Dlouhá staletí byla masturbace vnímána jako silně tabuizované téma. Orgasmus přitom přináší nejen potěšení, ale má i velmi pozitivní dopad na naše duševní i fyzické zdraví.
Sebeuspokojování vyvolávalo v minulosti velmi silné emoce a kontroverze, avšak ne po celou dobu. Osvícené starověké kultury, jako byly Egypt, Řecko či Řím, braly masturbaci jako přirozenou součást lidské sexuality. V pozdějších dobách, zejména v křesťanské tradici středověku, bylo osobní potěšení spojováno s hříchem a morálními přestupky, což vedlo k jeho stigmatizování.
Masturbací ke zdravé mysli
V posledních letech se přístup k masturbaci zásadně změnil. Vědecké výzkumy ukázaly, že má sebeuspokojování pozitivní přínosy pro duševní i fyzické zdraví, což přispívá k jejímu postupnému de-stigmatizování. Doktorka Sarah E. Gill zjistila, že masturbace může přispět ke zlepšení duševního zdraví tím, že poskytuje fyzické a psychologické uvolnění. Samotní účastníci studie hlásili, že pravidelné sebeuspokojování vedlo k lepší náladě a snížení symptomů deprese.
Zvýšení sebevědomí i hubnutí
Nejen zdravá mysl je však příjemným vedlejším účinkem onanie. Mnozí vědci potvrzují, že orgasmus zlepšuje kvalitu spánku díky uvolnění svalů a relaxaci, které vyvrcholení způsobuje. Masturbace rovněž přispívá k lepšímu porozumění vlastního těla a sexuálním potřebám, což může vést ke zdravějšímu sebevědomí a pozitivně ovlivnit sexuální život jako takový.
Během sexuálních aktivit, včetně orgasmu, dochází ke zvýšené fyzické aktivitě, která vede k výdeji kalorií. Vyvrcholení rovněž uvolňuje různé hormony, které mají vliv na metabolismus a celkové zdraví. Laicky řečeno, masturbace podporuje zdravý životní styl.
Je načase dát proto sbohem negativním stigmatům ohledně sebeuspokojení a užívat si sexuální život plnými doušky. S rostoucím důrazem na sexuální zdraví a otevřenou komunikaci začněme chápat masturbaci jako běžnou a zdravou součást lidské sexuality - pro naše vlastní zdraví a pohodu.
Co přinese magazín Playboy? Podívejte se na ukázku: