návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Kterak „koksem“ k miliardám přijít
Autor: Universal pictures Kterak „koksem“ k miliardám přijít
People

Kterak „koksem“ k miliardám přijít

Vydáno: 28.01.2019
V březnu loňského roku podepsal herní vydavatel Curve Digital smlouvu se společností Gaumont na vývoj a vydání videohry inspirované úspěšným seriálem Narcos z produkce Netflix. Hra má vyjít na jaře na PC a konzole. Proto nebude od věci, aby se nejen hráči seznámili s největšími personami drogového byznysu, kterým se podařilo vydělat alespoň miliardu dolarů.
 1. Pablo Escobar
  1941 – 1993, Kolumbie, 30 miliard dolarů

  Jeden z nejznámějších Kolumbijců, boss nechvalně proslulého Medellínského kartelu, ovládal podle magazínu Forbes svého času 80% světového obchodu s kokainem, roční obrat jeho vysoce funkčního podniku převyšoval dvacet miliard dolarů. V roce pádu Berlínské zdi byl v žebříčku nejbohatších lidí planety osmý. Nechal zavraždit tři kandidáty na prezidenta a desítky soudců. V roce 1991 se vydal kolumbijské vládě, kabinet mu měl za tento skutek garantovat nevydání do USA. Něco přes rok žil Pablo Escobar v luxusním vězení, které si sám postavil. Po změně poměrů uprchl, v roce 1993 byl zastřelen na střeše na střeše domu, ve kterém se skrýval. Kolem narkobaronovy smrti kolují fámy, kromě speciálních jednotek USA a Kolumbie, totiž naháněli Escobara rovněž Los Pepes, hrdlořezi financovaní konkurenční kartelem z Cali. Zvěsti o spolupráci zločinů se zpravodajskými službami USA, se jeví jako vysoce pravděpodobné.
 2. Amado Carrillo Fuentes
  1956 – 1997, Mexiko, 25 miliard dolarů

  Mexický šéf kokainového kartelu měl vzhledem k oblibě přepravy zboží letadly přezdívku „Lord of Heaven.“ Blízký spolupracovník kartelů z Medellínu a Cali. Ve snaze zmást protidrogové centrály v USA a Mexiku podstoupil v březnu 1997 na privátní klinice v Mexiko City plastickou operaci a liposukci. Během zákroku zemřel, je otázkou, zdali se tak stalo kvůli nevhodné medikaci, případně poruše respirátoru. Jisté zdroje hovořily rovněž o tom, že Amada mohli zlikvidovat jeho dva bodyguardi, kteří byli přítomni operaci. V listopadu 1997 byla v ocelových sudech nalezena těla obou operujících lékařů, která nesla stopy po mučení.
 3. Carlos Enrique Lehder Rivas
  1949, Kolumbie, 2.7 miliardy dolarů

  Narkobaron se řemeslu vyučil u Pabla Escobara. Do zajetého byznysu vnesl řadu nových prvků, jako například „první dávka zdarma.“ Po jeden čas chtěl legalizovat své podnikání, kolumbijské vládě dokonce nabídl pomoc při splácení zahraničního dluhu. Syn německého otce a kolumbijské matky přišel s nápadem překladiště a distribučního centra kokainu na Bahamách, americký trh byl dlouhou dobu zásoben letadly startujícími z ostrova Norman Cay. Carlos Lehder dokonce založil vlastní stranu Movimiento Latino, její program byl postaven na nevydávání zločinů do USA. Přesto se stal jedním z prvních narkobaronů vydaných do USA, kde byl v květnu 1988 odsouzen k 135 letům vězení. V roce 1992 mu byl trest vzhledem k jeho svědectví proti exprezidentovi Panamy Manuelu Noriegovi snížen na 55 let. Podle některých zdrojů se dostal do programu na ochranu svědků a je na svobodě.
 4. Griselda Blanco
  1943 – 2012, Kolumbie, 2 miliardy dolarů

  Kokainová kmotra se stala v 70. let minulého století průkopnicí organizovaného narkobyznysu, nakonec to dotáhla na šéfku Medellínského kartelu. Dcera alkoholičky, která začínala v jedenácti letech jako prostitutka se třikrát vdala. Prvního manžela Carlose zabili v Kolumbii, Alberta zastřelila sama, zatímco na Daria si najala nájemného vraha. Ve dvaceti řídila vlastní gang organizující transport kokainu z Kolumbie do USA (Miami, New York). Podle americké DEA vydělával v dobách největší slávy její kartel na byznysu s USA 80 miliónů dolarů měsíčně. Nechala zlikvidovat takřka 400 názorových oponentů. V roce 1985 skončila v miamském vězení, nakonec byla odsouzena k deseti letům, trest byl několikrát navýšen. Kartel řídila z cely i poté, co v roce 2002 dostala infarkt. Za dva roky byla propuštěna a deportována do vlasti. V rodném Medellínu vydržela naživu až do roku 2012, kdy byla zastřelena jezdcem na motorce. Ironií osudu byla Griselda průkopnicí tohoto druhu popravy.     
 5. Joaquín Archivaldo Guzmán Loera
  1957, Mexiko, 1 miliarda dolarů

  Narkobaron přezdívaný díky své výšce 168 centimetrů Prcek šéfoval hrůzu rozsévající mexický kartel Sinaloa, který založil v roce 1989. Mimo jiné se proslavil setkáním s hercem Seanem Pennem, ke kterému došlo po jeho útěku z přísně střeženého mexického vězení v roce 2015. Stejně jako jeho o šestnáct let starší obchodní partner Pablo Escobar, se Joaquin Guzmán dostal v roce 2001 do žebříčku nejbohatších obyvatel planety, tehdy mu patřilo 41. – 60. místo. Na konci téhož roku byl Prcek Guzmán druhým nejhledanějším uprchlíkem planety, lépe si vedl pouze král teroristů Úsáma bin Ládin.  Svou kariéru zahájil jako řidič narkobarona Héctora Palmy, poté se dal na pašování metanfetaminu.  V letech 1993 – 2001 kroutil basu v rodné zemi a uprchl v koši na prádlo. Podruhé spadla klec až v roce 2014. Tehdy byl Prcek lapen poté, co se snažil utéct tajným vchodem ukrytým pod vanou. Za mřížemi si pobyl rok a půl, aby posléze zmizel tunelem, který pro něj vykopal jeden z věrných podřízených. Z pobytu na svobodě se těšil do ledna 2016, kdy byl zadržen příslušníky speciální jednotky mexické námořní pěchoty. Operace se neobešla bez krveprolití, zabito bylo pět osob. Za rok byl vydán do USA, vydání ovšem Mexiko podmínilo nemožností vynesení trestu smrti, který byl v Mexiku zrušen. Narkoboss pobývá ve speciální cele věznice Altiplano. Loni v listopadu začal soud. Podle serveru CNN má obžalovací spis 300 000 stran a 117 000 audio nahrávek.
Související témata: drogy , byznys , hitparáda , kokain