7. prosince 2020 19:20

Roušky v posilovnách: lepší než nic!

Jednou z novinek od minulého čtvrtka „rozvolněného“ režimu je rovněž možnost návštěvy fitness center a posiloven. Tréninky jsou ovšem povoleny pouze v rouškách. Playboy se už této problematice věnoval, po zahraničí přichází čas na domácí názory.

V žádném případě

Aneta Novotná je playmate ze září 2018. O jejím mimořádně kladném vztahu k procesu zdokonalování tělesné schránky vypovídá skutečnost, že se celý její pictorial včetně obálky fotil v John Reed Fitness Praha. Aneta poté oslavila po boku bojovníka MMA Patrika Kincla a dalších celebrit první výročí fungování známého fitness centra. Přesto pracuje na své kondici po rozvolnění doma. A dokud nebude podmínka roušek odstraněna, jinak tomu nebude. „I když vím, že se nikdy nemá říkat nikdy, v roušce mě při cvičení ve fitness centru opravdu nikdo neuvidí. Vůbec si nedovedu představit, jak bych se vypořádala s nedostatkem kyslíku, takové cvičení považuji nejen za zbytečné, ale také za škodlivé,“ říká kategoricky Aneta, která se v současné době věnuje pečení luxusních dortů.

Asi lepší než nic...

Dívka z obálky listopadového Playboye Nikola Kičmerová se věnuje CrossFit a plnohodnotný trénink s rouškou si nedovede představit. „Pokud je člověk masochista, který chce především sobě dokázat, že zvládne i něco, co je v rozporu se zdravým rozumem a cvičení s rouškou nějak přežije, tak to nějak dá. Mě ale perspektiva toho, že bych se měla na tréninku dusit a ničit si plíce, neláká. Možná by šlo cvičit s poloviční, víceméně udržovací intenzitou, ale to není nic pro mě,“ konstatuje. „Víte, nechci se nikoho dotknout, jenom bych ráda doporučila lidem, kteří o něčem rozhodují, aby si o tom nejdřív něco zjistili. A vůbec nejlépe by bylo, kdyby si to zkusili.“

Na druhou stranu Nikola Kičmerová uznává, že cvičení s rouškou představuje přece jen lepší variantu než zavřená fitness. „Pokud se chce někdo ve fitness centru po čase protáhnout, mít pocit sounáležitosti se svým okolím, je to asi lepší varianta než nic. Nehledě na to, že pomůžou majitelům, kteří bojují o ekonomické přežití. Říkám si ale, jestli to není málo…“

Totální nesmysl

Jan Kareš je český sportovní lezec a osobní trenér fitness. K tomu vlastní několik titulů Ocelového muže a drží řadu světových rekordů ve shybech. Kromě toho působí jako partner a trenér ve fitness klubu Cybex v pražském hotelu Hilton.

„Cvičení v rouškách považuji za totální nesmysl,“ tvrdí rezolutně na základě vlastní zkušenosti učiněné několik hodin po rozvolnění. „Objednali se čtyři klienti, dva odešli okamžitě s tím, že než se takhle trápit, půjdou raději do sauny. Další dva sice nakonec cvičili v rouškách, musel jsem ale snížit intenzitu a nejsem si jistý, že je to až tak moc bavilo.“ Celá situace je podle jeho nutno říci vysoce kvalifikovaného názoru o to absurdnější, že před cvičením i po něm se jeho klienti potkávají v šatnách a ve sprše, kde si roušku stejně sundají. „Taky netuším, jestli úředníci, kteří s nápadem přišli, vůbec tušili, že existuje něco jako trenér, který musí mít roušku na obličeji dejme tomu osm hodin. V takovém případě způsobí rouška víc škody než užitku.“

Přijatelná daň

PhDr. Petr Schlegel, Ph.D., je uznávaným odborníkem v oblasti kinantropologie neboli nauky o pohybu člověka a věnuje se CrossFit. „Nošení roušky má jasný negativní vliv na maximální výkon, což je potřeba řešit u profesionálních sportovců. Důvodem je bariéra znesnadňující dýchání, méně efektivní výměna plynů, nebo jen zakrytí úst, na které nejsou zvyklí. Oficiální zápasy nebo závody bych proto ponechal bez nařízení o nošení roušky. Pro běžnou populaci a rozvoj zdraví není nutné podávání limitních výkonů, důležité je pravidelné sportování, které je možné i s rouškou. Cvičit s rouškou třikrát až pětkrát týdně po dobu 30 až 60 minut je přijatelná daň za možnost sportovat ve vnitřních prostorech.“ Jak dál doktor Schlegel dodává, jedná se sice o diskomfort, ale stále lepší řešení než nedělat nic. „Sportoviště jako fitness centra navíc nepředstavují zvýšené nebezpečí nákazy a při dodržování hygienických předpisů, výměny vzduchu, dodržování odstupů a podobně je riziko minimální.“