28. dubna 2021 18:45

7x nejlepší policejní jednotky světa

Přestože ubylo střílení a stále ve větší míře platí rčení mafiánského bosse dona Corleona, podle kterého nakrade šikovný právník s aktovkou víc peněz než tlupa gangsterů se samopaly, čas od času je v souboji se zlosyny nezbytné přitlačit na pilu. V takových případech přicházejí na scénu příslušníci speciálních policejních jednotek.

1. GSG9 Německo

Jednotka zvláštního určení německé policie vznikla po masakru na olympiádě v Mnichově 1972, během kterého vedle izraelských sportovců zahynuli rovněž únosci z palestinské teroristické organizace Černé září. GSG 9 se dostalo světové proslulosti v roce 1977, kdy její příslušníci ve spolupráci s dvojicí výsadkářů z britské SAS osvobodili v somálském Mogadišu cestující uneseného Boeingu 737 společnosti Lufthansa. Zároveň přitom zlikvidovali teroristy z Lidové armády pro osvobození Palestiny požadující výměnou za cestující propuštění v Německu vězněných souvěrců z ultralevicové RAF (Rote Armee Fraktion) v čele s Andreasem Baaderem. Aktuálně se GSG 9 těší pověsti jedné z nejlépe fungujících policejních jednotek planety.

2. EKO Cobra Rakousko

Jednotka byla založena v květnu 1978 s cílem zabezpečit transporty židovských uprchlíků ze SSSR, kteří se stávali vyhledávaným terčem agrese ze strany palestinských teroristů. S postupem času přibyla mezi úkoly ochrana premiéra, rakouských diplomatů, policisté působí rovněž jako letečtí maršálové. Kromě toho se jednotka EKO Cobra podílí rovněž na záchraně rukojmí, bojuje proti organizovanému zločinu. Její členové se účastní zahraničních operací, po tsunami v prosinci 2004 pátrali v oblasti Indického oceánu po nezvěstných krajanech. Základní kurz, do kterého se mohou přihlásit pouze zájemci z řad policie, trvá šest měsíců. Centrála jednotky je ve městě Wiener Neustadt, dále Cobra působí ve Vídni, Innsbrucku, Klagenfurtu, Salcburku, Linci a Grazu.

3. Jamam Izrael

Speciální jednotka izraelské policie spadající, stejně jako GSG 9, pod velení pohraniční policie, vznikla v roce 1975. Stalo se tak v důsledku masakru z předchozího roku, kterému padlo za oběť střelby teroristů třiadvacet dětí a pět dospělých. V praxi se tehdy ukázala neschopnost jinak vysoce kvalifikovaných armádních jednotek v boji na takzvaném přátelském území. Řada členů Jamam se rekrutuje z bývalých příslušníků Sajeret Matkal, jednotky izraelské armády specializované na protiteroristické operace v zahraničí, kteří se proslavili především při operaci na záchranu rukojmí v Entebbe.

4. SWAT USA

Americkou jednotku Special Weapons and Tactics učinil slavnou mimo jiné snímek Jednotka rychlého nasazení (2003), ve kterém si zahráli Samuel L. Jackson a Colin Farrell. Její základy položil v polovině 60. let dvacátého století losangeleský policejní důstojník John Nelson. Příslušníci SWAT se specializují s výjimkou osvobozování rukojmí na řešení krizových situací, pracují v součinnosti s policií.

5. RAID Francie

Speciální jednotce francouzské policie, která vznikla v roce 1985, se přezdívá Černí panteři. Název je odvozen ze slov pátrání, pomoc, zákrok, odstrašování. Heslo necelých dvou stovek příslušníků jednotky zní: Sloužit bez selhání. Vzhledem k teroristickým útokům, například vyvraždění redakce satirického magazínu Charlie Hebdo (2015, 12 mrtvých) či útoku na koncertní halu Bataclan (2015, 120 mrtvých), si příslušníci RAID rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek pracovního vytížení. Jednotka se dělí do čtyř sekcí: zákroky, sledování a ochrana, výzkum a vývoj, poslední sekce – psychologická – se specializuje na vyjednávání.

6. GOPES Mexiko

Rovněž asi 150 policistů mexické Grupo de Operaciones Especiales (GOPES) má vzhledem k faktu, že nemalou část země ovládá narkomafie a poslední desetiletí se nese ve znamení krvavé války, o zábavu postaráno. Vedle bojů s drogovými gangy mají příslušníci jednotky v popisu práce záchranu rukojmí, zatýkání a eskorty obzvlášť nebezpečných zločinců, boj s terorismem a organizovaným zločinem. Od letošního února má GOPES značný problém, několik členů je totiž vyšetřováno v souvislosti s masakrem migrantů.

7. United States Marshals Service USA

Stejně jako u SWAT zapracoval i v tomto případě Hollywood, ve filmu Šerifové (1998) diváky bavili Tommy Lee Jones, Wesley Snipes a Robert Downey jr. Nejstarší policejní sbor USA, jehož vznik se datuje do roku 1789, spadá pod pravomoc Ministerstva spravedlnosti USA. V pracovní náplni mají federální maršálové pátrání po zločincích, ochranu svědků, přepravu vězňů, ochranu soudních budov.

(Článek o slovenském výsadkáři, který pronikl až do kasáren brazilské speciální policejní jednotky BOPE, je součástí květnového Playboye)