7. srpna 2018 19:12

Strojky času agenta s povolením zabíjet

Přestože další pokračování příběhu nesmrtelného agenta 007 půjde do kin až v listopadu příštího roku, už dnes je známo, jaké hodinky budou Jamesi Bondovi pomáhat v boji za lepší svět. Jeho zápěstí ozdobí Omega Seamaster Diver 300M Commander’s Watch.

Omega oslovila nejen fanoušky Jamese Bonda prostřednictvím dvou verzí. Ocelová je vyrobena v sérii 7007 kusů, doporučena cena kolem 120 000 Kč. U dalších sedmi kusů je stěžejním materiálem osmnáctikarátové zlato. U přece jen standardnější verze vypadá, alespoň z mého hlediska, jako nejzajímavější bílomodročervená kombinace s páskem v barvách NATO (modrá, červená, šedá).

HODINKY JAMESE BONDA

  1. Sean Connery (Rolex, Breitling, Gruen) Poprvé se agent 007 objevil na filmovém plátně v roce 1962 ve snímku Dr. No. Bond vsadil na rolexky, oblíbenou značku svého stvořitele Iana Fleminga. Zatímco však spisovatel preferoval model Explorer, Bond dostal Submariner. Stejné značce i modelu zůstal agent věrný i v Srdečných pozdravech z Ruska (1964). Rolex pak zůstal ve hře i ve snímku Goldfinger (1964), submariner však vyměnil za model GMT Master. O rok později ve filmu Thunderball spoléhal Bond na dvoje hodinky. Vrátil se k Rolexu Submariner, v boji se zlosynem Geigerem se spolehl i na Breitling Top Time. Stejné hodinky se objevily v roce 2013 za 25 liber na bleším trhu v Anglii, na aukci téhož roku se prodaly za 160 000 dolarů. K změně značky došlo ve snímku Žiješ jen dvakrát (1967), kdy se na Bondově zápěstí objevily švýcarské letecké hodinky Gruen. Podle některých zdrojů je dodal sám Sean Connery. V poslední Conneryho bondovce Diamanty jsou věčné (1971) bojoval agent se zlem většinou bez hodinek. Pokud nějaké měl, byly to zlaté gruenky.
  2. George Lazenby (Rolex) V roce 1969 nahradil Conneryho ve snímku V tajné službě Jejího Veličenstva George Lazenby. Snad podle všech se v případě Australana nejednalo o příliš zdařilou volbu. Co se hodinek týče, do hry se prostřednictvím modelů Submariner a Chronograph vrátil opět Rolex.
  3. Roger Moore (Rolex, Pulsar, Seiko) V roce 1973 se v roli Jamese Bonda poprvé představil Roger Moore ve filmu Žít a nechat zemřít. Ve filmu používal digitální hodinky Pulsar LED, většího prostoru se však dostalo Rolexu Submariner. A poprvé se do hry vložil pan Q, hodinky tak získaly na přidané hodnotě, jejich pomocí bylo například možné zbavit se pout. Rolex GMT Master si zahrál v Špionu, který mě miloval (1977), ve stejném filmu se dostalo i na Seiko. Japonské hodinky hrají nemalou roli v následujícím filmu Moonraker (1979), stejně tak se jim dostává dvojnásobného zastoupení v Jen pro tvé oči (1981). V následujícím snímku Chobotnička (1983), ve kterém se objevila atraktivní asistentka pana Q, zdobilo Bondovo zápěstí Seiko TV Watch. S agentem 007 se Roger Moore loučil snímkem Vyhlídky na vraždu (1985) za asistence hodinek Rolex Datejust a tří modelů Seiko, kterým vévodil Diver 150m.
  4. Timothy Dalton (TAG Heuer, Rolex) V roce 1987 se ve snímku Dech života představil v roli Jamese Bonda Timothy Dalton. Kritika psala o Rambondovi, ve hře byla další značka hodinek – TAG Heuer Professional Night-Dive. O dva roky později při Povolení zabíjet oslavil comeback Rolex Submariner.
  5. Pierce Brosnan (Omega) Po delší pauze, konkrétně v roce 1995, se ve filmu Zlaté oko představil v roli Jamese Bonda Pierce Brosnan. Zároveň slavila prostřednictvím modelu Seamaster Professional 300M premiéru Omega. Tradičnímu švýcarskému výrobci zůstal Bond věrný i v dalších snímcích – Zítřek nikdy neumírá, (1997), Jeden svět nestačí, (1999) a Dnes neumírej (2002). Ve všech případech se pan Q vyřádil.
  6. Daniel Craig (Omega) Zatím posledním Bondem se v roce 2006 stal v Casinu Royale Daniel Craig. Ve hře byla hned dvakrát Omega – Seamaster Diver 300M a Seamaster Planet Ocean. Stejné značce zůstal Bond věrný i v Quantum of Solace (2008), kvůli potřebě maximální vodotěsnosti se dostalo na model Omega Seamaster Planet Ocean 600M. Stejným hodinkám věřil agent 007 i za další čtyři roky ve snímku Skyfall, jen ocel byla nahrazena titanem. Hodinky byly později vydraženy za 200 000 eur. V poslední bondovce Spectre (2015) byla Omega zastoupena modelem Seamaster 300 Spectre.