Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Proč mají luxusní značky i v době pandemie stále své zákaznice?
Zdroj: archiv Orlane
Zdroj:
archiv Orlane
Koronavirus zasáhl i oblast luxusních výrobků. Predikce zněly, že trh s nimi se prakticky zhroutí, protože ženy nebudou chtít investovat do zbytných věcí. Je pravda, že prodeje se zpomalily, přesto si ale velké značky nemohou stěžovat. Luxusu se stále daří. A vědci přišli na to, proč.
V době, kdy lidé příliš neutrácejí a hledají spíš možnosti, jak uspořit, se velkým značkám stále daří. Propad ve ziscích sice zaznamenaly, na druhou stranu stále přetrvává touha vlastnit model s výrazným logem, vyfotit se na Instagram s taštičkou z Pařížské ulice, symbolu luxusu v České republice. Zkrátka vlastnit něco, co již na první pohled sděluje, že si to může dovolit jen někdo.
Jak vysvětluje touhu po luxusní kabelce, botách nebo šále s logem kouč PhDr. Milan Šmíd? „ Je to jednoduché. Ženy odjakživa soupeří mezi sebou. O to, která bude mít hezčí šaty, boty, kabelku. Je nezajímá, jak vnímá daný model muž, potřebují vyniknout nad soupeřkami. Muži oproti tomu sledují, jestli je výběr jejich bydlení, vozu či značkových hodinek dostatečně zajímavý pro opačné pohlaví. Ale to již věděla například Coco Chanel, která tvrdila, že ženy se oblékají kvůli ženám a muži – taktéž.“
Zdroj: archiv Orlane
Zdroj:
archiv Orlane
Psychologové nazývají právě touhu vlastnit a deklarovat vlastnictví značky „okázalou spotřebou“. Na druhou stranu je třeba říci, že do této kategorie by mohly spadat také značky některých parfémů, kosmetika. Parfémy jsou velmi často signifikantním podpisem ženy, který zůstává v místnosti i po jejím odchodu, některé ženy jsou s jednou vůní neodmyslitelně spjaty po celé roky. Věrnost právě parfému je poměrně důležitá pro vnímání sebe sama. Navíc vůně evokuje zážitky, je jedním ze smyslů, který je právě věrností ke značce sycen neustále.
Psychologové se soustředili také na to, jakým způsobem si ženy vybírají kosmetiku. I v dnešní postkoronavirové situaci. Odhlédneme-li od běžných spotřebních značek, stále více žen sází při péči o pleť na kvalitu. A za tu jsou ochotny si připlatit. Zvlášť, pokud jsou u dražší značky spokojené s antiage řadou. Tam se může cena pohybovat v řádech tisíců korun za kelímek, a přesto jsou ženy schopné takovou částku utratit i v době dnešní nejistoty. Jak vysvětluje hlavní kosmetická poradkyně značky Orlane, Silvia Piazini Albani z Orlaneinstitut.cz: „Stejně jako utrácíme za kvalitní potraviny, považuji za důležité investovat do přípravků péče o pleť. Pokožka je jedním z největších orgánů těla, takže je nezbytné věnovat mu dostatečnou pozornost. Právě tím, že posílíme imunitu a obranyschopnost pokožky vhodně zvoleným přípravkem, který dokáže pozastavit proces stárnutí, obnovovat buňky. Kosmetika Orlane pracuje s DNA buněk do hloubky. Můžeme být nalíčené krásně, ale stejně nás make-up nezachrání. Pilíře je třeba stavět vždy od základu. Tím je právě také investice do kosmetického přípravku. Navíc B21 Extraordinaire pleťový krém, který byl svého času nejdražší na světě, je dnes dostupný všem, kdo chtějí investovat do své zdravé a pěstěné pleti.“
Zdroj: archiv Orlane
Zdroj:
archiv Orlane
Shrnuto a podtrženo, ve společnosti stále rezonuje touha vlastnit a předvést statusový symbol. Kabelku, zmínit se o značce luxusního vína konzumovaného k večeři. Svézt se ve drahém voze. Rozdíl mezi nejvyšší společenskou třídou a tou střední ale spočívá v tom, že první uvedená skupina je statusovými symboly běžně obklopena, a pro střední třídu jsou podle odborníků symbolem toho, kde by chtěli být. Až jim rozpočet dovolí. Tím vzniká touha vlastnit. A naplnit tak svou potřebu ukázat, že jsem majitelem dané značky. Faktem je, že některé z nich dnes vycházejí svým klientkám vstříc, a byť by byl u značek Louis Vuitton, Dior a dalších podobný krok před lety nemyslitelný, dnes mají v nabídce jednu kabelku či dvě ve stylu casual, které jsou cenově přívětivé i pro střední třídu.
Nemějte tedy výčitky svědomí, pokud si koupíte krásnou, precizně provedenou věc. Sdělujete jí světu, že se máte ráda a stojí vám za to do sebe investovat. A taková investice se jistě vyplatí.
A jak praví klasik: Nejsme nikdo tak bohatý, abychom si mohli kupovat levné věci.