10. května 2021 18:14

BOPE: Mrtvý drogový dealer je dobrý drogový dealer

V brazilském Rio de Janeiru došlo minulý týden k přestřelce mezi policisty a drogovým gangem, který měl verbovat do svých řad děti. Podle místních médií bylo zabito 28 lidí. K přestřelce ve favele Jacarezinho došlo poté, co se po příjezdu policie v obrněných vozidlech pokusili podezřelí o útěk přes střechy. Zhruba dvě stovky policistů však jistily vrtulníky.

V Riu si musí každý policista umět vybrat mezi úplatky, obchodem, nebo bojem. Oni si vybrali boj… Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie zvané BOPE vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách…

Nutno říci, že výše uvedený text je opsaný ze synopse snímku Elitní jednotka (2007), který v bezmála 120 minutách věrně popisuje práci specializovaného komanda BOPE. Jak přitom píše jeden z diváků, jedná se o „film, který se neptá, valí vpřed a nekompromisně drtí všechny, kdo mu přijdou do cesty. Odmítá diplomatická jednání, odmítá diskuzi, prostě má svůj názor a žádný jiný nepřipouští. Mrtvý drogový dealer je dobrý drogový dealer.“

Na zkušenou do Brazílie

Martin Janota, svého času výsadkář 5. pluku speciálního určení Jozefa Gabčíka v Žilině, účastník misí v Iráku a Sýrii plus držitel dvou certifikátů SPEAR System, je pravděpodobně jediný občan bývalé vlasti, který pronikl do kasáren brazilské speciální jednotky, která to, co nelze vyřešit silou, řeší ještě větší silou.

Do země fotbalu, kávy, karnevalu, krásných žen a mimořádné zločinnosti vyrazil Martin za účelem výuky brazilského džiu-džitsu, které dnes patří k nejúspěšnějším bojovým stylům vůbec. Po příjezdu do Rio de Janeira, ve kterém připadá ročně na 100 tisíc obyvatel 40 vražd, se musel vypořádat s místními specifiky. „Každý méně majetný Brazilec žije v představě, že pokud někdo přijede z Evropy, jedná se o milionáře. Takže jsme si sedli a já jim fixem napsal na magnetickou tabuli výši platu a rozepsal výdaje. Nakonec pochopili, že z toho, co mi zbude, si můžu například skočit dvakrát do restaurace, případně koupit džíny. Prolomil jsem psychickou bariéru, začali mě brát jako sobě rovného,“ vzpomíná Martin Janota.

Nejdřív střelba, pak otázka

V rámci tréninku SPEAR System příslušníků brazilské Municipal Police (jedná se o obdobu naší městské policie, případné srovnání výkonnosti opravdu nehrozí, neboť Brazilci pracují v mnohem náročnějším prostředí) se Martin Janota seznámil s bývalým příslušníkem BOPE, který musel odejít do výslužby v důsledku střelného zranění. Jednalo se o těžké časy, kdy při bojích mezi ozbrojenými složkami státu a organizovaným zločinem zemřelo v Brazílii při policejních zásazích přes 5000 lidí, z toho 1127 ve státě Rio de Janeiro. Situace se stávala bezvýchodnou, prezident Michel Temer reagoval podepsáním dekretu, na základě kterého převzala velení nad policií federální armáda.

„Jak jsem říkal, jde hodně o důvěru. Zpočátku mi to, že jsem výsadkář, moc nevěřili, považovali mě za ‚vagabunda‘, což je slangový výraz pro nepříliš důvěryhodného člověka. Pak ale začala důvěra fungovat a dotyčný za mnou přišel s tím, jestli bych se nechtěl podívat, jak BOPE funguje. Skoro jsem si nadšením sedl na zadek,“ vzpomíná Martin.

