11. listopadu 2021 11:34

I v politice platí, že prachy nečekají...

Stejně jako v dalších odvětvích lidské činnosti i v případě politiků je zřejmé, že o peníze jde až v první řadě. Pro případy není třeba chodit daleko, čeští senátoři smetli před časem zákon o zmrazení vlastních platů na pět let a svým hlasováním si navýšili gáži o 6 procent s vědomím toho, že nová povolební sněmovna nebude moci senátní veto přehlasovat.

Jednalo se o vcelku humorný příběh, neboť senátoři tímto svým krokem obvinili předsedy vlastních stran z řad poslanců z předvolebního populismu, což cosi vypovídá o vážnosti, které se straničtí lídři těší. Na druhou stranu lze pochopit politiky, kteří stejně jako textař Michal Horáček vědí, že štěstí je krásná věc, ale prachy si za ně nekoupíš.

Bylo by chybou hovořit v souvislosti s politikou a penězi jen o českých senátorech. Příjmy šesti nejlépe placených politiků světa dokazují, že politika má k dobročinnosti a soucitu s nemajetnými bližními opravdu daleko. Zdrojem HDP na hlavu je Světová banka, přičemž údaje jsou z roku 2017.

6 NEJLÉPE PLACENÝCH POLITIKŮ SVĚTA

  1. Lee Hsien Loong premiér Singapuru, roční plat 1 600 000 USD, HDP na obyvatele 93 905 USD Máme-li věřit veřejně dostupným zdrojům, bere premiér země s necelými šesti miliony obyvatel dvanáctkrát víc než prezident Putin. Jeho roční plat je rovněž vyšší než příjmy premiérů Francie, Německa, Itálie, Japonska a Anglie dohromady. Premiér Loong si tuto skutečnost velmi dobře uvědomuje, na druhou stranu, jak se nechal slyšet v jednom rozhovoru, má sice americký prezident pouhou čtvrtinu jeho platu, na druhou stranu ale disponuje vymoženostmi jako Air Force One, bydlí v Bílém domě a dovolenou tráví v prezidentském letovisku Camp David. Kromě toho singapurský premiér konstatoval, že prezidenti USA vydělávají značné částky po skončení funkčního období během přednáškových turné, kdy si za „pár poznámek, nechají platit stovky tisíc dolarů“.
  2. Carrie Lam správkyně Hongkongu, roční plat 568 400 USD, HDP na obyvatele 61 540 USD Druhý nejlépe placený politik, podle vlastních slov doma „leží na balících hotovosti“. Železné Carrie, která s mimořádnou razancí hájí zájmy Pekingu v „čínské autonomní oblasti Hongkong“, totiž byly v důsledku amerických sankcí odepřeny veškeré bankovní služby. Správkyně, která si stanovila za cíl „obnovit v provincii ústavní pořádek a vyvést politický systém z chaosu“, tak platí pouze cash a nemá bankovní účet.
  3. Joe Biden prezident USA, roční plat 400 000 USD, HDP na obyvatele 59 332 dolarů Třetím nejlépe placeným politikem je nejmocnější muž světa, za což vděčí Georgi W. Bushovi, který v roce 2001 zdvojnásobil roční prezidentskou gáži. Podle stanice CBS si Joe Biden polepšil v letech 2009 až 2019 z původních 30 000 dolarů na 15 milionů USD, na výrazném zbohatnutí se však v nemalé míře podepsala jeho choť Jill. Vzhledem k věku, prezident je ročník 1942, je otázkou, jak velké budou výdělky Joea Bidena v politickém důchodu. Zvlášť když má v dalších volbách právo obhajoby.
  4. Scott Morrison premiér Austrálie, roční plat 369 727 USD, HDP na obyvatele 44 047 USD V pořadí třicátý premiér nejmenšího kontinentu začínal vydělávat jako výzkumný manažer Property Council of Australia, poté pracoval pro Australian Tourism Task Force. Z víceméně anonymity vyplul Scott Morrison v souvislosti s drakonickými proticovidovými opatřeními. Vrchol jeho aktivit ovšem přišel v okamžiku, kdy se za výrazného přispění spojenců z Anglie a USA rozhodl zrušit smlouvu na nákup francouzských ponorek za 40 miliard dolarů a nově se dohodnout s Američany. Francie příběh komentovala slovy o „vraženém noži do zad“ a povolala své velvyslance v USA a Austrálii ke konzultacím do Paříže. Prezident země galského kohouta Emmanuel Macron pak nazval Scotta Morrisona, kterého nemusejí ani ekologičtí aktivisté, dokonce lhářem.
  5. Angela Merkel kancléřka Německa, roční plat 369 727 USD, HDP na hlavu 50 715 USD Ještě stále nejvlivnější žena světa se sice po prohraných volbách, ve kterých sama nekandidovala, chystá předat moc svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, letošního platu si ale ještě užije. Z povzdálí tak bude bývalá vědkyně z Německé demokratické republiky sledovat, jak se daří „jejímu“ rusko-německému plynovodu Nordstream. Pravděpodobnost, že by po vzoru svého předchůdce Gerharda Schröedera usedla například v dozorčí radě ruské naftové společnosti Rosněfť, je menší než nula.
  6. Alexander Schallenberg kancléř Rakouska, roční plat 328 600 USD, HDP na hlavu 52 557 USD Nováček v nejbohatší šestce, který přednedávnem nahradil Sebastiana Kurze odstoupivšího v důsledku možné korupční aféry spojené s nákupem „správných“ předvolebních textů. Po takřka sto letech má náš jižní soused v čele vlády aristokrata. Nebýt zrušení šlechtických titulů, měl by totiž Alexander Schallenberg právo používat před svým jménem titul hrabě, když kořeny jeho rodu sahají do roku 1190.