31. března 2021 17:44

Řekni mi, co jíš...

Přes vysokou pravděpodobnost, že LeBron James nakonec získá neoficiální titul nejlepšího basketbalisty historie, nikdo nikdy Michaelu Jordanovi nesebere, že jako první a zatím předposlední sportovec světa (před časem dosáhl téhož Cristiano Ronaldo) vydělal miliardu dolarů.

A protože za svou mimořádnou sportovní výkonnost vděčil Air Jordan rovněž příkladné životosprávě, včetně stravovacího režimu, rozhodl se fitness youtuber Aseel Soueid jít alespoň jeden den v jeho šlépějích. Mladík tak po dobu čtyřiadvaceti hodin konzumoval stejné jídlo jako Michael v dobách své největší slávy, přičemž se snažil rovněž zvládat jeho tréninkové dávky. Stejně tak předtím učinil v případě LeBrona Jamese, Marka Wahlberga, Cristiana Ronalda a Arnolda Schwarzeneggera.

Borůvky mražený

I Michael Jordan zastával názor, že snídaně rovná se základ. Den tak šestinásobný vítěz NBA v barvách Chicago Bulls začínal třemi míchanými vajíčky. K tomu ovesné vločky s jahodami, borůvkami a rozinkami plus sklenice pomerančového džusu.

Po několika hodinách přišel čas na koktejl vyrobený ze syrovátkového proteinu, mražených borůvek, to vše rozmícháno v iontovém nápoji Gatorade. Pokud snad někoho překvapuje volba mražených borůvek, podle vědeckých výzkumů jsou zmrazené bobule výživnější než borůvky čerstvé, tento stav trvá i šest měsíců po zamrazení. Navíc ledové krystalky, které se během zmrazování vytvářejí, narušují strukturu rostlinné tkáně, což způsobuje, že látky v borůvkách obsažené jsou ještě více dostupné.

Kuře, burgery, ryba

Po dvou jídlech před tréninkem přichází na řadu další pokrm. V tomto případě se jedná o vykostěná kuřecí prsa bez kůže a salát s nízkotučným dresinkem. Aseel jídlo doporučuje všem hardgainerům toužícím po rychlém růstu svalové hmoty. Za vhodné považuje střídání těstovin s bramborami.

Na řadu přichází trénink. Youtuber, řádně nakrmen, dělá vše pro to, aby se během 90 minut přiblížil co nejvíc tréninkovému úsilí Michaela Jordana. Nechybějí krátké sprinty a specializovaná basketbalová cvičení zaměřená na výbušnost.

Po takovém výdeji pochopitelně člověku vyhládne. Okamžitě po tréninku je proto nezbytné doplnit zásoby energii koktejlem se syrovátkovým proteinem. O hodinu později spořádá Aseel po vzoru Michaela Jordana dva libové hovězí hamburgery s pečeným bramborem.

Tři hodiny před spánkem přichází na řadu polovina grilovaného kuřete, bramborová kaše, jako dezert kousek uzené ryby.

Suma sumárum...

Sečteno, podtrženo, během jednoho dne zkonzumoval Aseel Soueid po vzoru Michaela Jordana celkem 4200 kalorii rozložených do šesti jídel, což se rovná průměru 700 kalorií na jídlo. Kalorický příjem Aseel rozložil na 456 gramů sacharidů, 276 gramů bílkovin a 150 gramů tuků.

Jen houšť

Jak už bylo řečeno, před Michalem Jordanem kopíroval Aseel stravovací režim dalších hvězd, nabízíme dva příklady…

LeBron James: Pětinásobný vítěz NBA se třemi různými celky (Miami Heat, Cleveland Cavaliers a Los Angeles Lakers) je byznysově propojen s Blaze Pizza, logicky si tak tento pokrm, který dietologové jinak zrovna nemilují, dává po tréninku. Pizza obsahuje kromě rajské omáčky rovněž mozzarellu, parmazán, grilované kuřecí maso, krůtí kuličky, banánové papriky, zelené papriky, cherry rajčata, česnek, bazalku, olivy, červenou cibuli, rukolu, olivový olej a mořskou sůl. K tomu salát s porcí vykostěných kuřecích prsou bez kůže.

Mark Wahlberg: Hollywoodská hvězda preferuje bílkoviny. Po tréninku si dává čtvrté jídlo v podobě salátu, který se skládá z asi 250 gramů vařených kuřecích prsou, dvou vařených vajíček, avokáda, rajčat, okurek, listové zeleniny a olivového oleje. Následným pokrmem je hovězí steak (300 gramů) se zelenými paprikami.