1. července 2020 17:20

Jeho (Její) Veličenstvo influencer…

Do kategorie influencerů neboli osob podle definice ovlivňujících významné množství lidí, patří například aktuální hvězda internetu Kateřina Bartková. Jedná se o půvabnou chytrou blondýnku, která světu oznámila, že hladina moře, kterou v Německu regulují, vydržela u břehu třicet minut a potom se voda vracela tam, kde to bylo potřeba. Můžeme jen litovat, že Kačka měla vybitý telefon… Ale teď vážně.

Donald Trump | 1946, USA, prezident

Americký prezident se s tím nemaže. Například během 17. března rozeslal 29 tweetů, ve kterých se mimo jiné zamýšlel nad tím, zdali by se FBI neměla zabývat obsahem pořadu Saturday Night Live kritizujícího jeho počínání. Vrcholu ovšem dosáhl nejmocnější muž světa 1. května, kdy poslal do světa 84 tweetů. Nejčastějším tématem cíleně adresovaných informací byla zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera o možném ovlivnění posledních, pro Trumpa vítězných prezidentských voleb ze strany Ruska. V poslední době prezidentova aktivita na sociálních sítích mírně poklesla. Podle některých zdrojů možná Donald Trump vyslyšel názor těch, podle kterých všeho moc, jeho pochopitelně geniální tweety nevyjímaje, přece jen škodí.

Paul Krugman | 1953, USA, ekonom

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2008, stálý profesor na Ekonomické škole v Londýně, specialista na hospodářskou geografii, pasti likvidity a měnové krize. O vážnosti, které se postřehům nejslavnějšího ekonoma poslední dekády dostává, vypovídá počet 5,54 milionu „followers,“ což je asi o 2,3 milionu sledujících víc než má v kategorii ekonomů druhý Nate Silver (USA, 1978). Přitom Nate je autorem systému Pecota, který předpovídá procento úspěšnosti baseballových nadhazovačů.

Alexandria Ocasio-Cortez | 1989, USA, kongresmanka

Členka Demokratické strany, o jejímž vidění světa napovídá členství v týmu prezidentského kandidáta, ortodoxního levičáka Bernieho Sanderse a kritika politiky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, to se sociálními sítěmi jednoznačně umí. Nejmladší kongresmanka má na twitteru 4,8 milionu sledujících, v tomto směru nemůže rodačce z Bronxu, která pracovala mimo jiné jako servírka, konkurovat žádný z členů Kongresu USA. Díky nezpochybnitelnému šarmu projdou slečně Alexandrii i drobné nedostatky, jako je například neznalost stranické příslušnosti kolegů kongresmanů.

Rahaf Mohammed | 2000, Saúdská Arábie, lidskoprávní aktivistka

Tehdy osmnáctiletá dívenka se po svém útěku z rodinné dovolené v Kuvajtu (důvodem zmizení byl dohodnutý sňatek a skoncování s islámem) ocitla loni v lednu v Bangkoku. Vzhledem k možnosti vydání do Kuvajtu a pak do vlasti, ve které si nedělají s lidskými právy zrovna těžkou hlavu, se opevnila v pokoji letištního hotelu a vsadila na twitter. Během jediného dne oslovila Rahaf 45 tisíc sledujících a její příběh začal rezonovat celým světem. Místo vydání nakonec skončila díky Agentuře OSN pro uprchlíky v Kanadě. Nelze se tak divit reakci jistého saúdského diplomata, který obvinil thajské celní úřady z toho, že místo pasu nezabavily Rahaf mobil.

Ariana Grande | 1993, USA, zpěvačka

Útlá zpěvačka, která se vyrovnala Beatles. Skladby z jejího alba Thank u, next (2018) totiž obsadily první tři místa žebříčku Billboard Hot 100, což se povedlo před desítkami let jen kvartetu z Liverpoolu. Podstatný rozdíl ovšem spočívá v tom, že Ringo, George, Paul a John neměli v zádech sociální sítě. Ariana Grande, kterou nevykolejil ani sebevražedný útok z roku 2017, při kterém zahynulo během jejího koncertu v Manchesteru 22 lidí, má na sociálních sítích twitter a instagram celkem 223 milionů sledujících. V tomto ohledu nemá mezi muzikanty konkurenci.

Brian Kolfage | 1982, USA, válečný veterán

Zakladatel organizace We Build the Wall (Stavíme zeď) oslovil prostřednictvím sociálních sítí všechny občany znavené sledováním politiků, kteří brání Donaldu Trumpovi ve stavbě hraniční zdi s Mexikem. Následovala kampaň GoFundMe, díky které veterán válečného letectva, zraněný během mise v Iráku, nastřádal 25 milionů dolarů. K realizaci stavby je sice zapotřebí 18 miliard dolarů, na druhou stranu se jedná o největší částku v historii GoFundMe neboli ziskové platformy crowdfunding umožňující financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování.

(Rozhovor s českým influencerem, producentem a provokatérem Kazmou Kazmitchem čtěte v červencovém vydání Playboye)