6. září 2022 20:22

„Můžete zničit naše domovy a naše životy – nikdy neztratíme vůli být svobodní.“

Autorem vzkazu Kremlu je šéfredaktor ukrajinské edice Playboye Vlad Ivaněnko, učinil tak v e-mailovém rozhovoru, který poskytl německé kolegyni Nině Habres. Interview proběhlo u příležitosti oslav jedenatřicátého výročí dne nezávislosti, zároveň uplynulo šest měsíců od ruského útoku.

„Zažili jsme hrůzu, apatii, depresi, noční můru,“ píše Vlad, který od začátku ruského útoku neopustil Ukrajinu a byl mimo jiné svědkem dvou explozí zhruba 500 metrů od svého domova. Neustále útoky a násilí neotřásly jeho psychikou a je rád, že zvuku sirén s postupem času ubylo. „Předtím jsme je poslouchali téměř každou hodinu. Nejedná se zrovna o nejlepší zvuk na světě, člověk si těžko zvyká. Stále čelíme proudu informací o explozích v regionech. Ale zároveň se nám dostává víc zpráv o úspěších naší armády, což zvyšuje naše sebevědomí a touhu tvořit. Nyní jsme si jisti naším vítězstvím. Je tomu tak nejen díky pomoci celého světa, stali jsme se tvrdšími, silnějšími, sebevědomějšími.“

Playboy vychází na Ukrajině 15 let, Vlad převzal post šéfredaktora po čtyřech letech. Obsah tvoří spolu s deseti zaměstnanci a třemi desítkami spolupracovníků. Hned v březnu oznámil, že „tak krásný časopis nezavřou kvůli partě šílenců,“ jak ovšem dodal, bude nutno přijít s novou koncepcí, předválečný obsah je minulostí.

Hned v dubnu redakce vydala speciál Playboy: The War, jehož obsah dokumentuje válečné události. Na jeho stránkách naleznete fotografie z ostřelování Mariupolu, Charkova a Černihivu, nechybějí záběry z charkovské porodnice, protileteckých krytů, obyvatel skrývajících se v metru, masakr v Buči.

Podle redakce se zdrojem inspirace stalo hrdinství obránců země a neuvěřitelná odvaha obyvatel. „Ano, tento obsah přesahuje standardy Playboye, ale chceme popsat a ukázat světu, co se na Ukrajině děje. Číslo líčí nelítostnou válku, kterou musí svět zastavit. Ukazuje nadlidskou odvahu a slzy zoufalství. A taky naši nekonečnou touhu po vítězství.“

Je pak na čtenářích, aby určili cenu, která se pohybuje v rozmezí od 10 do 200 eur. Prostředky z prodeje čísla s nepopiratelnou historickou hodnotou budou použity na humanitární pomoc, koupi léků a sanitek. „Nikdo by neměl pochybovat o tom, že žijeme v době, ve které se píše historie. Neměli bychom dovolit, aby v budoucnu vyšly podobné speciály. Jsem si naprosto jistý tím, že se brzo vrátíme ke svým předchozím životům a zájmům,“ říká Vlad Ivaněnko.

Během září plánuje šéfredaktor ukrajinského vydání Playboye obnovit činnost na sociálních sítích, s redakcí a spolupracovníky udržuje pravidelný kontakt. „Konverzace se točí kolem toho, jak se máme, bavíme se o speciálních projektech.“ Jedním z nich je založení humanitární organizace Women Stay Strong. „Od prvních dnů války ukrajinské ženy a dívky trpí událostmi na Ukrajině: rány na tvářích, na tělech, ztracené končetiny, popáleniny, jizvy. Chceme svět upozornit na cenu, kterou Ukrajina a její obyvatelé v této válce platí a zároveň ukázat našim ženám, že zůstávají nejkrásnější na světě.“ Cílem projektu je zisk finančních prostředků na vybudování speciálního rehabilitačního centra.