23. července 2018 16:23

Rosé stoupá vzhůru

Milovník vína najde v parném létě stěží lepšího spojence než sklenici řádně vychlazeného rosé. Přestože byl tento druh vína v minulosti podceňován, realita je taková, že v loňském roce stouply tržby v segmentu růžového vína o 53 procent. Vyhledávací server Wine-Searcher.com, vydal seznam nejvyhledávanějších vín růžové kategorie.

  1. Château D’Esclans Whispering Angel Côtes de Provence Rosé Růžový vyslanec z Provence má podle znalců velkou zásluhu na tom, že vína z kategorie rosé začala být brána vážně. Cuvée Grenache, Cinsault a Rolle zaujme ještě před konzumací výraznou barvou.
  2. Château Miraval Côtes de Provence Rosé Čas od času se můžete dočíst, že vína Château Miraval vděčí za svou oblibu především faktu, že spolu se zámkem koupil svého času hvězdný pár Hollywoodu Angelina Jolie – Brad Pitt také rozsáhlou vinici. V březnu 2013 se společný produkt tehdy ještě šťastných manželů a vinařů z klanu Perrinových, pochopitelně v bio kvalitě, prodával za 105 eur za karton šesti lahví, včetně doručení na adresu ve Francii. Prodejnost vína po bouřlivém rozchodu ukazuje, že v tomto případě sehrála hlavní roli kvalita.
  3. Wölffer Estate Rosé Produkt amerického vinařství z Long Islandu, stát New York. Výrobce vsadil odvážně na netradiční kupáž odrůd Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon a Chardonnay. Výsledkem je víno podle recenze složité, ale zároveň osvěžující.
  4. Wölffer Estate Summer in a Bottle Rosé Letní víno z výše zmiňované americké vinice bylo uvedeno na trh v roce 2014. Majitelé vinařství, které se podle TripAdvisor těší z certifikátu výjimečnosti, vsadili prozíravě vedle obsahu rovněž na obal.
  5. Domaine Tempier Bandol Rosé S cenou 38 dolarů za láhev jednoznačně nejdražší víno z naší nabídky. Na ceně se podepsal ruční sběr na vinicích Domaine Tempier. Na kvalitě vín, jejichž název je odvozen od stejnojmenné rybářské vesnice nacházející se na pobřeží Středozemního moře, západně od Toulonu, se výrazně podílí 3000 hodin ročního slunečního svitu. Charakteristická chuť po jahodách.
  6. Diving Into Hampton Water Wine de France Rosé Kromě zmiňované dvojice Jolie–Pitt či jejich francouzských kolegů Depardieua a Richarda, propadl touze po vlastní značce vína rovněž americký rocker Jon Bon Jovi. Do byznysu přizval třiadvacetiletého syna Jesseho, zatímco tíže konečného produktu ležela na týmu francouzského vinaře Gérarda Bertranda. Právě na jeho produkci totiž narazili otec se synem během nesčetných ochutnávek ve snaze najít to pravé hamptonské.
  7. Château Minuty Côtes de Provence de Minuty Rosé V tomto případě je charakteristika cuvée Grenache a Syrah jasná – světle růžové, lehké, vyzývavé a velmi osvěžující. K tomu intenzivní ovocné aroma, chuť nasycená ovocnými tóny.
  8. Domaines Ott Château Romassan Bandol Rosé S cenou 34 dolarů za láhev jedno z dražších růžových vín, které se doporučuje jen pro zvláštní příležitosti. Na druhou stranu, opravdový playboy dokáže „vyrobit“ svátek každý den. Rosé z odrůdy Mourvédre, tedy spolu se Grenache a Cinsault hlavní provensálské odrůdy.
  9. Mateus Rosé V drtivém francouzském obklíčení se neztratil ani zástupce Portugalska. Mateus Rosé je běžně k sehnání rovněž v domácích supermarketech. I na poměry rosé nasládlé víno v ikonické láhvi nabízí za sedm dolarů špičkový poměr cena–kvalita.
  10. Gérard Bertrand Languedoc Côte des Roses Rosé Pod tímto vínem je podepsán tvůrce rosé pro Jona Bon Joviho pan Gérard Bertrand. Bývalý úspěšný profesionální hráč ragby se rozhodl pro vinice Languedoku, jednoho z vinařsky méně proslulých regionů země galského kohouta. Směs odrůd Cinsault, Grenache a Syrah ukazuje, že dobře udělal.