26. května 2020 23:20

Šampaňského není nikdy dost

Jak pravil americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald (1896–1940): „Příliš mnoho čehokoli je špatné, ale příliš mnoho šampaňského je tak akorát.“ Nezbývá než souhlasit a případným pochybovačům dát několik tipů zaručeně vedoucích ke změně názoru.

01 | Krug Grande Cuvée Brut

Pokud nechce někdo ztrácet čas postupným pronikáním do tajů šampaňského a touží skočit rovnou do kategorie top, nelze nedoporučit cuvée ze 140 druhů a třinácti ročníků. Doba zrání ve sklepích minimálně šest let. Ve vůni si konzument najde to, co právě hledá, chuť je o vyváženém poměru podzimního lesa, oříšků, topinek a citronu. Dokonalost sama!

02 | Pol Roger Brut Champagne

Šampaňské, které měl v oblibě britský premiér a zdatný konzument bublinek Winston Churchill. Nejspíš takřka proudem teklo rovněž v průběhu královských svateb princů Williama a Harryho s dámami Kate a Meghan. Cuvée slámové barvy, jemné perlení. Komplexní ovocná chuť, které dominují meruňky a cukroví.

03 | Ruinart Brut Blanc de Blancs

Jednoodrůdové šampaňské (Chardonnay) zaujme atypickou lahví, jedná se o repliku z osmnáctého století. Každopádně i obsah stojí za to. Zatímco vůně evokuje představu pražených mandlí a francouzského pečiva, v chuti převažuje med.

04 | Billecart-Salmon Brut Reserve

Šampaňské z kategorie nikoli notoricky známých přináší kombinaci pečeného chleba, meruněk a červeného ovoce. Dokonale probudí chuťové buňky, ideální welcome drink. Skvěle vyplní čas před podáváním dezertu.

05 | Bollinger Special Cuvée

Šumivé víno, které provází v boji proti globálnímu zlu Jamese Bonda. V chuti nabízí červený rybíz a crème brûlée, což činí z šampaňského agenta 007 ideálního partnera k mořským plodům, sýrovým talířům, rozumí si rovněž s krůtou.

06 | Louis Roederer Cristal Brut 2008

Luxusní láhev byla svého času vytvořena tak, aby v maximální možné míře vyhovovala vkusu cara Alexandra II. Co se náplně láhve týče, je značka sama o sobě zárukou maximální možné kvality a prožitku, ročník 2008 ovšem představuje cosi jako Everest. Recenze píší o vyvážené intenzitě a křehkosti. Nechybějí ani tóny červených bobulí, citronu, čerstvého chleba a jemného koření.

07 | Dom Pérignon Vintage 2008

Nejuznávanější šampaňské planety z kategorie Chef de Cave vzniklo u příležitosti odchodu sklepmistra Richarda Geoffroye na zasloužený odpočinek, žezlo po něm převzal Vincent Chaperon. S exkluzivním champagne laškovalo klima, měsíce nepříznivého počasí nakonec přetlačilo nezvykle slunečné září, kvalita úrody nakonec předčila i hodně smělá očekávání. Svěží buket, ovocné aroma, dlouhý závěr s tóny kandovaného ovoce a kůrou z citrusů.

08 | GH Mumm Grand Cordon

Značka je spojena s dvěma sportovními událostmi. Tou první je slavné Kentucky derby, dostih, jehož historie se začala psát v roce 1875. Od roku 2000 je pak značka spjata, s výjimkou podniků v muslimských zemích, s oslavami triumfu v závodech F1, za tímto účelem bylo dokonce vyrobeno třílitrové balení. Silně dehydrovaní piloti pak mají po oslavách občas problém s pohybovou koordinací. Dokonalý společník vyvážené chuti, se kterým lze prožít celý den.

09 | Piper-Heidsieck Cuvée Brut

Povedená kombinace většinového Pinot Noir (55 %), Pinot Meunier (30 %) a Chardonnay (15 %). Ve vůni převládá čerstvé ovoce, hrušky, červená jablka, citrusy. Chuť přinášejí citrusy, máslové hrušky, grapefruit. Oblíbené šampaňské Marilyn Monroe se konzumuje v rámci předávání filmových Oscarů.

10 | Champagne Henriot Blanc de Blancs

Šampaňské svého času dodávané na rakousko-uherský císařský dvůr, historie značky se začala psát v roce 1808. 100% Chardonnay zraje pět let v křídových sklepech, třetina každé láhve pochází z vinných rezerv. Ovocná chuť s tóny medu a čerstvého pečiva. Skvěle se doplňuje s ústřicemi.

(Článek Šampaňské etc. čtěte v říjnovém Playboyi)