Nadšení účastníka bojových misí v Iráku a Sýrii se nelze divit. Jednotka BOPE neboli Prapor zvláštních policejních operací, jejichž příslušníkům se přezdívá kvůli znaku „lebky“, je nejspíš nejlepší jednotkou světa specializovanou na městskou válku. Její příslušníci jsou často kritizováni za nadměrné užívání síly, hovoří se o tom, že v jejich případě platí pravidlo: „Nejdřív střílej, potom se ptej.“ Server BBC v této souvislosti cituje jednoho z příslušníků BOPE: „Pokud je váš protivník ochoten porušit zákon a použít zbraň, tak musíte být připraven ho zastavit. Pokud bych měl k dispozici účinnou cestu, jak někoho zastavit, tak to udělám. Bohužel zbraně, které zabíjejí, jsou stále účinnější než ty, které nezabíjejí.“

„Nejsem schopný tato vyjádření komentovat. Realita je ale taková, že díky razanci BOPE zvládlo Rio de Janeiro bez nepokojů návštěvu papeže (2013), mistrovství světa ve fotbale (2014) a olympiádu (2016). A to, co se v Brazílii děje, si tady nikdo nedovede představit. Armáda favelu obklíčí, pak dorazí BOPE. A začíná dobývání dům po domu. Něco jako Sověti v Berlíně. Při jedné akci dokonce armádě sestřelili těžkým kulometem vrtulník. Když je favela dobyta, pověsí na ni brazilskou vlajku a jde se znovu bojovat,“ vysvětluje Martin.

Překonaná očekávání

Přes známost v podobě bývalého příslušníka „lebek“ se dostal Martin Janota do kasáren BOPE na třetí pokus. „Nakonec mě přijal sám velitel, který se choval s respektem, ale evidentně neměl čas na nějaké debaty, takže mě svěřil dvěma instruktorům. Ukázali mi kasárna, vozový park. Lehce mě ale limitovala portugalština, přičemž jejich angličtina nebyla zrovna ukázková.“

Během týdenního pobytu se Martin zúčastnil taktického výcviku a boje zblízka. „Věděl jsem, že to bude drsné, ale realita překonala má očekávání. Je to nekonečná městská válka s velmi dobře organizovanou armádou dealerů drog, jedná se o věčný kolotoč. Zaútočí, seberou drogy, zastřelí pár dealerů, které brzy nahradí jiní dealeři,“ konstatuje.

Vzhledem k působení u 5. pluku speciálního určení Jozefa Gabčíka se Martin zajímal především o kritéria přijetí policistů k jednotce BOPE. „Měl jsem smůlu. Dohodli jsme se, že budu něco jako pozorovatel. Pak ale propukly nepokoje, přišel čas boje a přijímání nových členů bylo pozastaveno.“

Poslání, nikoli práce

Stejně jako v převážně většině zemí, bují v řadách brazilské policie korupce. V jednom případě dokonce půjčili policisté drogovým dealerům za 250 tisíc dolarů obrněný vůz. Pak se řešil skandál služebny plné kokainu a marihuany. Jak vyšlo najevo, jednalo se o platbu za dodávku nábojů do velkorážních zbraní. Běžným jevem jsou policisté na výplatních páskách drogových dealerů.

Podle Martina Janoty nic takového v BOPE nefunguje. „Příslušníci jednotky to neberou jako práci, ale poslání. Mají na místní poměry skvělé peníze, plné sociální zabezpečení. Nemají potřebu si jakkoli přivydělávat. Vysvětlili mi, že pokud někdo vstoupí do BOPE, může odejít předčasně leda na hřbitov, v případě zranění nebo věku pak do důchodu. Je znám případ, kdy příslušníci jednotky zastavili kolonu vozidel jistého politika. Řidič prvního auta otevřel okénko a jednomu z „bopáků“ vysypal do dlaně pár diamantů. Během několika minut byla celá kolona zatčena. Zabavili tolik kokainu, že by to Evropě stačilo na týden.“

Nad otázkou, co z výcviku BOPE lze použít v našich zeměpisných šířkách, se podle Martina těžko hledá odpověď. „Jsou mistři v městském boji, je to specifické umění boje. Pevně doufám, že se nikdy nedostaneme do stadia, abychom museli jejich taktiku uplatňovat u nás.“

(Příběh Martina Janoty je součástí květnového čísla Playboye)