12. března 2020 22:47

Katar: Malý velký hráč...

Na konci února byla v katarské metropoli Dauhá podepsána dohoda mezi hnutím Tálibán a USA o zastavení bojů v Afghánistánu. Stalo se tak i přes skutečnost, že se malá monarchie musí v posledních letech vyrovnat s bojkotem ze strany Saúdské Arábie, SAE, Bahrajnu, Egypta, Jemenu, Mauretánie a Komorských ostrovů, děje se tak v důsledku údajné podpory terorismu. Čím to, že se zemička s necelými 2,5 miliony obyvatel, která získala nezávislosti v roce 1971, těší z tak silného

Zdroje tu jsou

Jak popsal v červnu 2017 výstižně list Süddeutsche Zeitung, spočívá bohatství Kataru v oceli, tunách betonu a kilometrech elektrických kabelů. V poušti 60 kilometrů severně od metropole Dauhá se nachází největší naleziště zemního plynu na světě. Plyn pak proudí ke zpracování v průmyslovém areálu Ras Laffan, ve kterém dochází k jeho očistě a zkapalnění. Katar se tak postupem času vypracoval na pozici největšího světového vývozce LNG.

Na začátku loňského roku vystoupil Katar jako vůbec první arabská země z OPEC, denní těžba kolem 600 tisíc barelů představuje necelá 2 procenta celosvětové produkce. Zásoby ropy se odhadují na 15 miliard barelů, což se rovná 5 procentům celosvětových zásob a emirát řadí na třetí místo na světě.

Al Udeid Air Base

Přestože Donald Trump v létě 2017 potvrdil, že Katar je historicky sponzorem terorismu a televizní stanice Al-Džazíra pije krev nejen USA, drží Američané nad emirátem ochrannou ruku. Na poloostrově se totiž nachází největší americká letecká základna ve středovýchodní oblasti Al Udeid Air Base, která může pojmout až 10 tisíc vojáků. Loni v lednu podepsali ministři zahraničních věcí USA a Kataru memorandum o jejím dalším rozšíření. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v této souvislosti hovořil o podpoře americké bezpečnosti.

Je otázkou, jak si vysvětlit krok Pentagonu v podobě stažení velícího střediska řídícího veškeré letecké operace v regionu z Al Udeid Air Base na základnu Shaw Air Force Base v Jižní Karolíně, ke kterému došlo v říjnu 2019. Některé zdroje hovoří o tom, že si USA tímto krokem uvolňují ruce s ohledem na možný střet s Íránem, který patří naopak mezi spojence Dauhá.

Sportovní diplomacie

Na tomto poli si vede tradiční arabská monarchie mimořádně zdatně. V roce 2015 se v zemi konalo MS v házené, „domácí“ tým bez jediného Katařana složený ze skvěle honorovaných legionářů to dotáhl až do finále. O rok později se v úmorném vedru konalo v Kataru mistrovství světa v silniční cyklistice, z druhého titulu se radoval Peter Sagan. Loni pak Katar uspořádal světový šampionát v atletice. Každoročně se v metropoli Dauhá koná štědře dotovaný, tudíž největšími hvězdami obsazený tenisový turnaj. Vrchol přijde na konci listopadu 2022, kdy se v emirátu uskuteční mistrovství světa ve fotbale, do kterého pořadatelé nasypou 100 miliard dolarů. Přestože nezvyklý termín rozbije sezonu, přizpůsobit se bude muset i Champions League, a dobře informované zdroje hovoří o korupci provázející udělení pořadatelství, o změně místa konání se neuvažuje. Nikdo pak ani neřeší otrockou práci, při které umírá na stavbách stadionů údajně až sedm tisíc dělníků ročně.

Není se čemu divit, emirát totiž sype prostřednictvím Qatar Sports Investments a Qatar Foundation opravdu velké peníze do předních evropských klubů FC Barcelona, Paris Saint-Germain. Katařané stáli rovněž za přestupem Neymara z Barcelony do Paris Saint-Germain, když za Brazilce zaplatili v přepočtu šest miliard korun. Zároveň však získali ambasadora svého šampionátu, takže se nakonec jednalo o obchod z kategorie výhodných.

Nejoblíbenějším domácím sportem jsou velbloudí závody. Až do roku 2014 plnily role žokejů děti. V důsledku četných zranění byly nahrazeny roboty.

Životní úroveň

V zemičce, ve které činí podíl muži – ženy 3 : 1, se žije domácímu obyvatelstvu blaze. Podle Mezinárodního měnového fondu je katarský HDP 130 475 dolarů na obyvatele vůbec nejvyšší na světě, druhé je Lucembursko s 116 808 USD. Nutno říci, že šejkové hospodaří s rozmyslem, v posledních letech investovali 30 miliard dolarů do infrastruktury. Mezinárodní letiště Dauhá Hamad otevřené v roce 2013 odbaví ročně 30 milionů cestujících, v dohledné době má padnout hranice 50 milionů. Zdravotní péče je na světové úrovni, pro místní obyvatele je bezplatná. Totéž platí o školství.