17. ledna 2022 10:12

Vše, co potřebuji znát, jsem se naučila... u své kosmetičky

Je to tak, v době, kdy já vyrůstala, se dbalo na přirozenou krásu a stárnutí bylo považováno za samozřejmé. Jenže já to tak nechtěla. Tak jsem se začala učit, jak zpomalit procesy, které přidávají roky. A pozor, jsou nevratné.

Mám hodně kamarádek, které na prahu pětačtyřicítky rezignují. Mají pocit, že s nástupem menopauzy se nemá cenu starat o svůj zevnějšek. Proč taky, když biologické funkce končí, žádné další dítko se už konat nebude a záchvěvy vášně může, podle jejich přesvědčení, zažít žena už jen u filmu s Bradem Pittem?

Mám asi to štěstí, že jsem se od mládí kamarádila s kosmetickou poradkyní. A ta mi vtloukala do hlavy, že nalíčené chodí spát jen lehké dívky z nonstopů. Taky to, že pleť potřebuje dýchat, vyplatí se do ní investovat, rozmazlovat ji. Protože, jak tvrdila: „Stárnutí nezastavíš, ale zpomalit ho můžeš. Třeba tím, že nebudeš kouřit, holčičko.“ Tak jsem si nikdy nezapálila. I když, budu upřímná. Jednou ano. Intelektuální cigaretu v malostranské kavárně. Ano, tam, co je dnes řetězec Starbucks. Jsem tak stará, že si pamatuji doby, kdy to byla kavárna. Ale k meritu věci. To právě ona mi vysvětlila, proč je nezbytné snídat tuky. Nebo důvody toho, že se mi vytváří kruhy pod očima. Nutila mě hýbat se, protože co je dobré pro zadek, je skvělé i pro obličej. Takže když vám dojdou odličovací tampony, můžete je nahradit hedvábným toaletním papírem. Pro jednou. Například.

A podobné průpovídky paní Mileny mám na mysli vždy, když se rozhodnu věnovat svým rituálům, mažu si máslo na pečivo, případně vyrazím běhat. Ona už bohužel dlouho není mezi námi, ale její myšlenky přetrvávají. Jaké bych chtěla sdílet s vámi?

  1. Stárnutí nezastavíte, je ale na vás, jak a v jakém stavu doklopýtáte k cílové rovince.
  2. Milujte se a chvalte se při každém pohledu do zrcadla. Nikdo jiný to za vás neudělá.
  3. Péče o sebe sama je dřina – kterou ale chlap vidět nemusí. A dokonce by ani neměl.
  4. Když najdete přípravek, který vám vyhovuje, držte se ho zuby nehty. Platí to pro vyživující i dekorativní kosmetiku.
  5. Co sluší jedné, vypadá děsně na druhé. Jste originál, tak se podle toho k sobě chovejte.
  6. Čím budete starší, tím ubírejte na dekorativní kosmetice, a přidávejte v oblasti péče.
  7. Šampaňské je odpověď na všechno. Na rozchod, žádost o ruku, problémy v práci. Proto ho mějte vždy po ruce. Přes sklenku jiskřivého nápoje, případně s několika zkonzumovanými, je svět krásnější.

Bod číslo sedm jsem dříve nechápala, ale i k němu musí člověk dospět.

Mimochodem, dekorativní kosmetika mi z toaletního stolku ubývá. Stačí řasenka a bronzer. Perfektní pleť totiž nepotřebuje kamufláž. I to mi paní Milena vysvětlila. A s každým rokem, který mi naskakuje na tachometru života, jí dávám víc a víc za pravdu. Starejte se o sebe, přijímejte roky, které k vám přicházejí, s nadhledem a užívejte si každého dne, kdy se cítíte skvěle. A kdyby tomu tak nebylo, stavte se v INSTITUTu Orlane. Chmury vám tam vyženou z hlavy. A naučí vás, že nejdůležitější osoba na světě jste vy. Vy musíte být krásná, spokojená sama se sebou a pak budete dokonalá. Navíc, i Scarlett O´Hara výzvy života přijímala vždy dokonale upravená. Proč ne vy?

Autor: Klára Kotábová