15. května 2020 16:14

Doktor Anthony Fauci: sluha šesti prezidentů

Donald Trump, a není z řad politiků rozhodně sám, stojí mimořádně o pozornost televizních kamer a médií vůbec. Přesto se v případě pandemie covidu-19 musí prezident USA a nejmocnější muž světa sklonit před hlasem rozumu a zkušeností. Oním hlasem je letos osmdesátiletý ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci (NIAID) Anthony Fauci, od ledna 2020 rovněž neformální šéf pracovní skupiny White House Coronavirus Task Force při Ministerstvu zahraničí USA.

Postavením vitálního muže neotřese ani aktuální vlastní karanténa, kterou popsal pro CNN jako „upravenou.“ Stalo se tak poté, co přišel do „nízkorizikového“ kontaktu s pracovníkem Bílého domu, který byl pozitivně testován na covid-19. Jak posléze prozradil, bude nosit roušku a pracovat z domova. A také z kanceláře svého úřadu, pokud nebudou nablízku žádní lidé.

Krizový top manažer

Přestože Anthony Fauci věnuje spánku v posledních měsících minimální časový prostor, vypadá skvěle a potvrzuje pověst muže do nepohody. Svůj evidentně velmi dobrý stav připisuje pravidelnému cvičení a zálibě v běhu. Pravda, jak zaznamenala televizní stanice Al-Džazíra, při rozhovorech sice poněkud chraptí, vyzařuje z něj však autorita a respekt. Vyjadřuje se jasně, srozumitelně, podle většiny amerických médií je hlasem oddělujícím fakta od pravděpodobností až nesmyslů. Ví, co říká a koná. Ostatně, svému úřadu šéfuje od roku 1984, zažil šest prezidentů, má za sebou HIV, SARS, MERS i ebolu. V roce 2001 se vypořádal s nástupem bioterorismu, když po útocích z 11. září zemi zaplavily antraxové dopisy, které nakazily 22 lidí, přičemž pět z nich zemřelo.

Co se v dětství naučíš

Anthony Stephen Fauci (1940) pochází z rodiny emigrantů, kteří připluli do USA z Neapole a Sicílie na začátku dvacátého století. Rodina se usadila v New Yorku, a jak prohlásil prezident George W. Bush v roce 2008, když předával Faucimu Prezidentskou medaili svobody, svou odvahu a předvídavost projevil už v dětství. I když totiž bydlel v oblasti „sféry vlivu“ baseballového týmu Brooklyn Dodgers, neskrýval své sympatie pro konkurenční New York Yankees. Mimochodem, jak se ukázalo po letech, projevil smysl pro správný odhad, Dodgers se totiž v roce 1957 stěhovali do Los Angeles.

Rodiče provozovali lékárnu a vedle Anthonyho vychovávali i dceru Denise. Obě děti se v mezích možností a zákona podílely na zdárném chodu rodinného podniku. Anthony Fauci pak v jednom rozhovoru vzpomínal, jak vypomáhal s rozvážkou léků. Ve škole vynikal v učení i ve sportu, dotáhl to dokonce na kapitána basketbalového týmu. Tuto skutečnost na jedné tiskovce neopomenul zdůraznit ani prezident Donald Trump, jehož názory na postup při boji s pandemií Anthony Fauci nezřídka podstatně koriguje.

Prestižní Cornell Medical College vystudoval jako nejlepší z ročníku a začal pracovat v New York Hospital. V roce 1966 nastoupil do Národních ústavů zdraví, výzkumného střediska, které je součástí amerického Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb.

AIDS a ebola

V roce 1984, kdy svět drtil strašák jménem AIDS, byl Anthony Fauci jmenován ředitelem Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci. Na své začátky vzpomíná jako na časy frustrace a bezmoci, kdy mu nemocní umírali před očima. V rozporu s tehdejšími zvyky začal vyjednávat s aktivisty a zasloužil se o koncepci programu proti AIDS. Zabodoval i v roce 2014 v časech krvácivé horečky ebola. Když byla propuštěna zdravotní sestra, která v Africe ošetřovala nakaženého pacienta, vyjádřil svůj názor na celou záležitost tím, že dotyčnou objal před televizními kamerami.

Milionový grant Wu-chanu

Po šesti letech je Anthony Fauci opět středem pozornosti, v televizním skeči ho ztvárnil nedávný držitel Oscara Brad Pitt. Zatímco jedna část Ameriky oceňuje jeho vyváženou razanci, další protestuje proti údajně přehnaným omezením. K tomu nutno přičíst zvěsti britského listu The Daily Mail, které později převzala vlivná americká média, jako Newsweek či New York Post. Píše se v nich, že Fauciho instituce věnovala od roku 2014 kontroverzní laboratoři ve Wu-chanu, ze které covid-19 vzešel, na výzkum koronaviru grant v hodnotě 3,7 milionu dolarů.

Na počátku epidemie doktor Fauci přiznal nedostatky v systému testování a odhadoval, že pandemie covidu-19 může zabít až 200 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že do 8. května padlo koronaviru podle Univerzity Johnse Hopkinse za oběť 75 tisíc lidí, se zdá, že se jednalo o prognózu z kategorie přehnaně pesimistických.

Odhad pohybu puku

Přestože bylo doktoru Faucinu vyhrožováno, především fanatickými příznivci Donalda Trumpa, dokonce fyzickou likvidací, zůstává v klidu. „Sloužil jsem šesti prezidentům a nikdy jsem nedělal nic jiného, než vynášel soudy na základě výsledků vědeckých analýz a postupů,“ řekl mimo jiné v reakci na kritiku o přehnaně restriktivních opatřeních.

Souboj s covidem-19 přirovnává Anthony Fauci k hokejovému zápasu. Zatímco se však na ledě hráči pohybují v blízkosti puku, pandemie vyžaduje pokud možno co nejpřesnější odhad prostoru, ve kterém se černý kus gumy objeví. Podstatný rozdíl spočívá v tom, že v hokeji jde o branky a body, zatímco v případě covidu-19 se přesný odhad rovná záchraně lidských životů a hospodářství země. Takže hodně štěstí, které ovšem přeje pouze připraveným.