návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Radovan Krejčíř
Autor: Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia Radovan Krejčíř
People

Každá společnost má takové zločince, jaké si zasloužila...

Vydáno: 29.07.2021
Autorem výroku je bývalý americký ministr spravedlnosti, bratr zavražděného J. F. K., posléze rovněž zavražděný Robert Francis Kennedy (1925–1968). Je ovšem otázkou, jak moc o stavu české společnosti vypovídají velké „osobnosti“ domácího zločinu.

1. Jiří Kajínek 1961

Bezpochyby nejslavnější český zloduch, mezinárodní formát. Nejdřív byl v roce 1998 odsouzen za dvojnásobnou vraždu a jeden pokus vraždy za pochybných okolností na doživotí, námitky vůči regulérnosti procesu vzneslo neúspěšně několik ministrů spravedlnosti. Za dosud nevyjasněných okolností uprchl v říjnu 2000 z věznice Mírov, jeho dopadení trvalo čtyřicet dnů. Kajínkův příběh byl pak zfilmován. Nakonec se jako první odsouzený nájemný vrah v Česku a možná i na světě dočkal milosti prezidenta republiky Miloše Zemana. Před lety vypsal odměnu jeden milion korun pro toho, kdo mu dodá klíčový důkaz prokazující jeho nevinu. Zatím stále čeká.

Jiří Kajínek
Autor: profimedia.cz Jiří Kajínek

2. Radovan Krejčíř 1968

Ani rodák z Českého Těšína by se mezi nejslavnějšími zločinci světa neztratil, stejně jako o Kajínkovi byl i jeho příběh zfilmován pod názvem Gangster K. Proslavil se útěkem v červnu 2005, kdy během probíhající policejní razie v jeho černošické vile odešel na toaletu, odešel z domu a zastavil se až na Seychelských ostrovech. Jeho trestná činnost v podobě přípravy vraždy, podvodu, nedovoleného ozbrojování, podílnictví a krácení daně byla ohodnocena souhrnným patnáctiletým trestem, proti kterému podal Radovan Krejčíř letos ústavní stížnost. Přesto by si nejspíš rád trest odpykal doma, neboť v roce 2015 byl v JAR odsouzen k pětatřiceti letům odnětí svobody. Zdá se však, že o jeho návrat není zájem. Proč asi?

Radovan Krejčíř
Autor: profimedia.cz Radovan Krejčíř

3. Ludvík Černý 1965

Největší „hvězda“ gangu orlických vrahů má na svědomí pět lidských životů, přičemž po každé z vražd z let 1991–1993 komentoval vlastní výkon slovy: To jsem ale čtverák. V roce 1997 byl odsouzen na doživotí, jeho postava se vyskytne ve snímku Sametoví vrazi. Ve vězení se dal dohromady s Jiřím Kajínkem, který byl dopaden v rouše Adamově zásahovou jednotkou v bytě jeho ženy. V říjnu 2017 požádal po 20 letech strávených ve vězení pod novým jménem Ludvík Zámečník o podmínečné propuštění, neboť se podle svého názoru za mřížemi polepšil. Jeho žádosti nebylo podle očekávání vyhověno. Pětinásobnému vrahovi nepomohl ani vstup do Církve adventistů sedmého dne a příjmení duchovního.

4. Petr Kramný 1978

V současné době si odpykává ve věznici Mírov osmadvacetiletý trest za vraždu své manželky Moniky a dcery Kláry na dovolené v Egyptě, ke kterému byl odsouzen v lednu 2016. V souvislosti s kauzou se píše o absurdní frašce, když místo důkazů rozhodly posudky. Mimo jiné vyšlo najevo, že znalecký ústav, který napsal posudek, na jehož základě vynesla soudkyně verdikt, neměl k této činnosti oprávnění a byl prověřován policií. Jak uvedl Lukáš Lhoťan loni na serveru týdeníku Reflex, případ Kramný ukazuje, jak může skončit kterýkoli občan České republiky, který bude z nějakého důvodu nepohodlný či bude potřeba ho „obětovat“, aby se zamaskovala nepříjemná věc. Ostatně, i europoslanec Zdechovský tvrdí, že většina důkazů v kauze Kramný je buď slabá, nebo se jedná o falzifikáty.

Petr Kramný
Autor: profimedia.cz Petr Kramný

5. David Rath 1965

Příběh bývalého ministra zdravotnictví, prezidenta České lékařské komory, poslance a hejtmana Středočeského kraje, který šel v květnu 2012 z návštěvy a po zatčení zjistil, že v igelitce je místo vína sedm milionů korun, je ve srovnání s předchozími kauzami humorný. První rozsudek z července 2015 totiž Vrchní soud v Praze v prosinci 2016 zrušil, když prohlásil odposlechy za nezákonné. Po stížnosti ministra spravedlnosti Nejvyšší soud v květnu 2017 naopak odposlechy připustil. Historicky první český poslanec, který byl vazebně stíhán v průběhu mandátu a plat pobíral až do rozpuštění sněmovny v srpnu 2013, nakonec nastoupil v říjnu 2019 do vězení v Teplicích, zatímco novináři čekali před věznicí Praha-Ruzyně. Za mřížemi má pobýt sedm let, ke kterým ho soud odměnil za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Vzhledem k osmnácti měsícům, které strávil ve vazbě, může David Rath zažádat o propuštění na konci roku 2022.

David Rath
Autor: profimedia.cz David Rath

(Kauzu o Berdychově gangu čtěte v srpnovém čísle Playboye)

Související témata: zločinec , zločin , soud , vězení , justice , kauza , Playboy 08/21 , David Berdych , berdychův gang