10. srpna 2020 23:14

Bejrút v tom není sám...

4. srpna 2020 v 15:08 hodin otřásla přístavem již tak těžce zkoušené libanonské metropole exploze 2750 tun dusičnanu amonného. Tlaková vlna byla znát až 25 kilometrů od místa výbuchu a vyžádala si 137 obětí. Na druhou stranu, jak ukazuje následujících pět příkladů, nejsou exploze a s nimi spojené stovky mrtvých ničím novým pod sluncem.

  1. Halifax 1917, Kanada Tragédie nevídaného rozměru začala v okamžiku, kdy se francouzský parník Mont Blanc převážející tisíce tun munice otřel při vjezdu do přístavu Halifax o odplouvající norskou loď Imo. Po vypuknutí požáru posádka pragmaticky usoudila, že není na co čekat a opustila loď. Mezitím se na pobřeží začali shromažďovat místní obyvatelé a se zájmem sledovali hořící plavidlo. Bohužel se Halifax nachází v anglofonní části země javorového listu a žádný z námořníků angličtinu neovládal. Dvacet minut poté, co námořníci opustili hořící loď, výbušnina explodovala. Odhadem zahynulo v důsledku explozí, vlny tsunami a požárů 2000 lidí, dalších 9000 utrpělo těžká zranění.
  2. Kosmodrom Bajkonur 1960, SSSR Sověti se snažili aféru z místa, ze kterého vzlétl na oběžnou dráhu nejdřív Sputnik a pak první kosmonaut světa Jurij Gagarin, dlouho zamést pod koberec. Tragickým hrdinou se stal maršál sovětské armády Nedělin, odpovídající za vývoj nového typu mezikontinentální balistické střely R-16. Ve snaze upozornit na svou osobu patřičné stranické orgány v čele s partajním bossem Nikitou Chruščovem, rozhodl maršál o odpálení balistické rakety 7. listopadu, tedy v den výročí VŘSR. Bezpečnost šla přitom stranou, ke katastrofě tak stačil banální problém elektrických rozvodů. Došlo k vznícení paliva, spaliny propálily nádrž, následovala exploze, které padlo za oběť vedle maršála dalších 200 lidí.
  3. Bhópál 1984, Indie V prosinci 1984 uniklo v chemičce americké společnosti Union Carbide do jedné z nádrží 42 tun toxického odpadu. Systém chladicí věže byl z úsporných důvodů vypnut a došlo k přehřátí nádrže. Záhy utrhl tlak pojistné ventily, v důsledku exploze unikl prudce jedovatý plyn do ovzduší. Lidé umírali na otravu, někteří byli ušlapáni ve snaze uniknout z místa zamoření. Bezprostředně po tragickém incidentu zemřelo 3878 lidí, postupem času narostl počet obětí na lidských životech na 30 000.
  4. Lagos 2002, Nigérie Rok před incidentem dostala armáda příkaz k likvidaci velkého muničního skladu nacházejícího se v hustě obydlené části metropole. Generálové ovšem nařízení ignorovali, a když v lednu 2002 vypukl na sousedním hřišti požár, mohli se pouze modlit. Jak se záhy ukázalo, byly jim modlitby k ničemu, neboť oheň pronikl do skladu. Po sérii menších výbuchů došlo k několika silným explozím, v okolí několika kilometrů začaly padat domy. Další obyvatelé Lagosu byli vystaveni dešti střel a šrapnelů. V nastalém chaosu byly desítky lidí ušlapány, další oběti se utopily ve snaze schovat se v banánových plantážích ve vodním kanále. Celkově si výbuch vyžádal 1500 obětí.
  5. Abule Egba 2006, Nigérie Přesně na Boží hod se rozhodla skupina obyvatel žijících v blízkosti nadzemního ropovodu o pořízení pohonných hmot na místní poměry obvyklým způsobem. Přijeli, udělali otvor do nádrže, natankovali a odjeli. Jejich počin se roznesl po okolí, záhy se s vozy i nádobami objevili další v dosahu žijící občané. Palivo však vzplálo, poté došlo k explozi, která proměnila 500 lidí v živé pochodně.
Sdílejte článek
Štítky Indie požár Kanada Nigérie Mont Blanc výbuch exploze Lagos Bejrút nádrž Halifax