12. května 2020 23:17

Řekni, v jakém sudu zraješ...

Nejdříve produkt, pak destilace. A nakonec sud, ve kterém se z čerstvého, ostrého a prakticky nepitelného destilátu stává po letech zrání výsledný lahodný produkt. Sudy určené k zrání alkoholu se vyrábějí ze všech dostupných druhů dřeva, tím nejčastěji používaným je dub.

Platí ovšem, že není dub jako dub. V případě whisky je to červený dub ze Španělska, zatímco Jack Daniels zraje ve středně vypálených sudech z amerického dubu. Koňak dostává konečnou podobu nejčastěji v sudech z dubu evropského z francouzské oblasti Limousin.

Zároveň je však stále častější kombinace tradičních destilátů jako whisky, koňak, gin či rum se sudy používanými k zrání jiných alkoholických nápojů. Ve hře jsou sudy po sherry, portském, víně, pivu, bourbonu. Výsledek stojí většinou za to. Několik příkladů za všechny.

01 | Balvenie Double Wood 12y

Průkopník whisky kategorie cask je produktem destilerie William Grant and Sons, nacházející se v kraji Highlands, oblast Speyside. Whisky nejdříve zrála v amerických dubových sudech, které se zasloužily o tóny sladké vanilky. Pak přišla řada na sudy po sherry. Výsledkem je whisky jantarové barvy, aroma sherry a pomerančové kůry. Chuť nabízí oříšky, skořici a pomeranče.

02 | Campari Cask Tales

Tajná receptura slavného kořeněného bitteru se skládá z 86 různých bylin a je považována za nedotknutelnou. Přesto se u příležitosti 150. narozenin zakladatele společnosti Davida Campariho (1867–1936) rozhodl Bruno Malavasi pro experiment v podobě bourbonových sudů. Výsledkem experimentů je Campari Cask Tales. „Všechno jsem dělal s vědomím odkazu Gaspara Campariho a jeho syna Davida. Typická hořkost zůstala, přibyly však lehce ovocné, sladké, krémové a zároveň kouřové tóny,“ vysvětloval Bruno Malavasi.

03 | Dewar’s 8YO Ilegal Smooth Mezcal Cask Finish

Whisky z kategorie cask nejsou ničím neobvyklým. V tomto případě se však, jak napovídá název, rozhodla půvabná Stephanie MacLeod, mimochodem držitelka titulu Master Blender of the Year 2019 (!) jako první pro neobvyklou kombinaci v podobě zrání skotské whisky v sudech po Ilegal Mezcal neboli destilovaném nápoji vyráběným z agáve. Osmiletá whisky slavila premiéru na počátku března letošního roku.

04 | Plantation Xaymaca Special Dry

Rum z kategorie mimořádných, směs vzniká v jamajských palírnách Long Pond a Clarendon produkujících pestrou škálu rumů od lehčích po hodně intenzivní. Nejdřív rum zraje po dobu jednoho až tří let v bourbonových sudech, poté putuje minimálně na rok do Francie do sudů po koňaku. Jeden z mála rumů, ve kterém absentuje třtinový cukr.

05 | Citadelle Réserve Gin Traditional

Cask se nevyhnul ani ginu, byť staromilci mohou svým způsobem oprávněně protestovat, že se tak stalo na úkor pro gin tolik typického jalovce. O vanilkovou sladkost se v tomto případě zasloužilo šestiměsíční zrání v dubových sudech v místě Château de Bonbonnet z regionu Cognac. Jedná se o gin z limitované edice, každá láhev má svoje číslo odkazující na konkrétní sud. Vedle dubového standardu probíhá zrání v sudech z akácie, třešně a morušovníku.

06 | Courvoisier Sherry Cask Finish

Novým požadavkům se přizpůsobil i jeden z nejtradičnějších producentů koňaku. Vznik značky, která je toho času ve vlastnictví Suntory Holdings v japonské Ósace, se datuje do roku 1809. Palírnu navštívil i Napoleon Bonaparte, který našel v koňaku Courvoisier zalíbení. Traduje se, že několik barelů pak putovalo na ostrov Svatá Helena, na kterém trávil slavný vojevůdce nedobrovolně zbytek svého života. Courvoisier Sherry Cask Finish zrál po dobu 2 až 8 let v sudech z francouzského dubu Limousin a další minimálně čtyři měsíce v sudech po sherry. Výsledný produkt, pod kterým je podepsán master distiller Benoit de Sutter, nabízí vůni pečených ořechů, medu, sušeného ovoce. Sladká chuť, lehce ovocný závěr.

07 | Courvoisier Avant – Garde Bourbon Cask Edition

Ještě jednou top koňak z regionu Champagne, jedná se o novinku z loňského roku. „Po úspěchu Courvoisier Sherry Cask jsme konstatovali, že se ani konzervativní zákazník nebrání experimentům,“ říká v rozhovoru pro The Spirit business master blender vyhlášené francouzské značky Patrice Pinet, který v tomto případě spojil své síly s Fredem Noem, zastávajícím stejnou funkci v palírně Jim Beam. Konzument nepochybně ocení sametovou chuť s tóny vanilky, medu a sladké marmelády.