11. března 2021 23:17

Zdraví a sílu najdeš ve švihadle...

Možná taky v sýru, v případě švihadla to ovšem platí na sto procent, což ostatně potvrdí zcela jistě jeden z nejlépe placených sportovců všech dob, v profesionálním ringu nikdy neporažený Floyd Mayweather. Na jeho miliardových ziscích má nekomplikovaný nástroj mimořádný podíl.

Bylo by však velkou chybou spojovat švihadlo pouze s boxem, tedy zlomenými nosy a rozbitými klouby. Švihadlo se po právu těší velkému comebacku, neboť skákat lze prakticky všude – na balkoně, doma v obýváku, což v dnešní době oceníme dvojnásob, kdekoli venku. Rovněž platí, že švihadlo rovná se nejlepší běžecký trenažér, který sbalíte do malé tašky. Podle jisté americké studie z roku 2013 dosáhli muži skákající denně po dobu šesti týdnů stejných výsledků jako jejich protějšky věnující se po stejnou dobu půlhodinovému běhu.

Tvůrkyně aplikace The Fitness App Jillian Michaels pak připravila pro server Health Reference pět důvodů, proč skákat přes švihadlo.

  1. Spalování kalorií Během patnácti minut skákání přes švihadlo lze spálit až 300 kalorií. Takovou efektivitou se nevyznačuje žádná z dlouhodobě trvajících aktivit, jako běh, jízda na kole, či dokonce veslování. Navíc při této činnosti pracuje většina hlavních svalových skupin a jedná se o cvičení termogenní, při kterém se dostane tělo do kalorie spalujícího stavu v krátkém čase. Zcela lze souhlasit s názorem, podle kterého při skákání přes švihadlo člověk pozná, jak dlouhá je minuta.
  2. Zlepšuje pohybovou koordinaci Ačkoli se na první pohled jedná o jednoduchou až primitivní aktivitu, opak je pravdou. Skákání přes švihadlo vyžaduje značnou pohybovou koordinaci. Stačí si pořídit švihadlo končící asi dvacet centimetrů za držadly, vyžadující sladění pohybu nohou a zápěstí. V první „zvykací“ fázi vypadají i zkušení borci docela humorně. A což teprve, když dojde na dvojšvihy rovnající se dvěma otočením švihadla na jeden výskok. K těm ovšem vede cesta dlouhá. Kromě toho lze švihadla využít rovněž jako zdravotní pomůcku. Podle studie z roku 2017 publikované v Research Journal of Pharmacy and Technology pomohlo pravidelné skákání přes švihadlo zlepšit motorické schopnosti autistických dětí majících problémy s rovnováhou a pohybovou koordinací.
  3. Snížení náchylnosti ke zraněním Podle Jillian Michaels vede pravidelné skákání přes švihadlo k výraznému posílení svalstva horní i dolní části těla, kromě toho se tělo stává pružnější a je tak méně náchylné ke zraněním.
  4. Posílení kardiovaskulárního systému Pravidelné skákání přes švihadlo vede prokazatelně k postupnému navyšování VO2 Max (V – objem, O2 – kyslík a Max – maximální hodnota), určující maximální množství kyslíku, které dokáže tělo využít během jedné minuty aktivity. VO2 Max se měří v mililitrech kyslíku spotřebovaného za minutu na kilogram tělesné hmotnosti. Skákání přes švihadlo představuje rovněž pohybovou aktivitu vhodnou pro nemocné jedince. Studie z roku 2018 publikovaná v European Journal of Applied Physiology pojednává o dvanáct týdnů trvajícím výzkumu, kterého se zúčastnily dívky s hraniční hypertenzí. Pravidelné skákání přes švihadlo vedlo k výraznému snížení tělesného tuku a klidové tepové frekvence.
  5. Hustota kostí Skákání přes švihadlo rovněž posiluje hustotu kostí, která je vyhodnocována na základě množství kalcia. Švihadlo je účinným pomocníkem v boji s osteoporózou neboli metabolickou kostní chorobou, která se projevuje řídnutím kostní tkáně, kdy se v kostech vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. „Skákání přes švihadlo je spojeno s nárazy, kost je „stresována“ agresivněji než v případě většiny forem tréninku. Stačí deset minut denně,“ říká Jillian Michaels.