze tří pistolí neměl ani Machine Gun sebemenší šanci.
  3. Albert „The Mad Hatter“ Anastasia | 1902- 1957 Jeden z největších mafiánských bossů poválečné éry začínal svou kariéru od píky jako nájemný vrah organizace s výstižným názvem Murder, Inc. Jednalo se o vysoce výkonnou organizaci, její členové zvládli na klíč vraždy 400 – 500 osob. Prvním stálým klientem byl newyorský don Giuseppa Masseria. Po jeho smrti v roce 1931 pracoval Anastasia pro Franka Costella, kterému pomáhal v jeho boji s dalším mafiánským kápem Vito Genovesem. A protože kromě Genoveseho vadil rovněž Mayerovi Lanskymu, které s nelibostí sledoval s Anastasiovy aktivity spojené s hazardem na Kubě, bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. A tak přišel nic netušící zabiják 25. října 1957 do holičství v newyorském hotelu Sheraton. Poté, co usedl do křesla, se v prostorách holičství objevili dva ozbrojení muži s šátky na tváři…
  4. Carmine „Cigar“ Galante | 1910 - 1979 Jeden z nejkrutějších mafiánů nové éry se vydal na zločineckou dráhu v jedenácti letech založením vlastního gangu specializovaného na krádeže. V roce 1930 byl odsouzen na 12.5 let do vězení, když postřelil policistu a kolemjdoucí dvanáctiletou dívenku. Z vězení se dostal v roce 1939 a vzal práci nájemného vraha v žoldu Vita Genoveseho. Postupně stoupal ve služební hierarchii, v roce 1953 byl vyslán do Kanady na schůzku ohledně distribuce heroinu, které se zúčastnil sám Lucky Luciano. V roce 1959 šel na patnáct let do vězení Vito Genovese, Carmino Galante následoval svého bývalého zaměstnavatele o tři roky později. Za obchod s drogami vyfasoval dvacet let. Na svobodu se, dostal v roce, 1974, aby vzápětí převzal šéfování rodiny Bonano. Nová změna poměrů se ovšem nelíbila hlavám ostatních rodin, a tak skončil Cigar Carmine opět ve vězení. V něm pobyt jen krátký čas, po návratu na svobodu zahájil válku s cílem ovládnout drogový byznys v New Yorku. A tak se na neutrální půdě Boca Raton (Florida) sešli nejvlivnější mafiáni, aby vynesli nad rebelem trest smrti. Rozsudek byl vykonán v italské restauraci 12. července 1979. Mafiánský boss byl zastřelen několika výstřely do obličeje a hrudníku. V ústech měl údajně tradiční doutník, role vykonavatele se zhostil slavný zabiják polského původu Richard Kuklinski přezdívaný Ice Man.
  5. Constantino Paul „Big Paul“ Castellano | 1915 - 1985 Od roku 1976 ovládal velký Paul rodinu Gambino. Začátek jeho konce začal poté, co v prosinci 1985 zemřel na rakovinu Aniello Dellacroce, velký boss, který držel nad Castellanem ochrannou ruku. Strategické iniciativy se záhy chopil mafián John Gotti, který dohodl s ostatními newyorskými kmotry Castellanovu likvidaci. Místem činu se stala v létě 1985 restaurace Sparks Steak House na Manhattanu. Big Paul byl popraven spolu se svým bodyguardem Thomasem Bilottim trojící střelců, kteří vzápětí zmizeli doposud neznámo kam.
  6. Angelo „The Gentle Don“ Bruno | 1910 – 1980 Příběh kmotra z Filadelfie připomíná v nemalé míře story filmového Dona Corleoneho. Angelo Bruno sice povolil v 60. letech na svém území konkurenčním klanům za podíl na zisku distribuci heroinu, jeho rodina se ovšem výnosnému drogovému byznysu vyhýbala. Přednost dostaly konzervativní mafiánské aktivity, jako lichva, nelegální sázky, prostituce, výpalné. Zásadní problém ovšem nastal v okamžiku, kdy, Gentle Don vetoval prodej drog v letovisku, Atantic City spadající do sféry jeho vlivu. Konec bosse odmítajícího hrubé násilí, přišel v březnu 1980. Mafiána sedícího v autě kdosi střelil zezadu do hlavy brokovnicí. Bossovu smrt si měl objednat rodinný consigliere Antonio Caponigro,alias Tony Bananas. O několik dnů později bylo jeho zohavené tělo nalezeno v kufru odstaveného auta v New Yorku. V ústech a konečníku měl nacpáno 300 dolarů, mstitelé tak vyslali jasný vzkaz o tom, jak končí chamtivci.