Zvláště pak, pokud se první letní měsíc vydaří jako letošní červen, kdy v časech podle odborníků největšího sucha za posledních 500 let obden prší až lije. Jako ideální letní whisky se podle serveru www.whiskyadvocate.com jeví rašelinová single malt. Zároveň nelze nesouhlasit s manažerkou palírny Bruichladdich Jessikou Schultz, podle které představuje whisky vhodné zakončení každého dne. Navíc, když v případě horkých dnů neplatí pravidlo o tom, že single malt
01 | Auchentoshan Springwood
Produkt palírny založené v roce 1800 Johnem Bullochem. K výrobě se používá nenakouřený slad. Třikrát destilovaná whisky kategorie single malt zrála v top sudech z amerického dubu. Zatímco vůně nabízí kombinaci citrusů a vanilky, hřejivá chuť má příchuť růžového grepu.
Cena asi 900 korun.
02 | Bruichladdich Islay Barley 6y 2010
Historie destilerie se začala psát v roce 1881, role zakladatelů se chopili bratři Harveyové. Na rozdíl od jiných palíren regionu neleží v blízkosti Atlantiku. Sladová vůně v sobě skrývá tóny dubu, moře a smetanového sýra. Plná chuť, v jedné recenzi se píše o dubu lehce politém motorovou naftou a následně zapáleném. Šestiletá whisky má 50 % alkoholu.
Cena asi 1500 korun.
03 | Old Pulteney 17
Podle velebeného publicisty Dave Brooma z Whisky Magazine, který je zároveň autorem Světového atlasu whisky, přináší 40% single malt aroma vařených jablek, hrušek, broskví a kdoulí plus vanilku a koření. Chuť je lehce ořechová, čerstvá, křídová, ale zároveň s hloubkou, velkou bohatostí a vyvážeností. Nechybí tokajské víno a šťavnaté ovoce.
Cena kolem 3000 korun.
04 | High West Campfire
Na počátku mimořádné whiskey byla návštěva majitele High West Davida Perkinse a jeho manželky Jane v proslulé palírně Bruichladdich. V rámci ochutnávky dostali manželé nápad zkusit kombinaci amerického bourbonu a skotské single malt whisky. Výsledkem je destilát kategorie Blend of Straight Rye, Straight Bourbon a Blended Malt Scotch o síle 46 %. Podle recenze zasáhne všechny smysly.
Cena 50 až 60 USD.
05 | Bowmore Vault Edition No. 1
První ze čtyř edicí limitované série jednosladové whisky věnované neobyčejnému komplexu skladů (vaults) číslo 1 nabyla výsledné podoby v sudech po bourbonu. Neobyčejnost skladových prostor věhlasné palírny přitom spočívá v jejich umístění pod hladinou oceánu, který se nachází pár metrů za plotem destilerie. Whisky o 51,5 % chutná po Atlantiku, aroma připomíná sladkou vanilku, zralé citrusy, med, kouř, chuť pak směs citrusů, krvavých pomerančů, lesního ovoce.
Cena asi 3000 Kč.
06 | Balblair 2003
Velmi povedená whisky z produkce jedné z nejstarších skotských palíren založené v roce 1790 ve vesnici Edderton. V aroma zaujmou hrušky, jablka, vanilka, máslové sušenky a luční med. Chuť pak uspokojí především vyznavače kombinace hebkosti, pepře, vřesu a tradičních citrusů. Podle recenzentů whisky z kategorie plnoštíhlých, čemuž odpovídá i 46 % alkoholu.
Cena asi 1800 korun.
07 | Yellow Spot Whiskey 12y
Destilát z kategorie nepříliš snadno dostupných, roční produkce je totiž pouhých 6000 lahví. V případě touhy po vlastnictví se proto doporučuje vyrazit do rodného Irska. Whiskey o voltáži 46 % mění v průběhu zrání sudy hned třikrát, začíná se bourbonem, přechází na španělské sherry a končí u sladkého vína z Malagy. Aromatu dominují med, broskve, meruňky, hřebíček, zelený čaj. Chuť je zpočátku medově sladká, pak přichází na řadu čerstvě mletá káva, čokoláda, crème brûlée, vanilka…
Cena asi 2000 korun.