30. dubna 2021 18:17

Lépe být dobře oběšen než špatně ženat...

Vzhledem k tomu, že autorem výroku je nejslavnější dramatik všech dob William Shakespeare, není moc o čem diskutovat a lze rovnou přejít k důvodům, proč nevstupovat do svazku manželského, a čím to, že svého času až posvátná instituce manželství pozbývá smyslu.

1. Zbytečně vyhozené peníze

Podle statistik byl průměrný věk českého ženicha před dvěma lety 31,1 roku, v případě nevěst činil průměr 29,8 roku, přitom v roce 1989 se jednalo o kombinaci 24,6 + 21,8. Proto se zdá být pochopitelné, že s rozumem přichází poznání o tom, že peníze je lepší místo do svatby, kterou manželství začíná, investovat do podstatně užitečnějších věcí. Stejný názor začínají vyznávat rodiče a zejména prarodiče, kteří se v minulosti těšili z postavení největších svatebních sponzorů. Navíc odpadla svatební motivace v podobě přidělení bytu a novomanželské půjčky.

2. Rozvod

Přestože bývalá hvězdná tenistka Lucie Šafářová a stále aktivní hokejista Tomáš Plekanec nepatří zrovna do kategorie finančně strádajících, hodlají se při svatbě krotit. „Svatba je v plánu, zatím je však pozastavená, není kam spěchat. Já mám blbý, že Tomáš měl hodně drahý rozvod, takže do druhé svatby už asi nebude chtít tolik investovat,“ udeřila Lucie hřebíček na hlavičku v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Byť mimo jiné finalistka French Open hovořila s lehkou nadsázkou, realita je taková, že na jednu stranu sice v posledních letech přibylo lidí uzavírajících sňatek, podle Českého statistického úřadu se však zhruba polovina manželství rozvádí. Například v roce 2019 se jednalo o 25 800 dvojic. Z nemalé části jde při rozvodu kromě peněz a tahanic o majetek také o stres, kterého je nutno se vyvarovat. Zároveň nesmíme opomenout, že asi 25 procent rozvedených vstoupí do tří let od rozvodu do stejné řeky.

3. Bezdětné ženy jsou šťastnější

Doby, kdy jedním z hlavních důvodů svatby bylo těhotenství partnerky, jsou za námi. Jak ale pravil Paul Dolan, profesor etiky na Londýnské škole ekonomie a politických věd v rámci propagace své nové knihy Happy Ever After: „Pokud jste muž, koukejte se oženit, pokud jste žena, neobtěžujte se.“ Profesor vycházel z amerického výzkumu, podle jehož výsledků tvoří nejšťastnější skupinu svobodné a bezdětné ženy. Paul Dolan se pak mohl opřít o názor povolaných. Jak uvádí ve své knize v roce 2015, Jessie Gallan ze Skotska svých 109 let šťastného života strávila pojídáním kaše a vyhýbáním se mužům. Angličanka Gladys Gough pak u příležitosti 104. narozenin pravila: „Nikdy jsem se nevdala, ani neměla přítele. Prostě jsem s muži neztrácela čas.“

4. Nová doba

Jako docela legrační se dnes jeví představa, podle které se manželství zároveň rovná rodičovství. Podle průzkumu Pew Research realizovaného v USA, 52 procent mileniálů zastává názor, že jednou z nejdůležitějších věcí v životě je být dobrým rodičem, pouze 30 procent z dotázaných toužilo po tom, vynikat jako manželé.

Zatímco v roce 1968 vychovávalo v USA děti pouze 13 procent nesezdaných párů, v roce 2017 se již jednalo o 32 procent. Kromě toho podle dva roky starého výzkumu 55 procent obyvatel USA ve věku od 18 do 29 let pevně věří, že k dlouhodobému společnému soužití a výchově dětí není potřeba manželství.

5. Kariéra

Zejména v případě něžnější části lidstva v čím dál tím větší míře vítězí profesní ambice nad tikotem biologických hodin. Tím lze vysvětlit skutečnost, že i když je podle lékařů ideální věk pro početí dítěte 24 až 25 let, průměrný věk prvorodiček v Praze rovná se 34 let. Starším rodičkám musí porodníci až třikrát častěji ukončovat porod císařským řezem, vzhledem k délce hojení jizvy tak může další potomek přijít na řadu v době, kdy matkám táhne na čtyřicítku. Touha po vdavkách, zejména v případě ekonomicky soběstačných žen, s přibývajícím věkem klesá.

6. Věrnost

Manželství bývá spojováno s životem v monogamii, což se čím dál tím větší části populace nejeví jako zrovna lákavá představa. Proto se v souvislosti s privátním životem užívají stále ve větší míře termíny jako bigamie a polyamorie, kdy jedna osoba žije v několika milostných vztazích. K tomu nutno přičíst otevřené vztahy rovnající se společnému soužití a sexuální svobodě.

(Článek s názvem Konec manželství v Čechách čtěte v květnovém čísle Playboye)