Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Organizovaný zločin rovná se činnost, kterou páchají dlouhodobě fungující a často hierarchicky uspořádané skupiny. Lidově se organizovaným zločincům říká mafiáni. S jejich konáním je pak spojen bezpočet příběhů.
Učenlivý Viggo
Organizovaný zločin není jen mafie a organizace Cosa Nostra, ale také ruští zločinci. Jedním z nich se na filmovém plátně stal Viggo Mortensen. Americký sympaťák si zahrál ve filmu Východní přísliby řidiče ruské mafiánské rodiny. Za tímto účelem se naučil rusky a pořídil si dočasné tetování příslušníka ruské mafie. Když si pak zašel na večeři do ruské restaurace, všichni hosté při pohledu na tetování zmlkli…
Viggo Mortensen - Východní přísliby
Zdroj: Focus Features
Viggo Mortensen - Východní přísliby
Zdroj:
Focus Features
Mlčet, mlčet, mlčet
Jak praví nepsaný mafiánský zákon, nikdy nezradíš druha svého. Pokud se tak stane, počítej se smrtí. Jako první prolomil zákon omerty v roce 1963 středně významný člen newyorského podsvětí Joe „Cago“ Valachi. Kromě mafiánských rodin tímto svým počinem nejspíš nepotěšil ani vlivného šéfa FBI J. Edgara Hoovera, podle kterého do té doby organizovaný zločin neexistoval. Příběh „zpívajícího“ mafiána vyšel v knižní podobě v roce 1968 pod názvem The Valachi Papers. V roce 1972 natočil režisér Terence Young film Valachiho svědectví s Charlesem Bronsonem v hlavní roli.
Na tradicích se nelpí...
Bývaly časy, kdy se příslušníci Cosa Nostry rekrutovali výhradně z řad sicilských přistěhovalců. S postupem času, kdy práce přibývalo a lidí se nedostávalo, stačilo k přijetí do řad mafie prokázat italský původ. Mezi nejvlivnějšími mafiány se pak výrazně prosazovali rovněž židovští zločinci, těmi nejznámějšími byli blízcí spolupracovníci kápa Lucky Luciana Benjamin Bugsy Siegel a Meyer Suchovlansky, světu organizovaného zločinu známý jako Meyer Lansky.
Tenkrát v New Orleans
Základy mafie na území USA byly položeny ve městě New Orleans kolem roku 1800. Jedno z nejdůležitějších měst jihu země se stalo útočištěm první vlny sicilských emigrantů, kteří ve významném přístavu navázali na zločinecké tradice a zvyklosti staré vlasti. Prakticky ve stejný čas začaly ovládat mafiánské struktury i New York.
Štědrý Alfonso
Je všeobecně známo, že nejvlivnějším mafiánem Chicaga byl Al Capone. Ročně vydělával kolem sta milionů dolarů ročně, ve vězení neskončil kvůli vraždám, únosům či výpalnému, osudným se mu stal daňový úřad. Jednoho dne Al Capone nařídil svým podřízeným, aby mu na narozeninovou party doručili věhlasného jazzového pianistu Fatse Waltera. Ke cti Alu Caponemu slouží, že ačkoli byl k smrti vyděšený muzikant ochotný hrát donekonečna zdarma, dostalo se mu na svou dobu astronomického honoráře tisíce dolarů.
Al Capone
Zdroj: profimedia.cz
Al Capone
Zdroj:
profimedia.cz
Senzace se nekonala
V roce 1986 ohlásil americký novinář a televizní moderátor Geraldo Rivera, jinak autor vlastních talk show Geraldo a Geraldo at Large, bombastické odhalení spojené s otevřením sejfu Ala Caponeho. K televizím tehdy nalákal 30 milionů diváků, kteří po otevření sejfu zjistili, že se v jeho prostorách nachází několik zaprášených a prázdných lahví.
Mafián pomáhající vlasti
Jeden z největších gangsterů historie Charles Lucky Luciano zahájil svou dráhu megazločince poté, co vyhrál v kostkách 244 dolarů. Vzápětí opustil práci, aby vytvořil vlastní gang, který za úplatu chránil židovské přátele. V roce 1931 zrušil jako boss newyorské mafie titul capo di tutti capi, zavedl decentralizovanou strukturu, o byznysu rozhodovala Komise. Za organizování prostituce byl odsouzen k 30 až 50 letům, ve vězení pobyl jen deset let. Vláda USA tím ocenila jeho nemalý podíl na válečném úsilí země. V roce 1946 odletěl do Itálie, v prosinci téhož roku organizoval v Havaně mafiánský slet. V únoru 1947 se vrátil na Apeninský poloostrov.
Charles Lucky Luciano
Zdroj: profimedia.cz
Charles Lucky Luciano
Zdroj:
profimedia.cz
Ve znamení Komise
Jednalo se o organizaci založenou Lucianem, skládala se z bossů pěti mafiánských rodin, které si v New Yorku rozparcelovaly sféry vlivu. Za Lucianovy éry se vždy pracovalo ve shodě famílií. Součástí Komise byla rodina Bonanno, která inspirovala Maria Puzza při psaní jeho bestselleru Kmotr. V 60. letech se šéf rodiny Joseph Bonanno pokusil Komisi ovládnout, neuspěl a jeho rodina byla vyobcována.
Za blbost se platí
Gregory Scarpa pracoval dlouhá léta jako nájemný vrah pro rodinu Colombů, jeho pracovní výkony mu vynesly přezdívku Grim Reaper. Byl to latentní rasista, který před nečekanou operací žaludečního vředu odmítl transfuzi krve, protože mohla pocházet od černocha. Trval na tom, aby krev nezbytnou k operaci poskytl jeden z jeho zaměstnanců. Jak se ukázalo po operaci, jednalo se o HIV pozitivního kulturistu závislého na steroidech. Gregory Scarpa zemřel čtyři roky po operaci.
Ve službách FBI
V roce 1964 dostal Gregory Scarpa od FBI nabídku z kategorie těch, které se neodmítají. V případě nalezení těl tří zavražděných lidskoprávních aktivistů přehlédne stát některé z jeho prohřešků. Scarpa se chopil příležitosti s razancí sobě vlastní, když kombinací biče a pistole vymlátil přiznání z jednoho z členů Kukluxklanu. Na základě tragického příběhu byl natočen film Hořící Mississippi.
Body zlomu
V roce 1970 schválil Kongres USA zákon nazvaný Racketeer Influenced and Corrupt Organization Act, který umožnil soudům trestat bossy za zločiny jejich podřízených. Až do té doby byli totiž největší mafiáni trestáni za drobné prohřešky, v případě závažných zločinů se vždy našel dobrovolník, který vzal za patřičnou úplatu, včetně patřičného zaopatření rodiny, vinu na sebe. Ve stejném roce byl schválen program na ochranu svědků.
(Článek Fenomén mafie – máme se bát? vychází v červencovém čísle Playboye)