26. listopadu 2020 18:52

Udělejme si radost

Pravidlo o tom, že každé zlo může být k něčemu dobré, platí letos i v případě nerealizované, dosud tradiční zimní dovolené kdesi v teplých krajích. Dobro v tomto případě představují uspořené finance, za které si můžeme udělat radost například koupí špičkových hodinek.

Chopard Alpine Eagle

Přestože se model prodává jak v dámském, tak v pánském provedení, držel bych se v tomto případě nepsaného, leč životem ověřeného pravidla o tom, že pokud si radost neudělám sám, nikdo jiný to za mě neudělá. Ostatně, jak se píše v jednom propagačním materiálu, jsou hodinky Alpine Eagle obrazem etického postoje výrobce Chopard (značka byla založena v roce 1860) k ochraně životního prostředí v Alpách prostřednictvím Eagle Wings Foundation. Hodinky jsou věnovány současným „orlům“, ctižádostivým mužům, kteří s úspěchem zdolávají svůj každodenní život a jejichž vize inspirují a povznášejí. Při výrobě byl použit materiál Lucent Steel A223, jedná se o exkluzivní, vysoce odolný, světlo odrážející kov, zatímco přesný čas garantuje Chopardův chronometr.

Panerai Luminor

Italské hodinky původně určené pro příslušníky válečného námořnictva, včetně proslulých žabích mužů, kteří během druhé světové války vyřadili z boje v egyptském přístavu Alexandria slavnou anglickou bitevní loď Queen Elizabeth. Model Luminor používající luminiscenční barvu založenou na tritiu byl uveden na trh v 50. letech minulého století. Od té doby je pouzdro osazeno charakteristickou korunkou ve tvaru půlměsíce zabraňující nechtěnému uvolnění korunky při potápění vedoucí k průniku vody do hodinek. Přes nespornou kvalitu na tom nebyla značka před čtvrtstoletím moc slavně. Pak ale hodinkám přišly na chuť celebrity, jako Sly Stallone a Arnold Schwarzenegger, jejich „účast“ ve filmech Denní světlo (1996) a Likvidátor (1996) se rovnala restartu Panerai. Mimochodem, lehce poškrábané hodinky, které měl Sylvester Stallone na ruce po celou dobu natáčení snímku Denní světlo, budou v polovině prosince předmětem dražby pořádané aukčním domem Phillips, který prodal loni hodinky za 111 milionů dolarů.

Zenith El Primero

Koupě modelu z luxusní kolekce 50th El Primero Anniversary je důkazem dobrého vkusu a jasných hodnot. Na hodinkách není nic navíc, stejně tak ovšem nic nechybí. Snad pouze rigidní ochránci zvířat mohou cosi namítat kvůli řemínku z aligátora. Ocelové pouzdro má průměr 37 mm, kulatý analogový číselník. Chod garantuje mechanický pohon s automatickým nátahem. Kromě toho může hřát majitele hodinek Zenith (brand funguje od roku 1865) u srdce skutečnost, že měřič času stejné značky měl dne 25. července 1909 na levém zápěstí při premiérovém přeletu kanálu La Manche v letadle těžším než vzduch legendární Louis Blériot.

Rolex Submariner

Jak napovídá název modelu, ve hře jsou opět potápěči. Rolex patří mezi málo top značek, jejichž rodnou zemí není Švýcarsko, leč Anglie. Nicméně v roce 1921, šestnáct let po svém založení, se Rolex stěhoval z Londýna do Ženevy, ve které sídlí dodnes.

Model Submariner byl uveden na trh v roce 1953, jednalo se o první vodotěsné hodinky do hloubky 100 metrů. Vedle firemní konkurence v podobě Oyster Perpetual a Cosmograph Daytona se model Submariner zařadil do kategorie kultovních. Do značné míry k tomu přispěla marketingová výpomoc snad nejslavnějšího potápěče historie Jacquese-Yvese Cousteaua a mimo jiné rovněž „pobyt“ hodinek na dně Mariánského příkopu, nejhlubšího místa na světě.

Mimochodem, na Rolex Submariner spoléhal ve snímcích Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Žít a nechat zemřít, Muž se zlatou zbraní a Povolení zabíjet také nejslavnější agent světa James Bond.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute

Stejně jako v případě Panerai, stály za dnes již ikonickými hodinkami potřeby armády, jen italské námořníky nahradili v tomto případě britští koloniální důstojníci sloužící v Indii, kteří prahli po hodinkách vhodných ke hře koňského póla. Z jejich touhy vzešel model Reverso s dýnkem, které lze otočit ven, v důsledku čehož nejsou sklíčko, číselník a strojek vystaveny nárazu pálky. Jak se shodnou snad všichni znalci, hodinky inspirované stylem art deco s překlápěcím systémem změnily hodinářský svět. Značka s rokem vzniku 1833 má na svém kontě 1242 vlastních strojků a 398 patentů.

Audemars Piguet Royal Oak

Nejslavnější model švýcarského výrobce, který obohacuje trh top hodinkami od roku 1875, byl uveden v roce 1972. Jednalo se o první luxusní sportovní hodinky z oceli. O nehynoucí slávu řady Royal Oak se postaral rovněž kulturista, herec a politik Arnold Schwarzenegger, jehož jméno nesou hodinky Royal Oak Offshore, Arnold Schwarzenegger, The Legacy. Jak však výrobce zdůrazňuje, není akční superhrdina placeným vyslancem značky. Vlastním, v tomto případě platinovým modelem se mohl do roku 2013 pyšnit šestinásobný držitel Zlatého míče Lionel Messi. Hodinky byly vydraženy za 81 850 dolarů, částka šla na konto Messiho nadace podporující děti, které si nemohou plnit své sny.