Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Ve stínu koronavirové pandemie a dění v USA zůstává náhlé zmizení nejbohatšího obyvatele Číny Jacka Ma (1964). Pobyt zakladatele společnosti Alibaba, největšího on-line tržiště planety, je totiž po víc než dvou měsících stále neznámý. Zmizení miliardáře se dává nejčastěji do souvislosti s antimonopolním vyšetřováním gigantu Alibaba, které Jack Ma veřejně kritizoval.
Přitom, jak informoval na konci listopadu 2018 list Wall Street Journal, byl Jack Ma, jehož majetek v té době čítal nějakých 39 miliard dolarů, nejspíš nejbohatším komunistou všech dob. Stalo se tak v souvislosti s Party-run People’s Daily, akcí, na které se potkali podnikatelé, kteří přispěli největší měrou k modernizaci čínské ekonomiky. Přestože se nad členstvím Jacka Ma v Komunistické straně Číny v minulosti spekulovalo, informace z Wall Street překvapila i jeho nejbližší okolí. „Je ovšem pravda, že se Jack vždy umně vyhýbal debatám a politice. A když na Světovém ekonomickém fóru padl dotaz na propojení byznysu a politiky, Jack vždy odpověděl ve smyslu, že vláda by měla být milována a není důvod ke změnám,“ vzpomínal jeden z přátel.
Nixon a bod zlomu
Jack Ma, původním jménem Ma Jün, se narodil 10. září 1964 ve městě Chang-čou ležícím v jihovýchodní Číně. Má staršího bratra a mladší sestru. V čase Maova dětství a dospívání byla komunistická Čína izolována od zbytku světa, zejména toho kapitalistického, a jeho rodina neoplývala finančními prostředky. Přestože byl Ma malého vzrůstu, nebránil se slovním ani fyzickým potyčkám se zdatnějšími spolužáky, na což ostatně vzpomíná v knize Alibaba.
Zlomový okamžik v životě hocha přišel už v jeho osmi letech. Rodné město totiž navštívil během historické vizity Číny prezident USA Richard Nixon. Chang-čou se stalo turistickou atrakcí a dospívající Ma vyrážel do místního hotelu za výměnným obchodem, když za prohlídky města vyžadoval od turistů výuku angličtiny. Ostatně, jméno Jack mu dal právě jeden z nich.
Po zdárném absolvování střední školy to Jack Ma zkoušel se studiem na vysoké škole. Šlo to docela ztuha, na Učitelský institut v Chang-čou se dostal až na třetí pokus. Promoval v roce 1988 a začal shánět práci.
Za vším hledej pivo
Začátek nic moc, mezi těmi, kteří odmítli mladého absolventa, bylo dokonce i KFC. Nakonec se Jack Ma chytil na univerzitě, kde za měsíční mzdu v řádech desítek dolarů učil angličtinu. Jak později už jako dolarový miliardář přiznal na Světovém ekonomickém fóru v roce 2016, dostalo se mu z Harvardu hned deseti odmítnutí.
V roce 1995 navštívil Jack Ma USA, kde byl uchvácen internetem. Jak vzpomíná, jako první zadal do vyhledávače slovo „pivo“, překvapilo ho však, že v nabídce nenašel žádný pěnivý mok z produkce čínských pivovarů. Brzy se rozhodl zjednat nápravu a založit on-line tržiště pro čínské výrobky.
I v tomto případě první dva pokusy selhaly. V první polovině roku 1999 se v té chvíli už bývalému učiteli angličtiny podařilo přesvědčit ve svém bytě sedmnáct přátel k investici do nového projektu. Na konci června 1999 založil spolu s kamarádem Josephem Tsai akciovou společnost Alibaba Group. Název ho napadl v jedné kavárně v San Francisku.
Zakladatel čínského kolosu Alibaba, miliardář Jack Ma
Zdroj: Getty Images
Zakladatel čínského kolosu Alibaba, miliardář Jack Ma
Zdroj:
Getty Images
Zvládneme to!
Odvážný projekt přilákal pozornost movitých investorů. Ještě v říjnu 1999 investovala do Alibaba Group pět milionů dolarů globální investiční společnost Goldman Sachs se sídlem v USA. Dalších dvacet milionů přihodila japonská nadnárodní holdingová společnost Soft Bank. Gigant se sídlem v Tokiu dnes drží největší, zhruba třetinový podíl akcií. „Zvládneme to, protože jsme mladí a nikdy se nevzdáme,“ pravil tehdy Ma na shromáždění zaměstnanců.
Spolutvůrcům svého blahobytu se pak staral o zábavu. Například, když v roce spustil činnost aukční server Taobao, čínská obdoba Baidu, nařídil boss Jack svým zaměstnancům v pracovní době cvičit, aby si udrželi patřičnou fyzickou kondici. Stejně tak nemá miliardář problém přiblížit se pracujícímu lidu. Například během jedné z firemních oslav bavil 20 000 svých zaměstnanců oděn do šatu pankáče.
