10. srpna 2019 09:15

Ráno, či večer?

V tomto případě není řeč o sexu, ale o nejvhodnějším čase pro cvičení s cílem posílení tělesné schránky. Podle studie chicagské Northwestern University reaguje tělo odlišně na tréninky v různých fázích dne, trénovat by se proto mělo za denního světla.

Díky za každé ráno

Německá edice Men’s Health se ponořila do problematiky hlouběji, i když poznatek, že tělo každého z nás reaguje na pohybovou aktivitu odlišně, nelze řadit do kategorie objevných. Stoupence ranního tréninku nepochybně potěší, že hladina testosteronu je ráno o 35 procent vyšší než večer. Ve prospěch zahájení dne sportovní aktivitou pak hovoří i studie Appalachian University ze státu Severní Karolína, podle které dokáže tělo ráno využít energii získanou během spánku. I v tomto případě však platí přímá úměra mezi kvalitou spánku a ranního cvičení. Pokud tudíž nesete v okamžiku probuzení na zádech opici z předchozího večírku a k tomu dumáte nad tím, kdo se nachází v posteli vedle vás, je jakákoli fyzická aktivita, silně kontraproduktivní.

Ranní ptáče pevné jako skála

Snad nejznámější osobností z kategorie vyznavačů ranního cvičení je hollywoodský herec Dwayne „The Rock“ Johnson, který trénuje od půl páté ráno. Akční hrdina přitom poslouchá hard core, hiphop, nepohrdne ani heavy metalem v podání kapel Disturbed nebo Metallica. The Rock jde proti proudu, neboť ranní tréninky jsou doporučovány spíš sportovcům preferujícím kardioaktivity, zatímco při jeho tréninku jde o tuny železa.

Ranní cvičení pak doporučuje i British Journal of Nutrition Study. Navíc lze v případě kardiocvičení trénovat nalačno. Hladina cukru, inzulinu a glykogenu se totiž po ránu nachází pod normálem, tělo tak brzo přechází na likvidaci tukových zásob. Ve srovnání se zbytkem dne jich spálí o 20 procent víc.

Endorfiny, spánek, káva

Ranní cvičení má i řadu nezpochybnitelných výhod. Hned po ránu probudíte a nabudíte endorfiny, právem považované za hormony dobré nálady. Po zbytek dne vás pak provází pocit dobře odvedené práce. Večer se můžete věnovat místo cvičení jiným bohulibým aktivitám, zároveň vás však představa ranní dřiny nutí ulehnout v rozumný čas, neboť spánek by měl trvat asi 7,5 hodiny. Představě alespoň standardního ranního výkonu by pak měla odpovídat i večeře, kdy jinak luxusní pečené koleno nahrazují rýže, zelenina, kuřecí maso. K rannímu cvičení patří rovněž káva. Oborníci doporučují v této souvislosti zajímavý koktejl v podobě jedné polévkové lžíce kvalitního másla, stejného množství kokosového oleje, šálku filtrované kávy a špetky skořice. To vše mixovat po dobu dvaceti vteřin.

I večer má klady

Na druhou stranu i cvičení ve večerních hodinách má něco do sebe. Hladina hormonu kortizol, který zvyšuje celkovou pohotovost organismu například při stresech a velké tělesné námaze, je ráno mnohonásobně vyšší než během dne. Vzhledem k tomu, že platí, čím víc kortizolu, tím větší úbytek svalové hmoty, měl by přijít silový trénink na řadu večer. Nejpozději však dvě hodiny před spánkem. Navíc v průběhu dne, pochopitelně při správné životosprávě, se tělo dobíjí energií, což je později v posilovně znát. Kromě toho, ten, kdo večer cvičí, nemá většinou čas a energii zlobit. Byť i v tomto případě existují výjimky potvrzující pravidlo.