29. července 2021 18:05

Každá společnost má takové zločince, jaké si zasloužila...

Autorem výroku je bývalý americký ministr spravedlnosti, bratr zavražděného J. F. K., posléze rovněž zavražděný Robert Francis Kennedy (1925–1968). Je ovšem otázkou, jak moc o stavu české společnosti vypovídají velké „osobnosti“ domácího zločinu.

1. Jiří Kajínek 1961

Bezpochyby nejslavnější český zloduch, mezinárodní formát. Nejdřív byl v roce 1998 odsouzen za dvojnásobnou vraždu a jeden pokus vraždy za pochybných okolností na doživotí, námitky vůči regulérnosti procesu vzneslo neúspěšně několik ministrů spravedlnosti. Za dosud nevyjasněných okolností uprchl v říjnu 2000 z věznice Mírov, jeho dopadení trvalo čtyřicet dnů. Kajínkův příběh byl pak zfilmován. Nakonec se jako první odsouzený nájemný vrah v Česku a možná i na světě dočkal milosti prezidenta republiky Miloše Zemana. Před lety vypsal odměnu jeden milion korun pro toho, kdo mu dodá klíčový důkaz prokazující jeho nevinu. Zatím stále čeká.

2. Radovan Krejčíř 1968

Ani rodák z Českého Těšína by se mezi nejslavnějšími zločinci světa neztratil, stejně jako o Kajínkovi byl i jeho příběh zfilmován pod názvem Gangster K. Proslavil se útěkem v červnu 2005, kdy během probíhající policejní razie v jeho černošické vile odešel na toaletu, odešel z domu a zastavil se až na Seychelských ostrovech. Jeho trestná činnost v podobě přípravy vraždy, podvodu, nedovoleného ozbrojování, podílnictví a krácení daně byla ohodnocena souhrnným patnáctiletým trestem, proti kterému podal Radovan Krejčíř letos ústavní stížnost. Přesto by si nejspíš rád trest odpykal doma, neboť v roce 2015 byl v JAR odsouzen k pětatřiceti letům odnětí svobody. Zdá se však, že o jeho návrat není zájem. Proč asi?

3. Ludvík Černý 1965

Největší „hvězda“ gangu orlických vrahů má na svědomí pět lidských životů, přičemž po každé z vražd z let 1991–1993 komentoval vlastní výkon slovy: To jsem ale čtverák. V roce 1997 byl odsouzen na doživotí, jeho postava se vyskytne ve snímku Sametoví vrazi. Ve vězení se dal dohromady s Jiřím Kajínkem, který byl dopaden v rouše Adamově zásahovou jednotkou v bytě jeho ženy. V říjnu 2017 požádal po 20 letech strávených ve vězení pod novým jménem Ludvík Zámečník o podmínečné propuštění, neboť se podle svého názoru za mřížemi polepšil. Jeho žádosti nebylo podle očekávání vyhověno. Pětinásobnému vrahovi nepomohl ani vstup do Církve adventistů sedmého dne a příjmení duchovního.

4. Petr Kramný 1978

V současné době si odpykává ve věznici Mírov osmadvacetiletý trest za vraždu své manželky Moniky a dcery Kláry na dovolené v Egyptě, ke kterému byl odsouzen v lednu 2016. V souvislosti s kauzou se píše o absurdní frašce, když místo důkazů rozhodly posudky. Mimo jiné vyšlo najevo, že znalecký ústav, který napsal posudek, na jehož základě vynesla soudkyně verdikt, neměl k této činnosti oprávnění a byl prověřován policií. Jak uvedl Lukáš Lhoťan loni na serveru týdeníku Reflex, případ Kramný ukazuje, jak může skončit kterýkoli občan České republiky, který bude z nějakého důvodu nepohodlný či bude potřeba ho „obětovat“, aby se zamaskovala nepříjemná věc. Ostatně, i europoslanec Zdechovský tvrdí, že většina důkazů v kauze Kramný je buď slabá, nebo se jedná o falzifikáty.

5. David Rath 1965

Příběh bývalého ministra zdravotnictví, prezidenta České lékařské komory, poslance a hejtmana Středočeského kraje, který šel v květnu 2012 z návštěvy a po zatčení zjistil, že v igelitce je místo vína sedm milionů korun, je ve srovnání s předchozími kauzami humorný. První rozsudek z července 2015 totiž Vrchní soud v Praze v prosinci 2016 zrušil, když prohlásil odposlechy za nezákonné. Po stížnosti ministra spravedlnosti Nejvyšší soud v květnu 2017 naopak odposlechy připustil. Historicky první český poslanec, který byl vazebně stíhán v průběhu mandátu a plat pobíral až do rozpuštění sněmovny v srpnu 2013, nakonec nastoupil v říjnu 2019 do vězení v Teplicích, zatímco novináři čekali před věznicí Praha-Ruzyně. Za mřížemi má pobýt sedm let, ke kterým ho soud odměnil za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad. Vzhledem k osmnácti měsícům, které strávil ve vazbě, může David Rath zažádat o propuštění na konci roku 2022.

(Kauzu o Berdychově gangu čtěte v srpnovém čísle Playboye)