Nikoli peníze, ale důvěra
Další velká investice přišla v roce 2005, kdy Yahoo! koupilo za miliardu dolarů 40 procent společnosti. Během let 2007 až 2012 působila Alibaba Group na burze. V květnu 2012 začalo Yahoo! prodávat zpětně akcie, když za 20 procent inkasovalo 7,1 miliardy dolarů. V září 2014 vstoupila Alibaba Group na New York Stock Exchange, během prvního dne obchodování vzrostla cena za jednu akcii o 36 procent, celkem se během dne prodaly akcie za 21,8 miliardy dolarů. Přitom akcionáři nevlastní přímý podíl v čínské Alibaba Group, ale v holdingu se sídlem na Kajmanských ostrovech. „To, co jsme dnes dostali, nejsou peníze. To, co jsme dostali, je důvěra lidí,“ pravil tehdy Jack Ma.
V roce 2013 odstoupil Jack Ma z funkce CEO Alibaba Group. Jeho jmění v té době dosahovalo hodnoty 21,8 miliardy USD, a stal se prvním Číňanem, který se objevil na obálce Forbesu. Nechal si však vlivný post executive chairman a zároveň držel 9 procent akcií.
Odchod Jacka Ma z postu bosse bossů společnost nijak negativně neovlivnil. V roce 2016, u příležitosti čínského Singles Day, který se slaví každoročně 11. 11, zaznamenal server Alibaba rekordní denní tržbu v hodnotě téměř 20 miliard dolarů. Loni pak, přes koronavirus, vystoupaly tržby ve stejný den na 56 miliard dolarů.
Donald a loučení
V roce 2017 se Jack Ma dostal na titulní stránky světového tisku, stalo se tak díky setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Přestože Trump tehdy utahoval kolem čínské ekonomiky smyčku, nechal se Ma slyšet ve smyslu, že prezident potřebuje čas.
Dne 10. září 2019 si Jack Ma nadělil dárek k 55. narozeninám v podobě konce své účasti ve vedení Alibaba Group. Loučení proběhlo ve velké stylu na stadionu, jehož kapacita 80 tisíc míst byla zcela zaplněna. Bossem se stal Daniel Čang, zatímco Jack Ma se podle CNN Business rozhodl věnovat filantropii. A také vlastnímu televiznímu pořadu Hrdinové afrického byznysu.
10. září 2019 si Jack Ma nadělil dárek k 55. narozeninám a zároveň 20. výročí vzniku Alibaby v podobě konce své účasti ve vedení společnosti.
Zdroj: profimedia.cz
10. září 2019 si Jack Ma nadělil dárek k 55. narozeninám a zároveň 20. výročí vzniku Alibaby v podobě konce své účasti ve vedení společnosti.
Zdroj:
profimedia.cz
Kung-fu, poker, taj-či
Přes výše uvedené zůstal Jack Ma, vzhledem ke svému bohatství, velmi skromným mužem. Jak uvedl jeden z jeho přátel v rozhovoru pro US Today, Jack rád čte, zkouší psát knihy o kung-fu, hraje poker, medituje a cvičí taj-či. Jeho prakticky jedinou investicí z kategorie lehce rozmařilých byla koupě vinice ve francouzském regionu Bordeaux, realizovaná v roce 2016. Pravda, podle serveru businessinsider.com utratila v roce 2013 společnost Alibaba 49,7 milionu dolarů za letoun Gulfstream G550, jednalo se však vhodnou investici, neboť lze snadno pochopit, že Jack Ma patří do kategorie byznysmenů, kteří opravdu nemají čas ztrácet čas.
Miliardář rovněž neskrývá svůj zájem o životní prostředí. Působí v radě Nature Conservancy, vystoupil, nejspíš k nelibosti stranických špiček, na akci globální iniciativy bývalého prezidenta Billa Clintona. Financuje přírodní rezervaci v Číně o rozloze 27 000 akrů.
Jack Ma si úzkostlivě hlídá své soukromí. Oženil se s Čang Jin, učitelkou angličtiny, se kterou učil na stejné škole. Mají spolu dceru a syna.
Souboj s klubem starců
V rámci svých filantropických aktivit zaslal Jack Ma v březnu letošního roku do víc než stovky zemí včetně USA respirátory N95 a testovací soupravy na covid-19. V říjnu 2020 se však do hry vložil víceméně všemocný čínský regulátor, který zablokoval firmě Ant Group, fungující jako finanční společník Alibaba Group, vstup na burzy v Šanghaji a Hongkongu. Společnosti tak nebylo umožněno učinit primární veřejnou nabídku akcií (IPO) nezbytnou pro vstup na burzu. Specializovaná média psala o tom, že čínské úřady zhatily rekord na burze. Nelze přitom vyloučit, že se ze strany komunistického režimu mělo jednat o jakýsi varovný výstřel. Jack Ma reagoval kritikou čínského regulačního systému, jeho čelní představitele nazval „klubem starců“. Úřad záhy kontroval obviněním z porušení antimonopolních pravidel. Podle Bloomberg’s Billionaires Index klesla hodnota majetku Jacka Ma na 50,1 miliardy dolarů. Do toho přišel zákaz vlastní interpretace a prezentace důvodů vyšetřování, média jsou důrazně varována před snahou o vlastní analýzy. A pak Jack Ma, aktuálně pětadvacátý nejbohatší člověk světa, zmizel dosud neznámo kam...
Zakladatel čínského kolosu Alibaba, miliardář Jack Ma
Zdroj: Getty Images
Zakladatel čínského kolosu Alibaba, miliardář Jack Ma
Zdroj:
Getty Images