20. srpna 2019 21:36

Řekni, jaké hodinky nosíš...

Nelze nesouhlasit s tvrzením, že hodina sledovaná prostřednictvím hodinek nejvěhlasnějších značek uběhne stejně rychle jako šedesát minut na mobilu. Na druhou stranu, hodinky jsou známkou vkusu a individuality.

1| Patek Philippe

Švýcarská značka založená v roce 1851 představuje, při vší úctě ke konkurenci, od doby svého vzniku absolutní vrchol hodinářského umění. Také proto je spojena se jmény jako královna Viktorie či princ Albert. Kombinace tradičního designu a bezchybné mechaniky. Patek Philippe rovná se řadě mistrovských kompilací včetně měsíčních fází či věčného kalendáře. Značka sice příliš neosloví vyznavače neortodoxních řešení designu, ale o to snad ani nikdy nešlo.

Slavní majitelé: Albert Einstein, Pablo Picasso, Paul McCartney, Brad Pitt, Ellen DeGeneres, Virgil Abloh, Ed Sheeran

2| Audemars Piguet

Značka vznikla v roce 1875 ve Švýcarsku, stalo se tak zásluhou celoživotních kamarádů, třiadvacetiletého Julese-Louise Audemarse a o dva roky mladšího Edwarda-Augusta Pigueta. Značka stojí za řadou inovací, které využívala a využívá v nemalé míře i konkurence, za všechny uveďme minutovou repetici a mimostřednou sekundovou ručku. Pro znalce je nejcennějším skvost La Grande Complication, v letech 1915 až 1989 bylo vyrobeno pouhých sto kusů. Do kategorie kultovních se zařadily rovněž modely Royal Oak, Royal Oak Offshore, Jules Audemars, Edward Piguet a Millenary.

Slavní majitelé: Arnold Schwarzenegger, LeBron James, Tom Cruise, Serena Williams, Jay-Z, Kylie Jenner, Justin Bieber

3| Vacheron Constantin

Jednu z nejslavnějších hodinářských značek založil Jean-Marc Vacheron v roce 1775. V současné době je značka součástí švýcarské společnosti Richemont, pod jejíž křídla spadají brandy jako Cartier, Montblanc, Alfred Dunhill, Chlóe. V roce 1819 vstoupil do firmy François Constantin razící heslo: „Dělej všechno lepší, než je možné. A možné je všechno.“ Na konci 19. století se značce dostalo ochrany v podobě ženevské pečeti chránící vybrané značky před padělateli. Producent má v portfoliu model 1979 Kallista Vacheron Constantin. Svého času se tyto hodinky prodaly za 5,5 milionu dolarů, v současné době je cena dvojnásobná. Kromě práce, která zabrala kolem 6000 hodin, se na ceně podepsaly diamanty o celkové hmotnosti 130 karátů.

Slavní majitelé: Napoleon Bonaparte, Harry Truman, Marlon Brando, lady Diana, Donald Trump, Kate Bosworth, Rick Ross, Alexander Skarsgard, Andrej Babiš

4| Rolex

Jedna z nejznámějších značek hodinek byla založena v roce 1905 v Londýně. K její registraci došlo v roce 1908, o čtyři roky později následoval přesun do Ženevy. Značka je spjata s řadou zlomových okamžiků historie, včetně dobytí Mount Everestu. V listopadu 2018 se hodinky amerického herce Paula Newmana Rolex Daytona vydražily za dosud rekordních 17,5 milionu dolarů. Rolex se specializuje pouze na mechanické hodinky, jako první představil vodotěsné hodinky, strojky se samonátahem či dvěma časovými pásmy. Jedná se o nejvíc padělanou značku světa.

Slavní majitelé: James Bond, Martin Luther King, Elvis Presley, dalajláma, Paul Newman, Manny Pacquiao, Roger Federer, Rihanna, David Beckham, Miley Cyrus, Bono

5| Blancpain

Vznik značky, kterou založil ve švýcarském Villeretu Jehan-Jacques Blancpain, se datuje do roku 1735, jedná se tak o nejstarší hodinářskou značku na světě. Blancpain sází na inovace, v roce 1984 předvedl například nejmenší, o pět let později pro změnu nejtenčí strojek. V roce 1991 přišel výrobce s modelem Blancpain 1735 Grande Complication za 800 tisíc dolarů. V současné době je značka součástí Swatch Group.

Slavní majitelé: Vladimir Putin, Francis Ford Coppola, Jacques Cousteau