14. listopadu 2019 21:54

Nabral mediální magnát a filantrop kurz Bílý dům?

Vystřídá na postu nejvlivnějšího muže planety jeden dolarový miliardář jiného? Proč ne. Podle listu The New York Times se Michael Bloomberg, majitel mediální říše a bývalý starosta New Yorku, připravuje na primárky Demokratické strany. Sedmasedmdesátiletý boháč zvažoval kandidaturu už v roce 2016, letos to ale údajně myslí vážně. Uvidíme. Každopádně se jedná o osobnost z kategorie mimořádných.

 • Michael Rubbens Bloomberg se narodil 14. února 1942 v Brightonu, stát Massachusetts. Dětství prožil na bostonském předměstí Medford. Vynikal mezi skauty, nakonec dosáhl ocenění Orlí skaut.
 • V roce 1966 se Michael Bloomberg rozhodl pro vojenskou kariéru, stopku mu však vystavily ploché nohy.
 • Absolvoval Univerzitu Johnse Hopkinse, soukromou vysokou školu ve městě Baltimore ve státě Maryland a získal titul v oboru elektroinženýrství. V průběhu studia se stal prvním židovským členem univerzitního bratrstva Phi Kappa Psi. Tím ovšem jeho vzdělávací proces neskončil. Od roku 1996 je držitelem titulu MBA z Harvardovy univerzity.
 • Po absolvování vysoké školy nastoupil do společnosti Salomon Brothers. V roce 1972 se stal společníkem. Po dalších devíti letech byl v důsledku převzetí firmy propuštěn. Odstupné využil k založení vlastní agentury na poskytování elektronického zpravodajství, ze které se v roce 1987 stala agentura Bloomberg LP. V roce 2013 dosáhly tržby společnosti 8,3 miliardy USD, Bloomberg LP kontrolovala třetinu trhu s finančními daty a analýzami.
 • V roce 2002 byl Michael Bloomberg zvolen 108. starostou New Yorku, když z tábora demokratů přestoupil k republikánům. Postavení obhájil v listopadu 2005, když o tři roky později prosadil možnost třetí kandidatury. Neobvyklý postup úspěšně vysvětlil nezbytností boje s nastupující globální ekonomickou krizí. Do kampaně investoval tradičních 100 milionů dolarů, nakonec vyhrál ziskem 51 procent. Po celou dobu starostování činil jeho roční plat 1 dolar.
 • Během Bloombergova působení na postu newyorského starosty vešel v platnost zákaz kouření na veřejných místech. Roku 2003 se začalo v restauracích, v roce 2011 byl zákaz rozšířen na parky, přístavy, pláže, promenády, pěší zóny.
 • Z pozice zastánce zdravého životního stylu bojoval s tučnými jídly v restauracích, součástí jídelních lístků musela být informace o kalorické hodnotě každého z jídel. Prosadil regulaci množství soli v balených potravinách. Se záměrem zakázat sladké limonády narazil u Nejvyššího soudu.
 • V roce 2009 koupil Michael Bloomberg za pět milionů dolarů plus převzetí závazků vlivný ekonomický list The Business Week, ze kterého se stal Bloomberg Businessweek. V Česku začal magazín vycházet v prosinci 2014, celosvětový náklad tehdy atakoval hranici milionu výtisků. V dubnu letošního roku oznámila společnost Smart Connections konec vydávání české mutace.
 • V roce 2014 se vrátil do čela své společnosti. Stejného roku se stal na základě rozhodnutí britské královny Alžběty II. čestným rytířem Řádu Britského impéria. Z pozice cizince nesmí používat před jménem označení sir, přesný stav věcí vystihuje zkratka KBE neboli rytíř-komandér za jménem. Titul získal za „ohromné podnikatelské a filantropické úsilí“.
 • Bloombergovy filantropické aktivity pokračují nadále. Částky v řádech milionů dolarů věnuje na zvýšení možnosti kontroly držení zbraní, vzdělávání, klimatické změny. Angažuje se v oblasti rovnosti pohlaví.
 • Možný budoucí americký prezident je držitelem pilotní licence. V minulosti létal vrtulníkem Agusta A 109 S, vlastní konvertoplán AgustaWestland AW 609 s doletem 1390 km, maximální rychlost 482 km/h.
 • Michael Bloomberg vlastní řadu nemovitostí, mimo jiné v New Yorku, Hamptonsu, Coloradu, Londýně či na Bermudách.
 • S exmanželkou Susan Brown (1975–1993) má dvě dcery. Dvojnásobný dědeček žije od roku 2000 s bankovní expertkou Dianou Taylor.
 • Podle agentury Reuters se v případě účasti v boji o post prezidenta USA vzdá Michael Bloomberg mediální říše.