3. srpna 2021 23:46

Snídaně jako základ bytí

Podle anglického dramatika Oscara Wilda „je slabou útěchou vědět, že ten, kdo nám servíroval špatnou snídani, vede zcela bezúhonný život“. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by pak měla snídaně tvořit 25 procent celkového energetického příjmu.

Vědci z Missouri pak konstatovali, že pravidelná konzumace snídaně je příčinou sníženého pocitu hladu během dne a lepšího vnímání pocitu sytosti z jídla. Ve srovnání se sacharidovou vede snídaně bohatá na bílkoviny ke snížení večerní chuti na slané a tučné jídlo.

Ideální snídaně: bílkoviny, sacharidy, zelenina

Italská edice magazínu Men’s Health přinesla před časem recept expertů na ideální snídani. Rovnou třetinu by měly tvořit vysoce kvalitní bílkoviny. K dosažení hranice stačí dvě pošírovaná, případně míchaná vajíčka, která obohatí organismus o 14 gramů aminokyselin, dále pak o vitamin B12, selen, jod a omega-3 mastné kyseliny.

Součástí ideální snídaně musí být rovněž sacharidy, nejlépe celozrnný chléb s dostatečným množstvím nerozpustné vlákniny, která při kontaktu s vodou nebobtná, ale zvětšuje objem tráveniny a tím urychluje průchod jídla i odpadních látek naším střevem. Kromě toho představuje konzumace nerozpustné vlákniny účinnou prevenci proti karcinomu tlustého střeva.

Třetí položku musí tvořit zelenina, například rajčata bohatá na živiny a rozpustnou vlákninu. Tento druh vlákniny na sebe dokáže navázat značné množství vody, bobtná a stává se z ní viskózní gel. Z velké části je metabolizována během průchodu střevem, je využita jako substrát pro bakterie mající prospěšný účinek na lidský organismus, když působí jako prebiotikum. Posiluje trávicí a střevní trakt, pomáhá produkovat mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které snižují riziko cukrovky typu 2, obezity a srdečních chorob.

Snídaně po česku

Na tom, že snídaně je základ dne, se shodují i domácí sportovci spojeni s Playboyem. Jak moc se jejich snídaně blíží údajnému italskému ideálu, posuďte sami.

PETR VABROUŠEK hvězda světového triatlonu, má za sebou 180 závodů kategorie Ironman, vítěz 100 kilometrů dlouhého běhu na severním pólu. Na začátku roku 2019 zaběhl za 7 dní na 7 sedmi kontinentech 7 maratonů „Pokud jsem doma, připravuji 6x týdně vařenou kaši – pohanka, jáhly, quinoa, amarant, oves, ječné kroupy, v neděli snídáme proteinové palačinky od Nutrendu. Obilniny vždy večer vyvařím ve vodě a přes noc nechám v hrnci. K tomu do sklenice nasypu a zaliju vodou směs ořechů, semínek a sušeného ovoce. Ráno si uvařím čaj, zatímco zavařím kaši s plnotučným mlékem bio kvality. Kaše je hotová za pět minut, posypu ji kakaem, mletým mákem, přidám med a sýr cottage. Nakonec přichází řada na panenský olej – olivový, lněný, dýňový. Součástí snídaně je hořká čokoláda, minimum kakaa 70 procent.“

ONDŘEJ ZMEŠKAL první nevidomý sportovec na světě, který spolu se svým trasérem letos absolvoval kompletní trasu Tour de France „Snažím se jíst zdravě, jídlo v období tréninku a regenerace se liší snad jen v množství. Nikdy jsem si snídani ani žádné jiné jídlo nevážil, hlídám si ale osobní hmotnost. Základ snídaně tvoří vajíčka, míchaná, natvrdo, omeleta, jako příloha tmavé pečivo a zelenina. Nedá se to ovšem jíst věčně, proto kombinuji s ovesnými vločkami, bílým jogurtem, chia semínky, ovocem. Sladím medem, případně javorovým sirupem. Občas dojde na ochucenou kaši s ovocem a ořechy nebo palačinky s marmeládou a ovocem. Nevyhýbám se ani rybičkám v konzervě, grilovanému sýru, přílohou je opět tmavé pečivo a zelenina. Před jídlem vypiju půl až tři čtvrtě litru vody. Po jídle voda, čaj, občas džus, odpoledne kafe.“

JAROSLAV PETROUŠ paravrhač, který umí disk, oštěp i kouli. Vedoucí muž světového žebříčku v hodu diskem „Řekl bych, že stejně jako neexistuje ideální trénink, neexistuje ani ideální snídaně. Před ranním tréninkem se potřebuji nejen najíst, ale dát si coby životabudič rovněž kávu. Preferuji pestrou snídani, proto střídám mléčné výrobky, sýry cottage, ovesné vločky, pečivo, cereálie, šunky, párky. Hodně doplňuji tekutiny.“