13. září 2019 20:15

10 zbraní, které psaly historii druhé světové války

Pravidlo o tom, že zbraně jsou především od toho, aby zabíjely, bylo v případě největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva, který vypukl před osmdesáti lety, naplněno na sto procent. Do druhé světové války se zapojilo přes 100 milionů lidí z 30 zemí, počet mrtvých přesáhl hranici 60 milionů. Vedle lidského faktoru měly na této skutečnosti největší podíl čím dál tím účinnější zbraně.

  1. Atomová bomba | USA Byly dvě a podle všeho zkrátily významně válku v Pacifiku. Nejdřív byl 6. srpna 1945 v 8:45 na japonské město Hirošima shozen z bombardéru B-29 Enola Gay Little Boy. Puma explodovala 580 metrů nad městem a uvolnila energii odpovídající explozi 15 000 tun TNT. Vzápětí zemřelo 70 000 lidí, z toho 20 000 vojáků císařské armády. Celkový počet obětí, včetně těch, které zemřely v důsledku účinků radioaktivního záření, se odhaduje na 192 000. O tři dny později byl na město Nagasaki svržen Fat Boy o síle 21 000 kilotun TNT. Za necelý týden Japonsko kapitulovalo.
  2. T-34 | SSSR Původ nejslavnějšího tanku světa je nutno paradoxně hledat v USA, za jeho zrodem stál americký konstruktér John Walter Christie. Zatímco v zemi původu tank neuspěl, podařilo se Sovětům koupit jeden z prototypů. Tank pak jako traktor propašovali do SSSR a z nemalé části okopírovali, o konečnou podobu se zasloužil konstruktér Michail Koškin. Výroba středního tanku T-34 byla zahájena v roce 1940, tedy rok před napadením SSSR. Legendární stroj, jehož ergonomie experty přímo děsila, těžil především ze schopnosti fungovat v extrémních podmínkách. K tomu kanon ráže 76 mm, široké pásy, špičkový, kvalitu paliva příliš neřešící naftový motor a šikmo položený ocelový pancíř.
  3. Supermarine Spitfire | Anglie Legendární jednomístní stíhací letoun nesl spolu se stroji Hawker Hurricane v roce 1940 hlavní tíhu bojů letecké bitvy o Anglii. Ještě předtím kryli piloti na spitfirech ústup anglického expedičního sboru a spojenců u Dunkerque. Původní letoun byl v průběhu války několikrát modernizován. Konstruktér Reginald Joseph Mitchell se úspěchů svého životního díla nedožil, zemřel v červenci 1937. Mimochodem, letos v srpnu vyletěl jeden z dochovaných letounů na cestu kolem světa.
  4. Kaťuša | SSSR Raketomet zvaný rovněž Stalinovy varhany byl poprvé nasazen do boje 14. července 1941. Přes vážný nedostatek v podobě absence jakékoli pasivní ochrany a neefektivity v boji s obrněnými vozidly, budily Kaťuše u nepřátel oprávněný děs a hrůzu. Na vině byla paradoxně neschopnost přesného zaměření, salvy však pokryly ve srovnání s klasickým dělem velký prostor. Do konce války bylo vyrobeno 10 tisíc kusů raketometu plus 12 milionů raket.
  5. MG-42 | Německo Přestože byl univerzální kulomet převážně z lisovaného plechu zaveden do výzbroje Wehrmachtu a Waffen SS až v roce 1942, stal se jednou z nejproslulejších zbraní druhé světové války. Kulometu s kadencí až 1500 ran za minutu se dostalo názvu Hitlerova pila. Vážil pouhých 11,5 kilogramu, pásy s 50 až 250 náboji umožnily nekomplikované a rychlé nabíjení.
  6. Avro 683 Lancaster | Anglie Podíl čtyřmotorového bombardéru na konečném vítězství je nezpochybnitelný. Od roku 1942 totiž posádky tohoto letounu rozsévaly nad Německem děs a hrůzu, když shodily na nepřátelské území přes 600 tisíc tun pum. Kromě toho měly nemalý podíl na potopení bitevní lodi Tirpitz. V letech 1942–1945 absolvovaly lancastery takřka 160 tisíc bojových letů.
  7. PPŠ-41 Špagin | SSSR Hlavní zbraň sovětských vojáků a partyzánů, po které prahl nepřítel. Této pocty se dočkal z technického hlediska snad až primitivní, avšak vysoce efektivní a hlavně prakticky nezničitelný samopal ruského konstruktéra G. S. Špagina. Nenáročná konstrukce umožňovala výrobu a opravy i za vysoce nestandardních podmínek. Samopal disponoval neskutečnou kadencí 900 ran za minutu, přesto vyžadoval jen minimální údržbu.
  8. Messerschmitt Bf 109 | Německo S 35 tisíci kusy nejvíc vyráběný stíhací letoun historie, zároveň drží světový primát v počtu sestřelů protivníka. Prvního bojového nasazení se dočkal v roce 1936 v rámci německé výpomoci španělskému spojenci generálu Frankovi. O mimořádně povedeném letounu Willyho Messerschmitta pak hovoří fakt, že se ve výzbroji Luftwaffe udržel až do konce války, kdy sváděl vyrovnané souboje s modernějšími stroji.
  9. 88 mm Flak | Německo Stejně jako stíhačky Messerschmitt se i původně protiletadlové dělo dočkalo prvního bojového nasazení v čase občanské války ve Španělsku. Kromě toho vyšlo najevo, že na první pohled nemotornou zbraň lze s úspěchem použít proti tankům. V upravené podobě byl dokonce kanon instalován do tanků Tiger. Podle všeho nejslavnější a zároveň nejobávanější dělo druhé světové války fungovalo rovněž jako samohybný kanon na stíhači tanků Jagdpanther.
  10. M1 Garand | USA První masově vyráběná samonabíjecí poloautomatická puška, během druhé světové války standardní zbraň US Army a námořní pěchoty. Vynikající zbraň, která snesla i razantní zacházení. Navíc samonabíjecí funkce zvyšovala kadenci střelby a palebnou sílu. Ve srovnání s „konkurenčním“ Špaginem vykazovala puška M1 Garand podstatně větší přesnost.