30. března 2020 23:58

Když se řekne dobrodruh…

V takovém případě se nemalé části populace vybaví Felix Baumgartner, jehož profil s názvem Muž, který spadl na zem, je součástí dubnového čísla Playboye. Létající a z mnoha kilometrů padající Felix ale není mezi dobrodruhy zdaleka osamocený.

1| Felicity Aston 1977, Anglie

Britská meteoroložka roku 2012 jako první žena a podle řady zdrojů dokonce jako první obyvatel světa přejela bez jakékoli cizí pomoci na lyžích Antarktidu, když během 59 dnů urazila 1744 kilometrů. Její pouť začala na konci listopadu 2011 na ledovci Leverett a skončila v Hercules Inlet. Po celu dobu rekordního pokusu táhla v mrazivém větru dvoje saně se zásobami.

2| Matt Bissonnette 1976, USA

Bývalý příslušník Seal Team Six je rovněž znám pod literárním pseudonymem Mark Owen. Člen speciálního komanda, které zlikvidovalo v květnu 2011 nejhledanějšího teroristů všech dob Usámu bin Ládina. Po odchodu z armády popsal rodák z Aljašky průběh likvidační mise v knize Nelehký den, která vyšla v září 2012. Tím proti sobě poštval jak zbylé bojovníky z al Káidy, tak Pentagon, podle kterého se dopustil „vážného porušení dohody o utajení“.

3| Ranulph Fiennes 1944, Anglie

Bývalý voják, který málem nahradil Rogera Moora v roli Jamese Bonda, sloužil u výsadkářů SAS jako specialista na trhaviny. V roce 1979 vyrazil na tři roky trvající cestu kolem světa, během které urazil 84 000 km. Přitom to vzal přes oba geografické póly. V roce 2000 podnikl expedici na severní pól, kterou nedokončil kvůli omrzlinám konečků prstů levé ruky. Po návratu odmítl akceptovat názor lékaře, podle kterého bylo nezbytné počkat před amputací na obnovení části tkáně, a chirurgický úkon nakonec realizoval sám. S prodělaným infarktem a dvojitým bypassem absolvoval v jednom týdnu sedm maratonů na pěti kontinentech. V roce 2013 se pokusil o zimní přechod Antarktidy, kde můžou mrazy dosahovat až -90 stupňů Celsia. Trasu dlouhou 4000 km ale kvůli omrzlinám nezvládl.

4| Pen Hadow 1962, Anglie

V květnu 2003 zvládl britský polárník jako první člověk bez sebemenší podpory expedici k severnímu pólu. Jeho výkon je o to pozoruhodnější, že si i po dvou předchozích nezdarech vybral nejtěžší kanadskou cestu dlouhou 765 kilometrů. Trasu zdolal za 64 dnů, přičemž za sebou táhl sáně se 150 kg nákladu v mrazech atakujících až -50 stupňů Celsia.

5| Reinhold Messner 1944, Itálie

Nejslavnější horolezec všech dob zdolal jako první všech čtrnáct osmitisícovek. Mt. Everest dobyl jako první bez použití kyslíku, nikdo před ním pak nezvládl zdolat nejvyšší vrchol světa sólovým výstupem bez lan. Muž vyznávající životní krédo Umřít umí každý, umění je přežít, pak začal hledat výzvy v dalších aktivitách. Mimo jiné absolvoval úspěšně přechody Antarktidou a Grónskem, přešel rovněž pouště Gobi a Taklamakan. Nedal pouze přechod ze Sibiře do Kanady.

6| Júičiró Miura 1933, Japonsko

K osmdesátým narozeninám si dobrodruh ze země vycházejícího slunce nadělil dárek v podobě výstupu na Mt. Everest. Od akce ho neodradil ani chirurgický zákrok k odstranění srdeční arytmie, který podstoupil čtyři měsíce před výstupem. Ostatně k nejvyššímu vrcholu světa má pan Miura veskrze kladný vztah. V roce 1970 se stal prvním obyvatelem naší planety, který sjel za asistence brzdicího padáku Mt. Everest na lyžích. Film o jeho skutku byl oceněn Oscarem.

7| Fred Rompelberg 1945, Nizozemsko

Nizozemský borec jezdící na kole oslavil v říjnu 1995 padesáté narozeniny a poté se vypravil do USA na solné jezero v Bonnevillu. Tam se posadil na speciál s dvojitou redukcí převodu a vyrazil v zákrytu za dragsterem. Výsledkem jeho snažení byl světový rychlostní rekord v jízdě na kole v hodnotě 268,831 km/h.

8| Frank Mundus 1925–2008, USA

Nejslavnější lovec žraloků působil v roli poradce spisovatele Petera Benchleye, autora bestseleru Čelisti. Adrenalinovému hobby se začal věnovat v roce 1951, v dobách vrcholné formy dokázal ulovit během dne i deset žraloků. Do historie se zapsal v roce 1964, kdy s pomocí harpuny dostal žraloka o hmotnosti dvě tuny. O dvaadvacet let později ulovil na udici mořského predátora vážícího 1500 kg! Po ukončení dráhy lovce žraloků se stal horlivým propagátorem jejich značkování a sledování migračních cest.

9| Valerij Rozov 1965–2017, Rusko

Base jumper oslavil v roce 2013 šedesáté výročí dobytí Mt. Everestu dvojicí Edmund Hillary – Tenzing Norgay originálně. Po dva roky trvající přípravě se Rozov s pomocí Šerpů nejdřív vyšplhal během čtyř dnů do výšky 7200 metrů. Potom se odrazil, skočil a rychlostí přes 200 km/h se řítil volným pádem k zemi. Po šesti kilometrech otevřel padák a bez větších dramat přistál. Po dopadu mohl oslavit překonání světového výškového rekordu ve skoku z pevného místa.

10| Anandita Dutta Tamuly 1981, Indie

Indka za bedlivého dozoru poroty v čele s michelinským kuchařem Gordonem Ramsayem spořádala na posezení 51 kousků nejpálivější papričky Jalapeňos odrůdy Bhut jolokia, což se rovnalo novému světovému rekordu. Na oslavu svého výkonu si pak semínka chilli papričky vetřela do očí. Pro informaci, pálivost papriček je 200krát větší, než je tomu v případě známého tabaska.