Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Profese kaskadéra je spojena s bezpočtem velkých příběhů. Přestože mají obdobu svého Oscara, zůstávají odvážní muži a ženy ve stínu filmových hvězd. A vůbec jim to nevadí.
I mistr tesař…
Historicky prvním kaskadérem byl nejspíš Sam Patch, specialista na skoky do vody. V roce 1829 se nechal přesvědčit skupinou majitelů hotelů v blízkosti Niagarských vodopádů a za slib podílu ze vstupného přijal nabídku předvést své umění. V říjnu dorazil, postavil 25 metrů vysoký skokanský můstek a skočil. A protože s jídlem roste chuť, zapracoval Sam na můstku a za dalších deset dnů absolvoval před užaslými diváky skok z výšky 40 metrů. Výkon, který lze i dnes považovat za mimořádný, se dostal na stránky světového tisku. Hoteliéři přesto odvážlivci sdělili, že se jim nepodařilo vybrat dostatek peněz a tudíž riskoval zadarmo. Kaskadér se proto rozhodl vzít věci do vlastních rukou. Opustil Niagara Falls, u řeky Genesis vybudoval skokanskou základnu a ohlásil další rekordní pokus. V den akce dorazily tisíce zvědavců. Jejich ovací se však Sam nedočkal, protože se po skoku už nevynořil.
Učitelka v sudu
Podle všeho premiérový počin ženy-kaskadérky se datuje do října 1901. Paní Annie Edson Taylor, ovdovělá učitelka z Michiganu, která právě přišla o syna, se rozhodla řešit svůj žal originálním způsobem. Dorazila k Niagarským vodopádům, vystlala sud několika polštáři, nechala se do něj zavřít a hodit do vody. Sud s lidským nákladem nabral směr vodopád. Po necelých dvaceti minutách dorazilo neobvyklé plavidlo k místu zvanému Hřmící voda. Následoval volný pád z výšky 50 metrů. Po minutě sud vyplaval, záchranáři po uříznutí dna konstatovali, že paní učitelka přestála akci bez zjevné úhony. Pak si zřejmě uvědomila váhu svého počinu, neboť po delší dobu nebyla schopna ze sudu vystoupit. Nakonec se ukázalo, že kromě notně pocuchané psychiky spočívala jediná újma na zdraví v ráně na čele, kterou jí způsobili pilou záchranáři. Přestože se Annie stala hvězdou, nedokázala svůj počin komerčně zhodnotit. Projevila se jako mizerný vypravěč, na nevalné živobytí si po zbytek života vydělávala tak, že se po dvacet let nechala zvěčňovat u Niagarských vodopádů se svým sudem.
„Němý“ kaskadér
Kaskadéři v dnešní podobě se objevili poprvé v dobách němého filmu. Podle serveru topzine.cz se prvním oscarovým snímkem s účastí kaskadérů stal film Křídla z roku 1927. Jeho tvůrci vsadili na atraktivní scény leteckých soubojů, při kterých dostali prostor skuteční váleční piloti a jejich stroje. Ve filmu se objevila kaskadérská star Dick Grace, jehož specialitou byl střemhlavý pád, přičemž situace byla vyřešena těsně nad zemí. Přes veškerá bezpečnostní opatření si při jednom z neúspěšných kousků takřka zlomil vaz. Jednalo se ovšem o kaskadéra s tuhým kořínkem, takže přežil. Bojoval v druhé světové válce, pak se znovu vrátil k profesi kaskadéra.
Zdroj: Paramount Pictures
Zdroj:
Paramount Pictures
(Hitparádu o 10 nejlepších hollywoodských kaskadérech čtěte v říjnovém čísle Playboye)