Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Spisovatel Ernest Hemingway kdysi pravil, že miluje spánek, protože jeho život má tendenci rozpadnout se vzápětí, co vstane. Na jeho slova navázali odborníci na spánek ze společnosti Simba Sleep zaměřené na výrobu matrací a ložního prádla, kteří realizovali zajímavý výzkumný projekt.
Akce se zúčastnilo 3400 respondentů, na základě analýzy dat byli spáči rozděleni do devíti skupin: Wriggler, Heavy Sleeper, Catcher Upper, Thinker, Early Bird, Ligh Sleeper, Night Owl, Maverick a Sleep Master, přičemž každé kategorii se dostalo následující charakteristiky.
Wriggler: Jak napovídá název, v tomto případě spánek provází převalování se z boku na bok, kvalita spánku je opravdu nic moc, chybí regenerační fáze. Odborníci v tomto případě doporučují usínat pomocí dýchací metody 4–7–8, čísla se rovnají počtu výdechů za minutu.
Heavy Sleeper: Do fáze hlubokého, regeneraci přinášejícího spánku upadnou tito spáči později, než bývá obvyklé. Neprobudí je ani budík, jenže po probuzení se necítí nejlíp, neboť mozek se teprve chystá začít fungovat. I v tomto případě se před spaním doporučují dechová cvičení v kombinaci s lehkým strečinkem zlepšujícím krevní oběh.
Catcher Upper: Do této skupiny patří jedinci ignorující spánek v maximální možné míře během týdne, přičemž po tuto dobu žijí v představě, že všechno doženou ve dnech volna. Specialisté používají v této souvislosti termíny jako „snaha zmást biologické hodiny“ a „sociální jet lag.“ Práce s těmito jedinci je komplikovaná, přesto se doporučuje zkusit v čase volna ulehnout aspoň na 30 minut po obědě, což se pak kladně projeví na kvalitě nočního spánku.
Do skupiny Catcher Upper patří jedinci ignorující během týdne spánek v maximální možné míře, žijí v představě, že vše doženou ve volnu.
Zdroj: profimedia.cz
Do skupiny Catcher Upper patří jedinci ignorující během týdne spánek v maximální možné míře, žijí v představě, že vše doženou ve volnu.
Zdroj:
profimedia.cz
Thinker: Myslitel má problémy s usínáním, spánek je krátký, bez patřičného podílu regenerační fáze. Biologické hodiny reagují zmateně. Odborníci radí dávat si během dne krátké pracovní pauzy, poslední hodina by měla být věnována tvorbě seznamu úkolů na další den. Po práci není od věci věnovat se sportu, pomůže i chůze. Mobil a počítač jsou naopak do rána zapovězeny.
Early Bird: Ranní ptáčata chodí brzo spát a stejně tak brzo vstávají. V obojím případě je kvalita spánku přímo úměrná míře zatemnění ložnice. Platí, že lidé, kteří se probouzejí za světla, mají v průběhu dne lepší náladu a vyšší pracovní výkonnost. Na večírcích ovšem hrozí riziko usnutí spojené se společenským faux pas.
Light Sleeper: I přes osmihodinový spánek člověk po probuzení konstatuje malátnost. Během spánku se mu totiž nedostalo regenerující non-REM fáze. V případě touhy po změně se doporučuje dopolední procházka na sluníčku, nepříliš osvícený večerní obývací pokoj a zatemněná ložnice. Pokud to nezafunguje, nejsou od věci masky na spaní.
Pokud u lehkých spáčů nezafungují jiné metody, nejsou od věci masky na spaní.
Zdroj: profimedia.cz
Pokud u lehkých spáčů nezafungují jiné metody, nejsou od věci masky na spaní.
Zdroj:
profimedia.cz
Night Owl: Noční sova chodí pozdě spát a ve srovnání s běžnou populací pozdě vstává. Nemálo spáčů se v tomto případě rekrutuje z řad umělců, smůlu mají naopak ti, jejichž pracovní proces začíná po rozednění. Před spaním se v tomto případě doporučuje lehký strečink.
Maverick: Ve své podstatě beznadějný případ. Pokud si totiž biologické hodiny opravdu na něco potrpí, jedná se o rutinu, které se ovšem v tomto případě zcela nedostává. Proces návratu k normálu by měl být podle expertů pozvolný. Výsledky k podobě zvýšené výkonnosti a lepší nápady se dostaví prakticky okamžitě a představují značný stimul.
Sleep Master: Tento druh spáčů bohužel představuje spíš výjimku než pravidlo, je vzorem všech, neboť jejich spánkový režim je prakticky dokonalý. Do této kategorie patří i jeden z nejlepších fotbalistů historie Cristiano Ronaldo, který vděčí právě dokonalé spánkové hygieně a svému spánkovému trenérovi za to, že v šestatřiceti letech stále patří mezi světovou extratřídu.
(Článek o chvále a prokletí spánku je součástí prosincového Playboye)