30. června 2021 17:58

Krize mužů středního věku: povyk pro nic

Tak jsem se dočetl, že pod pojmem „krize“ středního věku se rozumí přechod identity a sebedůvěry u jedinců ve věku 45 až 65 let. Krize středního věku je popisována jako psychologická krize způsobená událostmi, které můžou souviset se zvyšujícím se věkem, nevyhnutelnou smrtelností či případným nedostatkem životních úspěchů.

Tato psychologická krize může údajně vyvolat pocity intenzivní deprese, lítosti a silné úzkosti. Dále vyvolává touhu po zachování mladistvosti, realizaci zásadní změny životního stylu, změny minulých rozhodnutí a událostí. Přijde mi to docela legrační, ale i v tomto případě může platit, že na každém šprochu může být pravdy trochu. Pokud byste snad cítili, že hrozí krize středního věku, stačí vědět, že…

  1. My muži středního věku bychom se podle dnešního vnímání světa neměli krize vůbec dožít. Barva našich postýlek totiž obsahovala olovo, neměli jsme žádné pojistky na dveře a okna a když jsme jeli na koloběžce či na kole, neměli jsme na hlavách helmy. Dětský psycholog byl pro nás neznámým pojmem. Přesto žijeme!
  2. Pili jsme chlorovanou vodu přímo z kohoutků. Jedli chleba se sádlem, naši stravu ve školních jídelnách neřešili nutriční terapeuti. Pili jsme limonády s cukrem a nebyli obézní, protože nás rodiče nevozili do školy autem, na zastávku MHD jsme chodili pěšky. Místo k počítačům směřovaly naše kroky po návratu ze školy na mnohdy škvárová hřiště. Škváru jsme večer dostávali z kolen pomocí kartáče.
  3. Na jaře, v létě a na podzim jsme hráli fotbal, v zimě hokej. Hráli jsme od rána do večera, rodiče měli pěkné nervy, ale mobily neexistovaly, takže na nás mohli volat maximálně z okna. Uměli jsme střílet ze vzduchovky, běhat v plynové masce. Na táborech jsme udržovali osobní hygienu pomocí hadice, případně ledové vody z potoka.
  4. Stavěli jsme si káry a jezdili z kopce, jen abychom přišli většinou na vlastní sedřenou kůži na to, že brzda není tak úplně zbytečná. Prali jsme se s kamarády, tekla nám krev z nosu, vyrazili si zuby, ale nebonzovat učitelům a rodičům bylo věcí cti. A také záležitostí pudu sebezáchovy, neboť ze strany rodičů přicházela adekvátní odpověď.
  5. Přežili jsme Socialistický svaz mládeže, pracovní soboty, povinné průvody na výročí Svátku práce a Velké říjnové socialistické revoluce. Většina z nás zvládla vojnu, očkování a také vrtání, případně trhaní zubů bez utišujících prostředků.
  6. Dokázali jsme přežít dětství i dospívání bez mobilů, počítačů, internetu, Playstation, Nintenda, X-Boxu. Přesto generace mužů, kteří by se měli vyrovnávat s krizí středního věku, případně jí prošli, má jednoznačně největší početní zastoupení v kategorii nejvlivnějších osobností světa. Dva z nich, Jeff Bezos (1964) a Richard Branson (1950), se právě chystají do vesmíru.

(Článek o tom, jak dát na frak krizi středního věku, čtěte v červencovém Playboyi)