23. října 2019 19:28

Víno jako elixír života

Už ve starých řeckých bájích se píše o tom, jak víno provázelo život udatných bojovníků, aristokracie a duchovenstva. Naštěstí doba pokročila, kvalitní víno v přijatelných cenových relacích je dnes běžně dostupným zpříjemněním každodenního dne.

Přestože se v souvislosti s blahodárnými účinky hovoří především o červeném vínu, podle studie publikované v The Journal of Agricultural and Food Chemistry prospívají našemu organismu rovněž vína bílá a růžová. O to větší škoda, že se s pravděpodobností hraničící s jistotou nedočkáme vína jako položky na receptu hrazené zdravotními pojišťovnami.

Bojovník se stářím

Sklenice červeného vína před spaním jednoznačně prodlužuje dobu našeho setrvání na tomto světě. Věda hovoří v tomto ohledu jasně, konzumenti malých dávek vína mají o 30 procent delší život než ti, kteří propadli pivu, případně tvrdému alkoholu. Vědci z Harvard Medical School dospěli k zjištění, podle kterého má přírodní antioxidant resveratrol obsažený ve víně schopnost bránit procesu stárnutí. Stejná sloučenina se nachází například v borůvkách, proto lze doporučit i ovocná vína, která se těší narůstající popularitě.

Víno místo Cuba Libre

Víno chrání pokožku před spalujícím sluncem. Španělské studie ve zmiňovaném magazínu The Journal of Agricultural and Food Chemistry prokázaly, že flavonoidy jako oxidanty obsažené ve víně chrání pokožku před spálením. Přesněji řečeno, dokážou zastavit chemický proces vedoucí ke spálení kožních buněk. Proto se doporučuje dát si na pláži místo silně kalorického koktejlu jedno dvě deci červeného vína.

Vínem k HDL

O tom, že červené víno je srdci prospěšné, hovoří rovněž náš světově proslulý kardiochirurg Jan Pirk. Červené víno obsahuje taniny, potažmo procyanidiny chránící před srdečními chorobami. Největší množství těchto taninů se nachází ve vínech z jihozápadní Francie. Bylo vědecky prokázáno, že právě tyto antioxidanty zvyšují HDL neboli dobrý cholesterol. Sklenka vína před spaním pak snižuje i vysoký tlak, mírní konzumenti mají o 30 procent nižší pravděpodobnost infarktu než abstinenti.

Víno versus cukrovka

Červené víno pomáhá i v léčbě cukrovky. Jedna sklenka vína denně rovná se o 30 procent menší pravděpodobnost onemocnění touto vážnou nemocí. U nemocných diabetem typu 2 hrozí navíc větší pravděpodobnost vzniku srdečních chorob než u běžné populace. V rámci vědecké studie konzumovali lidé s tímto typem cukrovky před spaním sklenici vína, zatímco další část pila vodu. Konzumentům vína stoupl dobrý HDL cholesterol o 30 procent.

Konzumujte s partnerkou

Víno nijak neladí s tučnými a sladkými pokrmy, s jeho konzumací je proto spojena zdravá výživa. Asi sedm rovnoměrně rozložených „porcí“ vína, 200–300 cl denně, chrání před depresemi. Doporučuje se rovněž konzumace s partnerkou, neboť střídmé popíjení vína snižuje hladinu estrogenu a naopak zvyšuje hladinu testosteronu. Obojí představuje účinnou prevenci při onemocnění rakovinou prsu.

(Článek o oslavách vinařů nad Ženevským jezerem čtěte v listopadovém Playboyi)