18. června 2021 19:45

Ve znamení thai cuisine (II)

Na začátku dubna seznámila majitelka ostravského penzionu a restaurace Lhotka Žaneta Němcová čtenáře našeho serveru s jarními recepty vyhlášené thajské kuchyně. Nutno říci, že k receptům Žaneta nepřišla studiem kuchařek, ale na základě dlouholetého pobytu na ostrově Koh Tao. S nástupem léta přišel čas na saláty.

Larb Moo

Ingredience: 300 gramů mletého vepřového masa, 1/8 šálku vody, 1–2 čajové lžičky třtinového cukru, 1 lžíce mleté opečené rýže, 3 šalotky nakrájené na tenké plátky, 3 jarní cibulky nakrájené napříč, 1 lžička sušeného thajského chilli, 2 lžíce thajské rybí omáčky, 1–2 limety, 1 lžíce nasekaných chilli papriček prik kee no, 1–2 lžíce limetkového listu, hrst nasekaného koriandru, máta na ozdobu

Příprava: Nasekejte mleté vepřové maso, čiňte tak ovšem s rozvahou, není radno maso totálně rozemlít a dostat ho do stavu, kterému se na Ostravsku říká mňaga. Vařte asi tři minuty na pánvi s přidanou vodou do sucha. Přidejte limetkový list s opečenou rýží, dobře promíchejte a vypněte oheň. Poté přidejte nakrájenou šalotku nebo jarní cibulku, sušené chilli, rybí omáčku a znovu promíchejte. Obohaťte o limetkovou šťávu plus čerstvé chilli papričky a znovu, tentokrát už naposled, míchejte. Podávejte na misce ozdobené mátou nebo jarní cibulkou.

Žaneta: Salát pochází původně z Laosu, nicméně v Thajsku patří mezi nejoblíbenější jarní recepty. Je pikantní, aromatický, podává se vlažný až studený. Vepřové maso není nezbytnou podmínkou.

Yum Woon Sen

Ingredience: 150 g skleněných nudlí, 1 lžička oleje, 300 gramů na kostičky nakrájeného kuřecího, případně vepřového masa, 1 stroužek lisovaného česneku, 2 – 3 limetky, 3 lžíce sójové omáčky, 1 lžíce rybí omáčky, 2 lžíce třtinového cukru, 1 červená cibule nakrájená na kolečka, 1–2 čerstvé chilli papričky, 3–4 jarní cibulky nakrájené na plátky, 2 větší rajčata nakrájená na měsíčky, hrst koriandru a pražených, nasekaných arašídů

Příprava: Na pánvi nebo v kastrůlku uvařte malé kousky masa, poté sceďte. Podle návodu připravte skleněné nudle. Rozhodující činností je v tomto případě práce s hmoždířem, ve kterém rozdrťte česnek, chilli papričky a třtinový cukr. Přidejte limetkovou šťávu, rybí a sójovou omáčku, podle chuti oslaďte, případně osolte. Vše promíchejte s jarní cibulkou, rajčaty a koriandrem. Maso s nudlemi poté konfrontujte s obsahem hmoždíře a opět promíchejte. Podávejte posypané arašídy, nejedná se ovšem o nutnost.

Žaneta: Fantastická záležitost nejen pro vyznavače thajské a bezlepkové kuchyně zároveň. Lehký salátek dokonale ladí s přijatelně aromatickými bílými víny. Osobně preferuji Aurelius, tedy křížence odrůd Neuburské a Ryzlink rýnský.

Zeleninový salát se ztraceným vejcem

Ingredience: 2 polévkové lžíce arašídového másla, po jedné lžíci sirupu z agáve, limetové šťávy, sójové omáčky a vody, 1–2 chilli papričky, lžička čerstvě rozdrceného česneku, 1 vejce, 120 gramů lososa. Zeleninovou část tvoří 150 gramů trhaného listového salátu a deset cherry rajčátek.

Příprava: Nejdřív rozmíchejte všechny ingredience na zálivku v misce dohladka. Ve velké míse smíchejte trhaný salát a nakrájená rajčátka se zálivkou. Na grilu či pánvi připravte lososa. V menším rendlíku přiveďte do varu vodu a vlijte lžíci octa. Vodu nesolit! Míchejte tak, aby vznikl vír, doprostřed kterého umístíte vajíčko. Jakmile bílek obalí žloutek a je pevný, odstavte rendlík z plamene a nechce vejce dojít, stačí 2–3 minuty. Zeleninový salát podávejte s lososem nakrájeným na menší kousky a ztraceným vejcem uprostřed. Na závěr salát ozdobte sezamovým semínkem.

Žaneta: V případě názvu jsem tentokrát musela lehce improvizovat, oficiální thajský název totiž ani neexistuje. Nicméně vzpomínka evokuje příjemně ostrou chuť, která zůstane dlouho na jazyku. Doporučuji kombinace s chardonnay z Burgundska, klidně může být chablis. Osobně ale preferuji Frankovku rosé z vinařství Maláník–Osička.