13. prosince 2020 21:20

Tucet nejlepších piv pro holčičí mejdan Daniely Kovářové

Milí muži, manželé, milenci, přátelé, kamarádi. Víte, že už i k nám do Čech dorazila emancipace, že? Jistě víte, protože o tom občas píše i Playboy. Ani my ženy neváháme. Nemůžeme si pomoct. Pořád něco nového zkoušíme, stále vás v něčem doháníme. Proto velíme firmám, organizacím i ministerstvům. Proto smíme, co jsme dříve nesměly, proto si užíváme, co dřív bylo jen pro vás. A tak jsme se naučily i pít pivo.

Děláme to ovšem trochu jinak než vy. Nepotřebujeme dvanáct škopků, bezedné tupláky ani moře piva do bezvědomí. Stačí nám kvalitní láhev z dobrého pivovaru. A že jich je ve vlastech českých tolik, že máme co pít na všech dámských večírcích do konce života.

Blíží se Vánoce. Už máte pro nás vánoční dárky? Můžete se inspirovat třeba mým přehledem dvanácti, podle mého názoru nejlepších piv pro dámský večírek.

 1. Plzeňský prazdroj Začnu ležáky, protože ty se v našich krajích pijí nejčastěji. Jsme na ně od vás, pánové, zvyklí. Ta typická průhledná žluť a vůně, říz i kopec pěny. Doporučuji tradiční českou jedenáctku z Plzně, co právě v letošním roce vyhrála i soutěž o nejlepší český ležák, každoročně vyhlašovanou První pivní extraligou.
 2. Every day V tomto případě se jedná o světlý ležák od Sebeerie, zajímavého pražského pivovaru, v němž správně tušíte ruské kořeny. Jejich piva chutnají úplně jinak, naplní pusu a obohatí zkušenost.
 3. Kaštanový polotmavý ležák Určitě už vaše partnerky někdy ochutnaly polotmavé pivo. Z těch mých nej vybírám pivo z Uhříněvsi v Praze 10. Příchuť pečených kaštanů, kterou ucítíte na jazyku, vytvoří výjimečný zážitek, ideální pro přicházející zimu.
 4. Primator Weizenbier Po ležácích bych si dala změnu – pšeničné pivo, jímž jinak v podnicích s více pivy začínám. Mým oblíbeným je kalná dobrota z náchodského Primatora, prý nejlepší bavorská pšenice vyrobená u nás, mnoho let se stále stejnou chutí. Pro sportovkyně lehké, osvěžující odpolední pití.
 5. 12 sv. Jana Nepomuckého Pšeničné pivo od Zlaté krávy z Nepomuku. Zajímavý pivovar s ještě zajímavější ženou v čele. Nemusíte-li pšenici, zkuste další jejich piva.
 6. Nautilus IPA od Trilobitu Teď přidáme trochu hořkosti a přejdeme k ipám. Na dámský mejdan bych si vzala skvělou sedmnáctku z Libně, pivovaru, z něhož vždycky ráda něco ochutnám.
 7. Šmrnc 15 NEIPA od Zhůřáka, maličkého pivovaru ze Zhůře, vesnice vzdálené 15 kilometrů od Plzně. Nebojte se stavit i osobně a zazvonit. Majitel Američan Chris vám ochotně otevře a o pivu si s vámi popovídá.
 8. Permon Winter Ale Blíží se zima a s ní i typické vánoční pivo. Na mejdan vezměte třeba měděné, svrchně kvašené pivo od Permonu ze Sokolova.
 9. Rišaví Zmikund 20 A teď ještě trochu přitvrdíme, Imperial Red Ale od Clocka z Potštejna. Všechna jejich piva jsou báječná, ale tohle karmínové mě nadchlo. Uvidíte, že nad ním zaplesají i vaše ženy.
 10. Lindemans Kriek A když se překlopí polovina dámského večírku, možná by to chtělo změnu do kysela. Z domoviny si na chvíli odskočíme do Belgie, odkud k nám vozí báječná piva. V tomto případě se jedná o pěnivý mok s výraznou vůní třešní, na němž si pochutná i žena, co jinak křiví ústa, když ochutná standardního kyseláče.
 11. Morion 25 A zpět domů a k čokoládě. Co by to bylo za dámský kroužek bez ní? Na řadě je stout, černý a vášnivý jako noc. Třeba Imperial Stout z Frýdlantu.
 12. Trappiste Rochefort 10 Večírek končí a na rozloučenou nechť si holky dají zlatou tečku. Belgické trapistické a nepřekonatelné pivo, které u nás seženete i s nižší stupňovitostí.

Objevte svá nej…

Zdá se vám tucet piv devíti stylů moc? Tak to tedy ani náhodou. Musela jsem se velmi ukáznit a hodně přemýšlet, abych svůj oblíbený seznam zúžila na dvanáct. Těch vůní, stylů, chutí a příležitostí je na desetkrát tolik ženských dýchánků. V seznamu přece chybějí další zajímavé pivní styly a šikovné české pivovary. Všechna piva se dají běžně obstarat přímo u výrobců, v pivotékách ve větších městech, na e-shopech anebo v běžné distribuční síti. Tak tedy, pánové, běžte nakupovat. A holky, zavřete oči a degustujte. Povídejte si mezi doušky, dolívejte si a sdělujte si poznatky a zkušenosti. Hlavně když budete spolu. Uvidíte, že i vy brzy objevíte ta svá nej.

Autorka je advokátka, prezidentka Unie rodinných advokátů a bývalá ministryně spravedlnosti, která spolu s prezidentem První pivní extraligy Ladislavem Jaklem napsala knihu Pivař a Blondýna. Kniha vyšla 7. prosince 2020 v nakladatelství Bondy.