13. října 2021 23:48

Whisky, to je moje gusto!

A jinak tomu už asi nikdy nebude, byť se mi ještě před rokem docela sympatický fotbalový tým Glasgow Rangers snaží můj kladný vztah ke Skotsku systematicky narušit. Navíc se whisky neprodukuje pouze v zemi rašelinišť a Seana Conneryho a v čím dál větší míře se jedná o velmi dobrou investici.

Proto například český výrobce Trebitsch Whisky kromě toho, že dospěl k přesvědčení, že vytvořil něco výjimečného, nabízí vlastní investiční sudy. Máme-li věřit serveru www.investicewhisky.cz, průměrné zhodnocení destilátu za tři roky je 24 %, v rozmezí 9 až 12 let se jedná o 72 až 96 %. Docela se divím, že při těchto výnosech výrobce vůbec stíhá uspokojovat poptávku. Každopádně, podle anglického serveru Rare Whisky Icon 100 Index, který sleduje stovku sběrateli nejžádanějších láhví, se whisky stala v letech 2008 až 2017 nejlepší investicí, když dosáhla desetiletého zhodnocení 455 %. Na dalších místech se umístila auta (334 %), následovalo víno (192 %), pak mince (182 %) a známky (103 %).

Není whisky jako whisky

Na první i poslední pohled nejpřijatelnější způsob, jak s investicemi do whisky začít, je koupě jednotlivých láhví. Investice do whisky „zrající“ v sudech, případně koupě akcií lihovarů je přece jen komplikovanější záležitostí vyžadující asistenci odborníka.

Princip investování je jednoduchý, stačí koupit láhev, uschovat ji a po čase se ziskem prodat. Ještě před začátkem koupě není od věci pečlivé studium, neboť mezi investiční whisky a whisky existuje podstatný rozdíl. Především je nutno vycházet z ověřeného faktu, že průměrná whisky zůstane průměrnou i za dvacet let. Proto se investoři i z řad poučených laiků orientují na prověřené značky, za všechny jmenujme Macallan, Highland Park, The Balvenie, Glenmorangie, Ardberg či Bowmore. Server whiskeybon.com uvádí jako názorný příklad top investice osmnáctiletou whisky Macallan, jejíž cena činila v roce 2015 nemalých 25 000 dolarů. Za rok se stejná láhev prodala za 61 000 dolarů, což se rovnalo nárůstu ceny o 142 %.

Whisky a nebeská brána

Šlápnout příliš vedle nelze ani při pořízení láhve whisky spojenou se slavným jménem. Například v květnu 2018 informoval list The New York Times o whisky Heaven’s Door. Jak napovídá název, na jejím vývoji se podílel Bob Dylan. „Strávil jsem desítky let na cestách, během té doby jsem měl možnost ochutnat stovky nejrůznějších whisky, takže jsem nakonec usoudil, že můžu být při míchání nové chuti docela užitečný,“ potvrdil zpěvák, skladatel, básník, literát a držitel Nobelovy ceny v jedné osobě. Podle The New York Times podmínil Bob Dylan své angažmá na projektu aktivní účastí při degustacích. Výrobce potvrdil, že jeden z nejvýznamnějších umělců novodobé historie přišel s řadou podnětů, schvalovací proces byl ukončen až na základě jeho souhlasu. Cena základní řady se pohybuje kolem 60 dolarů, tudíž i v případě, že nedojde k patřičnému zhodnocení, se nic moc neděje.

Kromě toho investice do whisky nejsou ani zdaleka jen záležitostí Skotska, případně Irska. Například v Japonsku přišli na konci loňského roku s Yamazaki 55 Year – Limited Edition za 27 347 dolarů. Přestože se nejednalo zrovna o cenu z kategorie lidových, po whisky, která zrála v japonských dubových sudech mizamura a sudech z bílého dubu, se zaprášilo. Odborníci to zdůvodňovali poptávkou mnohonásobně převyšující nabídku. A také skutečností, že v roce 2018 se láhev whisky Suntory vydražila v Hongkongu za 350 000 dolarů.

Obal versus obsah

Investice do whisky se netýká pouze obsahu, ale rovněž obalu. Před několika lety se ve skotském Edinburghu dražila whisky Macallan z roku 1926, konečná cena se zastavila na částce 1,1 milionu dolarů. Jedná se o whisky, která setrvala v sudu až do roku 1986, kdy došlo k jejímu stáčení do celkem čtyřiadvaceti láhví. Na astronomické ceně se podepsaly láhve, dvanáct z nich vyrobil a podepsal známý italský umělec Valerio Adami, autorem dalších deseti je anglický designér Peter Blake. Druhý jmenovaný je autorem obalu alba skupiny The Beatles Kapela osamělých srdcí seržanta Peppera (1967), kterou jak fanoušci, tak kritika řadí mezi nejlepší rocková alba historie. Právě Blakeovu láhev si pořídil prostřednictvím telefonu neznámý dražitel.

Štěstí přeje informovaným

I v případě investiční whisky platí, že základem úspěchu je dobře koupit. Proto se doporučuje sledovat některý z mnoha specializovaných serverů, jako The Whisky Exchange, Old Rare Whiskey či Rare Malt Whisky Company. K orientaci v problematice poslouží rovněž index Rare Whisky 101. Jak vidno, už v investičních počátcích vyžaduje whisky studium a čas, na druhou stranu, stejně jako v jiných druzích byznysu, může i v tomto případě platit, že když je štěstí unavené, sedne na každého. Obecně však platí, že kdo na investiční whisky v supermarketu čeká, ten se načeká, a štěstí přeje informovaným.