6. listopadu 2019 21:29

Můj dům, můj hrad

Ředitelka Affluent Market Institute Sarah Stanley Fallaw, autorka knihy The Next Millionaire Next Door: Enduring Strategies for Building Wealth, uskutečnila výzkum bytových poměrů 600 dolarových milionářů. Nakonec došla k zajímavému zjištění, že nemálo z boháčů si pořídilo nemovitosti, které je vyšly, s ohledem na vlastní příjmy, na pakatel.

Studie vychází z majetkových poměrů konkrétní osoby a nákladů na pořízení domu. V rámci jednotlivých propočtů byla brána v potaz inflace. Kvarteto dolarových miliardářů a jedné multimilionářky, jejichž cena obydlí nepřekračuje 4 procenta z celkových příjmů, vypadá následovně.

Warren Buffett | 1930

Král investorů, který dnes kontroluje majetek v hodnotě 82,1 miliardy dolarů, žije v domě, který si pořídil v městě Omaha (Nebraska) v roce 1958 za 31 500 dolarů, což se rovná dnešním 274 357 USD. Do vlastního bydlení tak investoval 0,0003 procenta svého jmění. Před dvěma lety byl Buffettův dům oceněn na 652 619 dolarů. Spořivý miliardář v této souvislosti hovoří o třetí nejlepší investici svého života.

Mark Zuckerberg | 1984

Přestože generální ředitel Facebooku aktuálně řeší problémy s vlastní digitální měnou Libra, kterou, přes ambice stát se stěžejní součástí celého ekosystému, opustili na konci října PayPal, Mastercard i Visa, 71,1 miliardy dolarů představuje solidní finanční základ. Podle Forbesu osmý nejbohatší člověk planety, žije s manželkou Priscillou Chan a dvěma dcerami Maximou (2015) a August (2017) v domě, který pořídil v roce 2011 v Palo Alto za sedm milionů dolarů. Vzhledem k inflaci poskočila cena na dnešních 7,8 milionu USD. Hodnota jeho domu se rovná 0,01 procenta z celkového majetku. Na rozdíl od Věštce z Omahy je součástí nemovitosti bosse Facebooku bazén.

Evan Spiegel | 1990

Spoluzakladatel populární sociální aplikace Snapchat se ve srovnání s pány Buffettem a Zuckerbergem při pořizování svého obydlí řádně rozšoupnul. V roce 2016, kdy byla hodnota jeho majetku odhadovaná na „pouhých“ 2,2 miliardy dolarů, si totiž pořídil s manželkou, australskou topmodelkou Mirandou Kerr za 12 milionů dolarů dům v Los Angeles. Mimochodem, předchozím majitelem byl herec Harrison Ford. Během tří let cena nemovitosti narostla o 600 tisíc dolarů, Evan Spiegel tak investoval do domu 0,57 procenta svých finančních aktiv. To ho však nemusí trápit, podle magazínu Forbes v posledních letech zbohatl, hodnota jeho aktiv narostla na 3,5 miliardy dolarů.

Serena Williams | 1981

Nejvíc rozhazovačná je v případě vlastního bydlení držitelka třiadvaceti titulů z turnajů kategorie Grand Slam a olympijská vítězka Serena Williams. Ačkoli činí „net worth“ jejího majetku 180 milionů dolarů za třípodlažní rezidenci v Beverly Hills, zaplatila v roce 2017 6,7 milionu dolarů, dnes činí cena domů 6,9 milionu USD. Za své obydlí tak utratila 3,8 procenta z celkových příjmů.