3. února 2021 20:02

Donald Trump si musí zvykat

The Donald je prvním americkým prezidentem, který čelí dvojnásobnému impeachmentu, druhý pokus právě začíná, a kromě toho disponuje po konci funkčního období vlastním letadlem. Namístě je proto srovnání jeho privátního stroje a letadla Air Force One, které Trumpovi sloužilo v čase čtyřletého prezidentského mandátu.

Otázka spojená s porovnáním Trumpova letounu a Air Force One se dostala na přetřes poté, co dnes už nejspíš nejkontroverznější prezident americké historie přistál po posledním letu ve funkci na Floridě. Donald Trump si pořídil svůj Boeing 757 v roce 2011 údajně za 100 milionů dolarů, přičemž předchozím majitelem byl spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen.

Donald se mýlil

Nová Trumpova hračka prošla patřičným „tuningem“, mimo jiné přibyla ložnice, kino, koupelna se zlatými umyvadly či pozlacené bezpečnostní pásy. Stroj pojme 43 cestujících a má dolet 4100 námořních mil. „Je větší než Air Force One,“ pravil Trump v rozhovoru pro magazín Rolling Stone během kampaně v roce 2016. Budoucí prezident se však nejspíš vědomě mýlil, neboť zatímco jeho letadlo měří 54,7 metru, Boeing 747-200 B, jinak také Air Force One, má na délku 70,6 metru.

Nejen v tomto případě se jeví srovnání obou letounů, diplomaticky řečeno, nepatřičné. Letoun nejmocnějšího muže světa totiž pojme 70 cestujících a má dolet 6800 námořních mil. Jeho součástí je miniaturní nemocnice s operačním sálem. Prezidentské apartmá má vlastní toaletu, kancelář a konferenční místnost. Může tankovat během letu, ve stavu nouze lze pak povolat doprovod stíhacích letounů.

Kromě toho jsou oba stroje prezidentské flotily v nesrovnatelně lepší technické kondici. Boeing Donalda Trumpa se nachází na letišti Stewart, asi 100 kilometrů západně od New Yorku. Podle Jona Ostrowera, redaktora The Air Current, letadlo přes rok stálo a potřebuje nový motor. „Dostalo se mi informace, že se o letoun nikdo moc nestaral, protože prezident žil v představě, že ho další čtyři roky nebude potřebovat,“ tweetoval novinář.

Donald, Vladimir a Angela...

Pokud bude chtít Donald Trump využívat služeb letadla stejně, jako tomu bylo v čase jeho prezidentského mandátu, musí počítat s řádným provětráním stavu bankovního konta. Podle analýzy společnosti Stratos, jejíž odborníci berou v potaz průběžné roční náklady na provoz strojů, palivo, plat personálu, pronájem hangárů a pojištění letadel, vyšlo létání Donalda Trumpa v roce koronaviru amerického daňového poplatníka na 9,25 milionu dolarů.

Pro zajímavost, na druhém místě se podle očekávání umístil ruský prezident Vladimir Putin, jeho spoluobčany stál provoz jeho Il-96-300 Pu 5,3 milionu dolarů. Pomyslný bronz brala dosluhující německá kancléřka Angela Merkel (Airbus A340-313X), náklady na její létání se vyšplhaly na 4,6 milionu USD. Zatímco první tři místa jsou snadno předvídatelná, další dvě příčky překvapí. Čtvrtý je vládce Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev se 4,5 milionu USD, pátý brunejský sultán Hassanal Bolkiah, který nechal ve vzduchu 4,3 milionu dolarů.