návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Jakub Szántó
Autor: archiv Jakuba Szántó Jakub Szántó
People

Jakub Szántó: profesionál každým coulem

Vydáno: 27.08.2019
Ani jedinci, kteří mají s Českou televizí problém (sám se k této skupině plátců povinného koncesionářského poplatku hlásím), nemohou zpochybnit vysoce profesionální práci některých zahraničních zpravodajů. Mezi absolutní špičku patřil zpravodaj ČT z Blízkého východu Jakub Szántó.

Nutno říci, že asi nejvýbušnější region planety má v tomto ohledu štěstí, neboť Jakuba Szántó na jeho postu nahradil v podobě Davida Borka další elitní zpravodaj ČT.

Vraťme se k osobě muže, jehož ohon, tetování a v mnoha případech i oděv neodpovídají ani zdaleka tradiční představě zahraničního zpravodaje z kategorie „kravaťáků“. Jakub Szántó, mimo jiné fanoušek kapely Metallica, patří do sorty reportérů střihu hvězdy CNN Petera Arnetta. Jeho zpravodajské příspěvky z frontových linií, míst teroristických útoků, revolucí a státních převratů netrpěly nikdy patosem či touhou po senzaci. Na druhou stranu, jak přiznává v jednom z rozhovorů, kvůli drogám a alkoholu je v Praze ostražitější než v Tel Avivu, ve kterém spolu se svou ženou a dvěma malými syny po dobu pěti let působil.

S novinařinou začal absolvent studia moderních dějin na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v roce 1996, kdy nastoupil do redakce zahraničního zpravodajství TV Nova. V roce 2006 následoval přestup do České televize. Jako zahraniční zpravodaj působil v Izraeli, Iráku, Čečensku, Gruzii, v Somálsku či na Ukrajině. V letech 2013–2018 pracoval jako stálý zahraniční zpravodaj ČT na Blízkém východě.

(Rozhovor s Jakubem Szántó je součástí zářijového Playboye)

Související témata: Jakub Szántó , dobrodruzi , Playboy 09/19