3. února 2020 20:02

’Ndrangheta: Had s mnoha hlavami

Přestože je původně kalábrijská mafie mediálně ve stínu konkurenčních part Cosa Nostra a Camorra, představuje podle aktuálních informací italské policie a Interpolu největší, nejmocnější a nejrozvětvenější zločineckou organizaci na světě.

V současné době se ’Ndrangheta těší z postavení zločinecké struktury s působností od Kanady po Austrálii. Byznys určitě kvete, neboť, jak praví klasifikované odhady, roční příjmy ’Ndranghety převyšují společné výnosy McDonald’s a Deutsche Bank.

Podle veřejně dostupných zdrojů pracuje v žoldu obávané mafiánské organizace 60 tisíc lidí, o jejichž řízení se stará 400 manažerů. Jejich hlavní pracovní náplň se skládá především z legalizace výnosů z narkobyznysu, lichvy, likvidace toxického odpadu, nelegálního hazardu, prostituce a obchodu s lidmi.

Žádný strach

’Ndrangheta o sobě dala poprvé vědět v roce 1988, prefekt Kalábrie obdržel jednoho dne dopis, ve kterém mu anonymní zdroj oznámil existenci organizace, „která se nebojí ničeho“.

K prvnímu vážnému sporu pak došlo až v 70. letech minulého století. Zatímco starší generace trvala na zachování dosavadních pořádků a struktury, toužilo dravé mládí po expanzi. Výsledkem byla válka, které padlo za oběť přes 300 mafiánů.

Prvním velkým kmotrem z řad nakonec vítězné mladé generace se stal Pasquale Condello (1950) zvaný Il Supremo. Kalábrijský Provenzano byl od roku 1990 na útěku, přes veškerou snahu policie byl dopaden až v únoru 2008. Posléze vyšlo najevo, že Il Supremo nevytáhl paty z Reggia Calabria, veškeré operace, během kterých „nastřádal“ osobní majetek v hodnotě přes 50 milionů eur, vedl z nenápadného domku.

Velký rozjezd

Vítězové z řad stoupenců expanze o sobě dali vědět v roce 1973 únosem vnuka ropného magnáta Johna Paula Gettyho, za jehož propuštění požadovali částku 17 milionů dolarů. Miliardář nejdříve odmítl, poukazuje na skutečnost, že kdyby měl platit výkupné za každého z celkového počtu 14 vnuků, přišel by na mizinu. Poté, co obdržel vnukovo ucho, začal děda skrblík vyjednávat. Nakonec se s únosci dohodl na 2,2 milionu dolarů, maximální částce, kterou mohl odečíst z daní. Kromě toho vyjednal se svým synem a zároveň otcem uneseného mladíka splátku výkupného se čtyřprocentním úrokem. V roce 2011 zemřel sice propuštěný, leč na heroinu závislý John Paul Getty III. slepý, němý a opuštěný.

Pomocník Joe

K posílení vlivu ’Ndranghety přispěl v šedesátých letech rovněž člen newyorské mafie Cosa Nostra Joe „Cago“ Valachi. Po zatčení v roce 1959 brzo pochopil, že ve vězení, v té chvíli s nespravedlivým cejchem zrádce, dlouho nepřežije. Proto se raději dohodl s FBI a v roce 1963 popsal kompletní fungování a strukturu mafie. Cosa Nostra tím na rozdíl od ’Ndranghety přišla o postavení zločinecké organizace, která nemluví.

Sázka na koks

Stejně jako konkurenční struktury, poznala i ’Ndrangheta časem potenciál narkobyznysu. Z pozice podřízené organizace se ovšem musela smířit s dodávkami drog prostřednictvím Cosa Nostry, která si účtovala za své služby patřičný poplatek. Po Valachiho prozření začali jednat kolumbijští narkobaroni s kalábrijskými mafiány přímo. Spolupráce nabrala na intenzitě v sedmdesátých letech, kdy se Cosa Nostra orientovala převážně na heroin. Úspěšnost sázky na kokain se ukázala v 80. letech. Svět totiž tehdy začal obcházet strašák AIDS, jehly a injekční stříkačky, kterými se heroin aplikuje, upadly v nemilost. Odhaduje se, že v současné době kontroluje ’Ndrangheta import a distribuci 80 procent kokainu nacházejícího se na území starého kontinentu.

Ve znamení hydry

’Ndrangheta funguje na bázi jakési konfederace na sobě nezávislých rodin, bez centrálního řízení. Proto, na rozdíl od Cosa Nostry, není možné organizaci ochromit eliminací jediného velkého šéfa. ’Ndrangheta si ve srovnání s konkurencí stále zachovává status rodinné firmy, cizinci nejsou vítáni. Systém působení je srovnáván se zednáři. Špičky mezi sebou komunikují prostřednictvím šifrovaného jazyka. Před lety se podařilo policii ukořistit „Rosetta Stone“, zápisník s šifrovacím klíčem. Šifrovaný jazyk se sice podařilo rozbít, z následné vlny zatčení se ale organizace rychle oklepala.

Válka škodí byznysu

V roce 1985 řešila ’Ndrangheta vnitropodnikové spory válkou. Konfliktu padlo za oběť přes 600 mafiánů, přesto se ani po šesti letech nerýsoval jasný vítěz. Nakonec do hry vstoupili kmotři rodin, kteří navíc přizvali vysoce postavené kolegy z Cosa Nostry. Všichni se shodli, že válka škodí byznysu, a dohodli příměří. Po vzoru Cosa Nostry vybudovala ’Ndrangheta vlastní justiční sbor, který řeší sporné případy.

Mafiánská svatyně

Kromě tisíců věřících je svatyně Santa Maria di Polsi z roku 1144 rovněž poutním místem ’Ndranghety. Mafiánské špičky se scházejí na posvátném místě pohoří Aspromonte v září každého roku za účelem sjednocení obchodní strategie. Italská vláda se proto rozhodla vybudovat v blízkosti svatyně centrum pro boj s organizovaným zločinem. Stavební zakázku úspěšně vysoutěžila a s patřičným ziskem realizovala společnost patřící do stavební divize ’Ndranghety.

Bůh s mafií nekamarádí

Mafiáni prosluli svou zbožností a kladným vztahem ke katolické církvi. Papež Benedikt XVI. dokonce pokřtil dceru jednoho z vysoce postavených bossů ’Ndranghety. Podle řady zdrojů pak sloužila Vatikánská banka k praní peněz pocházejících z organizovaného zločinu.

Karta se obrátila v červnu 2014, když se papež František vložil do příběhu Coco Campolonga. Malý chlapec se stal obětí přestřelky, během které byl zlikvidován při vyřizování účtů rovněž jeho děda. Papež vrahy požádal o pokání. Poté, co se tak nestalo, vydal papež prohlášení, podle kterého ’Ndrangheta uctívá zlo a pohrdá dobrem. Mafiáni nejsou ve společenství s Bohem.

Druhý domov

Po rodné Kalábrii se stalo nejvyhledávanějším útočištěm mafiánů z ’Ndranghety kanadské Toronto. Země javorového listu se těší přízni mafiánů především vzhledem k příznivé bankovní legislativě. V roce 2015 se největší město nacházelo na pokraji války mafiánských klanů, stát se tak mělo v důsledku neschválené vraždy jednoho z bossů Carmina Verduciho. Zlosyn byl popraven ve Sport baru na předměstí Toronta.