21. května 2018 10:02

Harry: Princ, kterého slabosti činí lidským

Princ Harry (1984), druhý potomek následníka trůnu prince Charlese a tragicky zesnulé princezny Diany, už to má za sebou. Z playboye, který svými kousky občas vyděsil i samotnou babičku, se stal před zraky miliard diváků celého světa seriózní ženáč, přičemž jeho sňatek s americkou herečkou Meghan Markle (1981) rozboural další královské tabu.

Princ Henry zvaný Harry není už dávno tím floutkem, který s oblibou vymetal bary a v roce 2005 dorazil na jednu z mnoha party v nacistické uniformě. Stal se miláčkem Anglie. Podle jednoho průzkumu je například jediným členem královské rodiny, se kterým by si dal průměrný Angličan bez problémů pivo. Jeho spoluobčané oceňují mladého muže, který převzal záštitu nad hrami Invictus Games pro hendikepované oběti válečných konfliktů, které se odehrávají v londýnském olympijském parku. Před večírky v svého času oblíbeném klubu Tonteria preferuje princ Harry účast na charitativních akcích, čímž by nepochybně potěšil svou matku, princeznu Dianu. „Jeho slabosti ho činí lidským. Pozitivně se na něm podepsala služba v armádě, čímž navázal na rodinnou tradici Windsorů,“ konstatoval v rozhovoru pro Newsweek historik Robert Lacey, autor biografie královny Alžběty II.

Nesnadné dospívání

Princ Harry to neměl v životě jednoduché. Po jistý čas se dokonce musel vyrovnávat se zvěstmi o tom, že jeho otcem není, na rozdíl od královského bratra Williama, princ Charles, ale jistý James Hewitt, který učil jeho matku jezdit na koni. Major jezdectva, slušný hráč póla a milenec lady Diany, sice na jedné straně dost dobře nevěděl, jestli začal randit s vdanou princeznou Dianou před Harryho narozením nebo po něm, každopádně několikrát své případné otcovství odmítl.

S princem Charlesem to neměl Harry příliš jednoduché. Když se někdy v sedmnácti se svými spolužáky přiopil a na jeho zmateném stavu se podepsala marihuana, rozhodl se otec pro exemplární potrestání. Nezdárný princ musel absolvovat jednodenní exkurzi na klinice pro léčbu ze závislosti na drogách a alkoholu. Na první pohled to nebyla kdovíjaká újma na těle či na duši, jenže anglický bulvár, který se chopil hozené návnady, umí být nemilosrdný.

Tálibán versus striptýz

Britskou veřejnost si získal Harry na svou stranu v okamžiku, kdy se rozhodl v roce 2007 pro službu v Afghánistánu. Po jistý čas působil inkognito v Tálibánem ostře sledované provincii Hilmand. Domů se musel vrátit poté, když jisté australské noviny prozradily jeho identitu. Za návratem nestála obava o vlastní život, ale zvýšené ohrožení životů spolubojovníků, pro které se stala Harryho přítomnost přitěžující okolností. Druhou misi absolvoval jako člen posádky bojového vrtulníku Apache v lednu 2013, přičemž po návratu přiznal, že neměl problém zabíjet tálibánce.

To už měl za sebou Harry skandál hodný prince. Po olympiádě v Londýně 2012 (byl to Harry, kdo měl přemluvit babičku královnu, aby se zúčastnila po boku Jamese Bonda otevření her) princ a válečný veterán v jedné osobě vyrazil za uvolněním do Las Vegas. Nakonec z toho byl královský striptýz, na tabloidu bulvárního deníku The Sun se Harry objevil, přes marné naléhání královské rodiny, „oděn“ pouze do hodinek. Zatímco o babičku Alžbětu II. se měly údajně pokoušet mrákoty, tehdejší starosta Londýna, dnešní ministr zahraničí Boris Johnson, řekl, že se vlastně nic moc nestalo. A internet zaplavila fotografie stejně oděných lidí, kteří stáli za svým princem.

Stalo se...

Čerstvý ženáč Harry je bohatý muž. Z dědictví po matce mu zůstalo 10 milionů liber, částkou disponuje od oslavy svých třicátin. Předchozích pět let kasíroval ročně kolem 300 tisíc liber jako zisk z investic. K tomu bere ročně jako kapitán anglické armády ročně 38 tisíc liber. Podle už zmiňovaného historika Roberta Laceyeho zbývalo Harrymu k dokonalosti se usadit a najít si manželku. Stalo se.